Atla

Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi


Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi

Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi

Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Kamuda çalışan taşeron işçiler günümüzde hep farklı sorunlarla sık sık gündeme gelmektedirler. Kamuda çalışan işçilerin en büyük sorunları arasında kıdem ve ihbar tazminatlarının kim tarafından ödeneceği, diğeri ise kamuda kadroya geçip geçmeyecekleri.  Kamuda sigortalı olarak çalışan taşeron işçiler sosyal sigortalar onların da sosyal haklarını gözetmektedir. Her sigortalı işçi gibi taşeron işçilerin de kıdem tazminatını hak etmeleri halinde almaları mümkündür. Yalnız bu noktada çalışma sistemindeki ikilik nedeniyle kafalarda soru işareti oluşabilecektir. O nedenle ilk olarak taşeron işçi kavramını açıklamak gerekir.

Taşeron İşçi Nedir?

Taşeron işçi çeşitli devlet dairelerinde açıktaki görevler için işe alınan kişilerdir. Ama bu kişileri işe devlet yetkilileri almamaktadır. Bir kurum içerisine ihale yapılır ve kazanan şirket bu ihale sonucuna göre işçi alımı ve sorumluluklarını üstlenmiş olur. Bu durumda işçilerin iki tane patronları olacaktır. İhaleyi kazanan şirket çalışanın alt patronu olurken üst patronu da çalışılan kamu kurumlarındaki kişiler olmaktadır.

Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi

 

Peki, taşeron işçi kıdem tazminatı hak ederse hangi patrondan talepte bulunacaktır?

Bu durumda her iki patronda sorumluluk altına girecektir.

Dava alt patrona yani alt işveren açılıp kazanılmış olabilir ama üst patron yani üst iş veren de bu işin yetkililerinden olduğundan kıdem tazminatın ödenmesi noktasında sorumluluğa ortaktır.

 

Taşeron İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Taşeron işçi de diğer işçiler gibi sorumluluklarını yerine getirip işveren tarafından işten çıkarıldığında kıdem tazminat hakkına kavuşacaktır.

Tabii ki işe başladıktan 1 sene sonra bu kıdem tazminatı hak edecektir. Taşeron işçi işe girdiğinde alt işveren farklı, işten ayrıldığında farklı olabilir. Bu durumda işçi belirli bir süre aynı kurumda çalışmışsa bu duruma bakılmaksızın o kurumun işlerini yapmakla yükümlü şirket tazminattan sorumlu olacaktır. Tazminat miktarı şirketin ödeme gücüne ve çalışma sürenize göre belirlenecektir.

Mahkemeden tazminatı kazandığınıza dair bir sonuç çıkarsa yapmanız gereken şey banka hesabınıza tazminatın yatacağı günü beklemektir. Bazen mahkemenin kararda belirttiği süre içerisinde tazminat hesabınıza yatmaz. Bu durumda da haciz işlemlerini başlatma hakkınız doğacaktır. Şirket size ödeme yapmazsa adli yollardan hak ettiğiniz miktarı almanız mümkündür. Aynı şekilde şirkete işe iade davası da açabilir, taşeron olarak çalışma hakkınız haksız yere elinizden alınmışsa tekrar işinize dönebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak