Atla

Tanıma Ve Tenfizin Şartları


Tanıma Ve Tenfizin Şartları

Tanıma Ve Tenfizin Şartları

Tanıma Ve Tenfizin Şartları

Tanıma Ve Tenfizin Şartları, Tanıma Ve Tenfiz Davasının Şartları

Tanıma ve tenfiz davaları Milletlerarası Hukuku ve Usul Hukukunu ilgilendiren davalardandır. Bu davalar Türk uruklu kişinin ya da Türk vatandaşı kişinin yurtdışında gerçekleştirmiş olduğu boşanma davasının Türk hukuk sistemi içerisinde de hüküm ve sonuç doğurabilmesini sağlamak için açtığı davalardır.

Yurtdışında gerçekleştirilmiş olan boşanma davaları Türk hukuk sistem içerisinde hüküm ve sonuç ifade etmeyeceğinden yani Türk yargı sistemi yurtdışında gerçekleşmiş olan davayı tanımayacağı için kişiler tanıma ve tenfiz davaları açmadığı sürece halen evli olarak gözükmektedir. Bu da birçok konuda kişilerin sorun yaşamasına neden olmaktadır. En büyük sorunları saydığımızda boşanmış eşler Türk hukuk sistem içerisinde halen evli olarak gözüktükleri için birbirilerinin yasal mirasçısı olarak gözükmektedirler. Mal paylaşımında sorunlar çıkmaktadır. Ayrıca yeniden evlenmek isteyebilecek olan taraflara evlenme engeli olarak karşılarına çıkmaktadır. Velayet sorunları da tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece yaşanabilecek olan en tipik sorunlardan sadece biridir.

Tanıma ve tenfiz davası tarafların mağdur olmaması için kanun koyucu tarafından kabul edilmiş olan davalardandır. Bu davanın açılabilmesi için birtakım şartlar gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi yurtdışında gerçekleştirilmiş olan boşanma davasının kabul edilen ülkelerden birinde gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Yurtdışında Tanıma ve Tenfiz Davaları

Yurtdışında gerçekleştirilen boşanma davasının Türk hukuk sistemince tanınması için açılan tanıma ve tenfiz davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesi olmakla beraber yetkili mahkemede kişilerin ülke içerisinde ki yerleşim yerindeki yer mahkemesidir. Eğer bir yerleşim yerleri bulunmuyorsa o zaman davalar Ankara, İstanbul ya da İzmir’deki Aile Mahkemelerinde görülmektedir.

Bu davalarda en önemli noktalardan biri süre konusudur. Bunun nedeni ise genellikle yurtdışında yaşayan çiftlerin davayla ilgili dilekçelerini yollama da ya da mahkemenin tebliğindeki durumdur. Yurt dışına tebliğ gerçekleşeceğinden süre uzamaktadır. Fakat genel olarak baktığımızda davada her şeyin yolunda gittiğini düşündüğümüzde yani bütün ideal ortam yaratıldığında davalar 1 hafta ile 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Bu davalarda önemli olan bir diğer nokta da eğer taraflar yurtdışında olursa davayı takip etme hususudur. Çünkü dava şartlarından biri olan davayı takip etme gerçekleşmediğinde davanın açılmadığı hususuna kadar birçok sonuçlar meydana gelmektedir. Bu gibi davalarda tarafların birer avukat tayin ederek davaya vekil aracılığı ile takip etmeleri önerilmektedir. Hem maliyet olarak hem de davanın ilerleme hızına baktığımızda avukatın tayin edilmesi her konuda daha avantajlı gözükmektedir.

Tanıma ve tenfiz davaları için gerekli evraklarda vardır. Bu belgelerin tamamlanması davanın hızını etkileyecektir. Davayı açacak olan taraf ilgili kanunun ilgili maddesinde ifade edilen belgeleri tamamlamadan davayı açamamaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak