Atla

Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır


Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Medeni Kanun gereğince bazı nedenlerin doğması halinde tapu iptal davasının açılması mümkün olmaktadır. Tapu iptal davaları ortada haklı bir sebep olmadan yapılmakta olan, bir tescil veya tescilin tadili ile terkini veya bir ayni haktan zedelenmiş olması halinde açılabilmektedir. Kanuna göre bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş veya bir tescil yolsuz olarak terkin olunmuş ise veya değiştirilmiş olması durumunda ayni hakkı zedelenmiş olan kimse tapu sicilinin doğru şekilde düzeltilmesini isteyerek dava açabilmektedir. Tapu sicilinde tescilin düzeltilmesi ve tapu kanununa uygunsuzluğu durumlarında dava açılması için dava açılabilmektedir. Tapunun kanuna uygunsuzluğu durumlarında dava açılabilmektedir. Tapu iptali ve tescili davasında tescilde kimin adının yazılı olduğu bakılarak kimin adı yazılı ise dava ona yönlendirilmektedir. Dava için yapılan başvuru konusunda davayı başlatan kişilerin konuya tamamen hakim olmaları Konu için görevlendirdikleri ankara avukat ve avukatlarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Ortada bir sebep olmadan yapılmakta olan bir tescil veya tescilin tadili yani değişmesi ile terkini gibi bir ayni hak ile zedelenmesi şartlarında tapunun iptali ve tescil davasının açılması mümkün olmaktadır.

 Tapu İptali Davaları

 • Hesap hatası yapılması nedeni ile tapu iptal davası
 • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeni ile açılacak tapu iptal davası
 • Aile konutu olması nedeni ile açılacak tapu iptal davası
 • Muris muvazaası nedeni ile açılacak tapu iptal davası
 • Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeni ile açılacak tapu iptal davası

Tapu İptal Davaları Hangi Mahkemeye Açılabilmektedir? Tapu iptali için açılacak davalar ile alakalı olarak hazırlanan dilekçeler ile bu davanın hangi mahkemelere açılacağı oldukça önemli konulardır. Bu sebeple tapu iptal davası dava konusunun değer ve miktarına bakılmadan malvarlığı haklarına ilişkin davalar olduğu için ve şahıs varlığına ilişkin davalar olduğu için bu konuda görevli mahkemelere ve aksine bir düzenleme bulunmadıkça asliye hukuk mahkemesine açılması gerekmektedir. Bu şekilde bakıldığında tapu iptal davaları asliye hukuk mahkemesine açılan davalar olmaktadır. Tapu İptal Davasında Hangi Mahkeme Yetkilidir? Tapu iptali ve tescili konusunda açılacak davalarda yetkili olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır. Davanın açılması konusunda Asliye Hukuk Mahkemesine bir dilekçe verilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak bu dava konu gayrimenkul nerede ise o yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesine açılması gerekmektedir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İLKAY SAVCI -
  7 Ağustos 2016

  Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir. (Hz. Muhammed)

  Cevapla
 • ZELİHA CIBIR -
  7 Ağustos 2016

  Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • NURÇİN TUNÇER -
  28 Ekim 2016

  Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Soyulmaz -
  7 Mart 2017

  İlkay hanım merhabalar, ben kardeşlerime karşı tapu iptal davası açmak istiyorum. Ama bu davayı nerede ve nasıl açacağı mı bilmiyorum. Araştırma yaparken size ulaştım. Acaba bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak