Atla

Tazminatsız İşten Çıkarma İş Akdi Feshi


Tazminatsız İşten Çıkarma İş Akdi Feshi

Tazminatsız İşten Çıkarma İş Akdi Feshi

Tazminatsız İşten Çıkarma İş Akdi Feshi

TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARILMA , TAZMİNATSIZ İŞ AKDİ FESHİ, TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARMA NEDENLERİ

TAZMİNATSIZ OLARAK İŞTEN ÇIKARMA TAZMİNATSIZ İŞ AKDİNİN FESHİ

SAĞLIK SEBEBİYLE İŞTEN ÇIKARMA

İşveren Sağlık sebebiyle hakKlı sebeble işten çıkarılabilir. Bu durumda İşçi kıdem tazminatına hak kazanır. Bu durumda Sadece  kıdem tazminatını ödenmesi gerekir. ihbar tazminatı ödenmesi söz konusu olamaz

15 Yıl 3600 Prim Gün Sayısı : İşçi Eğer 15 yıl veya 3600 prim sayısını doldurmuş ise SGK'dan alacağı kıdem tazminatı alabilir yazısını işverene ibraz etmek suretiyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanır. İşverenin kıdem tazminatınızı ödememesi halinde ise iş mahkemesinde dava açması gerekir.

MAAŞ AZLIĞI NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için iş sözleşmesinin 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde sayılan nedenlerden birisi ile feshedilmiş olması gerekiyor.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak