Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir? | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir? Tanıma ve tenfiz davası birbirlerini genel hükümler çerçevesinde tamamlayan ve davayı açanın Türk hukuk sistemi içerisinde sorun yaşamaması için gerekli konuları kapsayan davalardır. Tanıma davası yurt dışında gerçekleşen boşanma davalarının, Türk hukuk sistemi içerisinde yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemen olduğu sınırlar çerçevesinde geçerli olmasını ve yeniden tarafların bir boşanma süreci yaşamalarını engelleyen dava türüdür.

Tenfiz davası ise yabancı mahkemede gerçekleşmiş olan boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de geçerli olmasını ve Türk hukuk sisteminin kabul ettiği hukuk kurallarını ihlal etmeden uygulanabilmesini sağlayan davadır. Bu boşanma davaları ancak ve ancak Türk hukuk sisteminin kabul ettiği ülkelerden birinde gerçekleşirse tanıma ve tenfiz davası açılabilir.

Tanıma davası yurtdışında tarafların boşanma kararını tanır. Yani tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde de evlilik birliğinin hukuken kalkmasını sağlar. Boşanma davansın getirdiği hüküm ve sonuçları kapsamadan sadece tarafların hukuken ayrılıklarını veren yabancı mahkeme kararını tanır veya kendi hukuk sistemi içinde geçerli olabilmesi için onaylar. (Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?)

Tenfiz davasına gelmeden önce genel bir boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçlardan bahsetmek gerekirse şunları izah edebiliriz: evlilik birliği içerisine giren taraflara birtakım hususlarda hak ve yükümlülükler getirilir. Örneğin sadakat yükümlülüğü… Taraflar evlilik birliği içerisinde girmeden önce böyle bir konuda yükümlü değillerdi fakat evlilik birliğinin getirdiği sonuç olarak bu yükümlülüğe de girmek durumunda kaldılar. Boşanma davasında da böyledir. Taraflar boşandıktan sonra birtakım hüküm ve sonuçlara maruz kalırlar. Evlilik birliği içersinde nafaka ödemeyecek olan taraf boşandıktan sonra diğer tarafın hayatını idame ettirebilmesini sağlamak amacı ile düzenli olarak karşı tarafa bir meblağ verir.

Tenfiz davası da boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de hukuka uygun olarak icra edilebilmesini, gerçekleşebilmesini ve eyleme dökülebilmesini sağlayan davadır. Bu dava sayesinde taraflar yabancı mahkemenin vermiş olduğu hüküm ve sonuçları icra ederken Türk hukuk sistemi içerisindeki kurallara aykırılık teşkil edecek davranışlarda bulunmamaktadır.

Her ne kadar birbirinden farklı konuları içerse de tanıma ve tenfiz davası birbirlerini tamamlayan dava türleridir. (Tanıma ve Tenfiz Arasındaki Fark Nedir?)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor