Atla

Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir


Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir

Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir

Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir

Yurtdışında Gerçekleşen Boşanma Davasının Türkiye Cumhuriyeti İçerisinde de Geçerli Olmasını Sağlayan Tanıma ve Tenfiz Davaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davası birbirlerini genel hükümler çerçevesinde tamamlayan ve davayı açanın Türk hukuk sistemi içerisinde sorun yaşamaması için gerekli konuları kapsayan davalardır. Tanıma davası yurt dışında gerçekleşen boşanma davalarının, Türk hukuk sistemi içerisinde yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemen olduğu sınırlar çerçevesinde geçerli olmasını ve yeniden tarafların bir boşanma süreci yaşamalarını engelleyen dava türüdür. Tenfiz davası ise yabancı mahkemede gerçekleşmiş olan boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de geçerli olmasını ve Türk hukuk sisteminin kabul ettiği hukuk kurallarını ihlal etmeden uygulanabilmesini sağlayan davadır. Bu boşanma davaları ancak ve ancak Türk hukuk sisteminin kabul ettiği ülkelerden birinde gerçekleşirse tanıma ve tenfiz davası açılabilir.

Tanıma davası yurtdışında tarafların boşanma kararını tanır. Yani tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde de evlilik birliğinin hukuken kalkmasını sağlar. Boşanma davansın getirdiği hüküm ve sonuçları kapsamadan sadece tarafların hukuken ayrılıklarını veren yabancı mahkeme kararını tanır veya kendi hukuk sistemi içinde geçerli olabilmesi için onaylar.

Tenfiz davasına gelmeden önce genel bir boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçlardan bahsetmek gerekirse şunları izah edebiliriz: evlilik birliği içerisine giren taraflara birtakım hususlarda hak ve yükümlülükler getirilir. Örneğin sadakat yükümlülüğü... Taraflar evlilik birliği içerisinde girmeden önce böyle bir konuda yükümlü değillerdi fakat evlilik birliğinin getirdiği sonuç olarak bu yükümlülüğe de girmek durumunda kaldılar. Boşanma davasında da böyledir. Taraflar boşandıktan sonra birtakım hüküm ve sonuçlara maruz kalırlar. Evlilik birliği içersinde nafaka ödemeyecek olan taraf boşandıktan sonra diğer tarafın hayatını idame ettirebilmesini sağlamak amacı ile düzenli olarak karşı tarafa bir meblağ verir.

Tenfiz davası da boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de hukuka uygun olarak icra edilebilmesini, gerçekleşebilmesini ve eyleme dökülebilmesini sağlayan davadır. Bu dava sayesinde taraflar yabancı mahkemenin vermiş olduğu hüküm ve sonuçları icra ederken Türk hukuk sistemi içerisindeki kurallara aykırılık teşkil edecek davranışlarda bulunmamaktadır.

Her ne kadar birbirinden farklı konuları içerse de tanıma ve tenfiz davası birbirlerini tamamlayan dava türleridir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir - Yorum
  AYLA USTA -
  10 Ağustos 2016

  Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir - Yorum
  Öztürk -
  24 Şubat 2017

  Tanıma Ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir..

  Cevapla
Yorum Bırak