Atla

Tapu Kaydında Düzeltim Davası


Tapu Kaydında Düzeltim Davası

Tapu Kaydında Düzeltim Davası

Tapu Kaydında Düzeltim Davası

Tapu kaydının düzeltim davası çekişmesiz bir yargılamayı gerektiren dava çeşididir. Bu nedenle dava sulh hukuk mahkemesinde açılarak sonuçlandırılır.

Tapu Kaydında Düzeltim Davası Nasıl Görülür

Dava görülürken kayıtlı sahibi ile isim düzeltilecek kişilerin gerçekten ayrı kişi olup olmadığı, şüphe yaratmayacak şekilde tespit edilmelidir.

Kimlik bilgilerin düzeltme istemeye sebep gayrimenkullerin tüm tapu kayıtları ile birlikte kadastro belgeleri getirtilerek bir bütün olarak incelenmesi gerekmektedir.

Dava içerisinde isim düzeltilecek veya yanlış yazılmış kişilerin nüfus kayıtları incelenmeli, aynı kişi olup olmadıkları, varsa yanlış yazılan kişiler mahkemece ifadesi alınmalıdır.

Taşınmazların bulunduğu yerdeki kolluk kuvvetleri marifeti ile araştırma yapılmalı, yanlış isim veya benzer isimler hakkında bilgi alınmalıdır.

Davada varsa gösterilen tanıkların ifadeleri alınmalıdır. Yukarda yapılan işlemler hakimin dava hakkında kanaat oluşturmamış ise taşınmazın bulunduğu yere keşif yapılmalı, hatta keşif esnasında tanıklar ve uzman bilirkişiler çağrılarak dinlenmelidir.

Tapu Kaydında Düzeltim Davası hakkında görevli mahkeme hakkında bilgi verildi.

Tapu Kaydında Düzeltim Davası Yargıtay Kararı

Dosya içeriğine, toplanan delillere, hükmün dayandığı yasal ve hukuksal gerekçeye, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına ve özellikle ... oğlu ... davacının mirasbırakanı olduğu belirlenerek,

İmar uygulaması sonucu 2627 parsele dönüşen dava konusu taşınmazın tapu kaydının tashihine ve tescile karar verilmesi doğru olduğuna göre; davalının yerinde bulunmayan temyiz itirazının reddiyle,

Usul ve yasaya uygun olan hükmün ONANMASINA.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tapu Kaydında Düzeltim Davası - Yorum
    Yeşilova -
    14 Ocak 2017

    Tapu Kaydında Düzeltim Davası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak