Atla

Taksirle Adam Yaralama Suçu


Taksirle Adam Yaralama Suçu

Taksirle Adam Yaralama Suçu

Taksirle Adam Yaralama Suçu

Bir kimsenin vücuduna, taksirle zarar verilmesi durumunda oluşan suç şeklidir. İş kazası veya trafik kazası, doktor hatası veya bunlara benzer sayısı neden olabilmektedir. Bu suç TCK’ da 89. maddede düzenlenmiştir. Burada dikkat çekilen en önemli fark kasten adam yaralama ve taksirle adam yaralama arasındaki farktır.

Taksirle Adam Yaralama Nedir?

Taksirle yaralama olayında özensizlik veya dikkatsizlik gibi davranışlar sonucunda yaralamanın yapılmış olmasıdır. Bu en önemli fark olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal hayatta her birey, başkalarına zarar vermemek adına dikkatli olmalı ve özenli davranmalıdır. Fakat bazı kimseler için bu sorumluluk çok daha fazladır.

Taksirle Adam Yaralama Suçu

Müteahhit, iş güvenliğine çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir grupta yer alır. İş güvenliğinde dikkat edilmeyen veya gözden kaçan bir şey sonrası işçiler yaralanırsa, müteahhit taksirli suç kapsamında sorumlu olmaktadır.

Mağdur olan kişi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Eğer taksirle yaralama suçu sonrasında, yaralanan kişide ölüm gerçekleşirse, taksirle ölüme sebebiyet verme suçu işlenmiş olmaktadır.

Taksirle Adam Yaralama Suçu

Taksirle Adam Yaralama Suçu Şikâyet, Zamanaşımı Ve Uzlaştırma

Şikâyete tabi olan bir suçtur. Şikâyet için bir süre söz konusudur. Bu süre, suçun işlenmesinden ve fail kişinin öğrenilmesinden itibaren altı ayı kapsayan bir süredir.

Eğer suç bilinçli taksirle adam yaralama ise, sadece TCK 89/1’ de yer alan basit hal şikâyete tabidir. Diğer maddelerdeki nitelikli haller söz konusu ise şikâyete tabi olmaz, savcılık resen soruşturma açar.

Taksirle yaralama suçu için zamanaşımı sekiz yıldır. Fakat belli koşullar ortaya çıkarsa bu dava zamanaşımı süresi on iki yıla kadar çıkmaktadır.

Taksirle yaralama suçu (TCK mad.89 ) uzlaşma gerektiren suçtur. Burada öncelikle uzlaşma sağlanmaya çalışılır. Gereken uzlaşma sağlanamazsa soruşturma ve yargılama devam eder. Fakat öncelik, uzlaşmaya sağlamaya gitmektir.

Taksirle Basit Adam Yaralama Suçunun Cezası

Bu suçun cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası şeklindedir. Mahkeme sanık olan kişiye hapis veya para cezasından birini uygun görecektir.

Fakat hapis cezası uygun görülür ve sanık olan kişiye verilirse, bu ceza paraya çevrilememektedir.

Taksirle Adam Yaralama
Taksirle Adam Yaralama Suçu, Cezanın Ertelenmesi, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Taksirle yaralamaya sebep olan suç için hapis cezası verilmiş ise, bu ceza paraya çevrilemez. Fakat hapis cezasında mahkûmiyet için hükmün açıklanması geri bırakılabilir veya ceza ertelenebilir. Bu kararla oluşabilmektedir.

Taksirle adam yaralamada veya bilinçli taksirle adam yaralamada etkin olan pişmanlık durumları yoktur. Bu suçlarda pişmanlık hükümleri etkin bir şekilde var olmamaktadır.

Taksirle veya bilinçli adam yaralama suçunun pek çok nedeni olabilir. Kural ihlalleri, hastane gibi önemli alanlarda steril olmayan koşullar olması, kural ihlallerinin trafik, iş güvenliği gibi önemli alanlarda yapılması gibi sayısız neden mevcuttur. Kimisinde dikkatsiz tutum, özensiz davranış söz konusudur.

Kimisinde ise bilinçli davranışlar sergilenmiştir. Suçun soruşturma aşaması da yargılama aşaması da bir ceza avukatı aracılığı ile takip edilirse, çok daha faydalı olacaktır.

Yargıtay Kararı - Taksirle Öldürme Suçu

TAKSİRLE ÖLDÜRME SUÇU - YAPILAN ALKOL ÖLÇÜMÜNDE SANIĞIN ALKOLLÜ OLDUĞUNUN SAPTANDIĞI VE GÜVENLİ SÜRÜŞ YETENEĞİNİ KAYBETTİĞİNDEN SUÇTAN MAHKUMİYETİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Yapılan alkol ölçümünde sanığın 111 promil alkollü olduğunun saptandığı, bu kapsamda sanığın güvenli sürüş yeteneğini kaybettiği ve dolayısıyla atılı suçtan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği halde, beraatine karar verilmesi isabetsiz olduğundan, bozmayı gerektirmiştir. Hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Diğer Makaleler için Ankara Avukat Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve Kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı, bu nedenle katılanlar vekilinin "Olayda bilinçli taksir koşullarının oluştuğu ve TCK'nın 62. maddesi gereğince indirim yapılmasının usul ve yasaya aykırı olduğu" şeklindeki ve sanık müdafiinin "Değerlendirmede aracın uzunluğu, yol koşullarının göz önüne alınmadığı,

Tanık F. K.'ın dinlenmediği ve sanığın aracının takometre sonuçlarının incelenmeksizin verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğu" şeklindeki ve sair istinaf taleplerinin yerinde olmadığı görülmekle CMK.nın 280/1-a maddesi uyarınca istinaf başvurularının esastan reddine karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak