Atla

Tanıma ve Tenfiz Davası


Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz davası Yurt dışında verilen boşanma kararını, Türkiye'de geçerli olmasını sağlamak amacıyla  Tanıma Tenfiz Davaları açılması zorunluluğu vardır.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nelerdir?

Türkiye hukuk sistemi içinde olmayıp başka bir ülkenin hukuk sistemi içerisinde Türk vatandaşların bir dava süreci geçirmiş olması ve bu davanın sonuçlarının Türkiye'deki görevli yerel mahkemenin tanıması yani kabul etmesi ve o kişilerin Türkiye sınırları içinde de aynı hükme tabi olmasını sağlayan davaya tanıma ve tenfiz davası denmektedir.

 Tanıma Ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davası Milletler arası Özel Hukukun konusudur. Yurt dışındaki mahkemelerin kararlarının ülkemizdeki mahkemeler içinde tanınır geçerli olduğunu ifade eden bu konuyu açıklığa konuşturan davalardır. Özellikle başka bir ülkede boşandıktan sonra Türkiye'de hukuki durumu hala boşandığı eşi ile evli gözüken bireylerin başvurduğu bir yoldur.

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Yurt dışında herhangi bir ülkede boşandıktan sonra ülkesinde evli gözüken bireylerin Türkiye hukuk sistemi içerisinde de hukuki bağlarının ayrı olduğunu göstermesi için açacağı dava türüdür. Bu dava ile yurt dışında boşanan çiftler ülke içerisinde de boşanmış olacaklardır. Yerel mahkemenin tanıma ve tenfiz davası ile yurt dışında yapılan boşanma davasını ülke sınırları içerisinde de geçerli olduğunu mahkeme kararında ifade etmesidir.

Tenfiz Davası Nedir?

Boşanma sadece ayrılmak değildir. Boşanma ayrılmanın yanında birtakım yükümlülükler ve haklarda getirmektedir. Yurt dışında gerçekleştirilen boşanma davalarının sonucunda ortaya çıkan hukuki sonuçların Türkiye'de kabul görmesi için açılan davaya tenfiz davası denmektedir. Tenfiz davası tanıma davasını da içinde kapsayan genel bir başlıktır.

Tanıma Tenfiz Davası için Gerekli Belgeler

Evlilik birliğini yurtdışında sonlandırmış olan kişiler hakkında yabancı mahkemelerden çıkmış olan kararların tanınması gibi kolay bir işlemi içinde barındıran tanıma ve tenfiz davası sürecinin en kısa süre içinde sona erdirilmesi ancak gerekli belgelerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Bu davaları açmak için kişilerin öncelikle yurtdışı mahkemelerinde verilmiş olan boşanma kararlarının asıl belgelerini onaylı fotokopileri ile birlikte ellerinde bulundurmaları gerekiyor. Ayrıca boşanma kararı yurtdışında temyiz süreci içindeyse bu durumda da tanıma ve tenfiz davasının açılması mümkün olmamaktadır. Tanıma Davası İçin Gerekli Evraklar konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Yurtdışında verilen kararlar sürecindeki tüm belgelerin Türkçeden farklı bir dille yazılmış olması da engelleyici bir süreci içinde barındırmaktadır. Kişilerin bu noktada belgeleri Türkçeye tercüme ettirmiş olması gerekmektedir. Tercümelerin mutlaka yeminli tercüman ya da noter tarafından onaylı bir şekilde tercüme ettirilmiş olması gerekir. Eksik ya da hatalı belge çıktığı takdirde davaların açılması mümkün olmayacağından dolayı dava sürecini kusursuz bir biçimde sürdürmek için bir avukatın yardımını almak önemli olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Kim Açar Tanıma davasını, eşlerden birisi diğer eşe karşı açar.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için yetkili olan mahkemeler aile mahkemeleridir. Ancak kişilerin ikamet ettikleri bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa bu durumda asliye hukuk mahkemelerine davaların açılması gerekir.

 

Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır

Kişiler yurtdışında ikamet ettikleri için aynı zamanda bir Türk ikamet adresleri bulunmayabilir. Böyle durumlarda davaların İstanbul, Ankara ya da İzmir'de bulunan aile mahkemeleri üzerinden açılması kolaylığı sağlanmıştır.

 

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Tanıma ve tenfiz davaları yurt dışındaki mahkemelerin almış olduğu kararların Türkiye'de sadece geçerli kılınmasını sağlayan davalar olması sebebiyle oldukça kısa bir süreç içinde tamamlanabilmektedir. Ancak dava süreçlerinin ilk aşamasından itibaren kişilerin atmış olduğu tüm adımlar davanın ne kadar bir süre içinde tamamlanabileceği konusunda belirleyici olmaktadır.

 

Bu sebeple en kısa sürede davaların sonuçlanması adına kişilerin avukatlardan yardım alarak davalarını açmaları tavsiye edilmektedir. Bunlara ek olarak tanıma ve tenfiz davaları için gereken tüm şartların vaktinde yerine getirilmesinin dışında mahkemelerin iş yoğunlukları gibi etkenler de kararların çıkma sürelerinde etkili olabiliyor.

Böylece 1 hafta ile 3 ay arasında tanıma ve tenfiz davalarının sonuca ulaşması mümkün olmaktadır.


 

Tanıma Ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır

Tanıma Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mu?

Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili kişilerin üzerinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kişiler yurtdışında boşanmış olmalarına rağmen Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükmektedirler.

Bu sebeple daha sonra tekrar evlenmek istediklerinde Türk Medeni Kanunu'nda belirtilmiş esaslar doğrultusunda bir kişinin sadece tek bir eşi olabileceğinden dolayı evlenmeleri mümkün olmamaktadır.

 

Bunun yanı sıra kişilerin evlilik birliklerini sonlandırmalarının ardından ortaya çıkan hakların korunması adına mal paylaşımı ve velayet gibi konuların önem arz etmesinden dolayı da en kısa sürede tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davası için vekaletname konusunu okuyabilirsiniz. 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  SERAY KUŞÇU -
  6 Ağustos 2016

  Ben Ankarada Fransa da almış olduğum boşanma kararının tanınması için dava açtım, mahkeme ile telefon ile yapmış olduğum görüşmede evrakların eksik olduğunu söyledirler, bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  5 Eylül 2016

  Sayın Seray hanım merhabalar, Tanıma tenfiz davası açılırken gerekli belgeleri de mahkemeye sunmanız gerekmektedir. Tanıma davasında gerekli belgeler, boşanma kararının aslı, boşanma kararının tercümesi, boşanma kararının kesinleştiğini gösterir belge. Bu belgelerin tam olması gerekmektedir.

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  IRMAK DENİZ -
  12 Ağustos 2016

  Tanıma ve Tenfiz Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  5 Eylül 2016

  Tanıma davası boşanma ile ilgili konularda Aile mahkemesinde açılır.

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  SAFA ŞENDUR -
  12 Ağustos 2016

  Tanıma ve Tenfiz Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  TUĞBA ERONAT -
  4 Eylül 2016

  Efendim merhabalar, ben uzun zamandır Almanya da yaşamaktayım, eşim ile aramızda çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle Almanya mahkemelerinde hala evli görünüyorum. Sizden ricam ben Türkiye ki nüfus kayıtlarımı nasıl düzeltebilirim. Bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim..

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  5 Eylül 2016

  Sayın Tuğra bey merhabalar. Almanya da yapmış olduğunuz boşanma işlemi şuan için sadece Almanyada ki resmi kayıtlarda geçerlidir. Almanya da aldığınız boşanma kararnın Türkiye'de geçerli olması içinde, Türkiye de yetkili mahkemelerde Tanıma davası açmanız gerekmektedir. Tanıma davası açılması içinde gerekli evraklar, dava nasıl görülür, avukat takibi nasıl olur gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu konuda daha önce yazılmış makalelerimizi okuyabilirsiniz.

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  BARAN PUSTU -
  13 Eylül 2016

  Tanıma ve Tenfiz Davası Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  AYHAN PER -
  29 Ekim 2016

  Tanıma ve Tenfiz Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Tanıma ve Tenfiz Davası - Yorum
  Şadi -
  30 Ocak 2017

  Tanıma ve Tenfiz Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak