Atla

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası


Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti terk olarak bilinen ve işlenen suç İcra ve İflas Kanun tarafından düzenlenmektedir. Kannda yer alan 44 numaralı madde gereğince bu düzenleme yapılmıştır ve suçlu olan kişi 15 gün içerisinde sicilini bildirmek ve bu alanda mal hakkında beyanda bulunmak zorundadır.

Eğer suçlu olan kişi mal beyanında bulunmazsa ya da herhangi bir eksiklik mal beyanında tespit edilirse, kişi en az üç ay en fazla bir yıl hapis cezası alır.

Ticareti Terk Suçu Nedir?

Ticareti Terk Suçu hapis cezası, alacaklı kimse tarafından şikayet edildiği takdirde suçluya verilir. Bu suç işleyen cezalının en esas nedeni ise, ticareti terk etmesi ve alacakları kimseleri zarar uğratmasıdır. Aynı zamanda ticareti terk etmekle kalmayıp bir de kurtulma mücadelesi vermek de cezaya tekabül eder.

Ticareti Usulüne Aykırı Terk Etmenin Cezası

İcra ve İflas Kanununda yer alan 44. Madde soncunda mal beyanında bulunmak zorunlu bir husustur. Eğer suçlu kimse mal beyanında bulunmuyorsa ya da yanlış bir malı gösteriyorsa, haciz ya da iflas tarzında bir şikayet ön görülür. Bu şikayetin üzerine İcra mahkemesi harekete geçerek 3 aydan bir yıla kadar süren bir hapis cezası verir.

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti terk edenler ceza İcra mahkemesi tarafından veriliyor. İcra mahkemesinin gördüğü işler ile diğer mahkemelerin gördüğü işler birbirine karıştırılamaz. Bu konuyla alakalı işlerin davalarına yalnızca İcra Mahkemesi tarafından bakılıyor.

Yetkili olan ve davaya bakan İcra mahkemesi ise yalnızca icranın tutulduğu alandaki mahkemedir. Ticareti terk suçu işleyenler için geçirilmesi gereken şikayet vakti, eylem yapıldıktan sonra üç ay ile bir sene arasındadır.

şirket avukatı, ticaret avukatı

Ticareti terk eden kişilerin en az iki hafta içerisinde şikayetini bildirmesi gerekiyor. Kayıtlı bulundukları alana ait ticaret sicillerini, aktif ve pasif isimleri ve adresleri göstermekte olan bir beyanda bulunmaları gerekiyor.

Bu beyan ise gazete ve ilan  ile kişilere bildirilir. İlanların masraflarını da beyanda bulunanların ödemesi şarttır ve ödemedikleri durumda ilan kayda geçmemektedir. Mal beyanında bulunulan taraflar ise derhal durumu ve kayıtları tapu sicil dairelerine bildirirler. Türk Patent Enstitüsü'ne de bildirmek gerekir.

Bildiriler üzerine sicil kayıtları işlenir ve en az iki ay süresince şerhi verilir. Bu durum aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliğine'de bildiriliyor. Mal beyanında bulunmak zorunlu bir durumdur ve mal beyanında bulunmayanlara ya da değerlerini eksik verenlere hapis cezası şart olunur. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Ticari işletmede yöneticinin kasten alacaklıyı zarara uğratması suçu yönünden bu suçun oluşması için, takibin kesinleştiği tarih itibariyle şirketin borcu ödeme gücüne sahip olması ve şirketin hukuken veya fiilen yönetim yetkisine sahip olan şirket yetkilisinin alacaklıyı zarara uğratmak kastıyla şirket borcunu ödememesi gerekmekte olup,

Mahkemece alınan bilirkişi raporunda şirketin aktiflerinin pasiflerini karşıladığı belirtilmesine rağmen ve Yargıtay içtihatlarında diğer icra suçları oluşmadığı takdirde bu suçun oluşabileceği belirtilmesine göre, hangi gerekçelerle bu suçun oluşmadığı açıklanmadan, bilirkişi raporuna niçin itibar edilmediği belirtilmeden yetersiz gerekçeyle bu suç yönünden beraat kararı verilmiş olması bozmayı gerektirmiştir.

ÖZET: Hükümden sonra yürürlüğe giren kanun değişikliği ile ticareti usule aykırı terk etme suçunun da uzlaşma kapsamına alınmış olması karşısında uzlaştırma işlemleri yerine getirildikten sonra sonucuna göre sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesi gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Ticareti Terk Suçu Ve Cezası - Yorum
  BATURAY KOCATÜRK -
  5 Ağustos 2016

  Hukukun buyrukları şunlardır: Dürüst yaşamak, başkasına zarara uğratmamak, herkesin hakkını vermek

  Cevapla
 • Ticareti Terk Suçu Ve Cezası - Yorum
  ETHEM KAMIŞ -
  13 Ağustos 2016

  Ticareti Terk Suçu Ve Cezası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Ticareti Terk Suçu Ve Cezası - Yorum
  Zeyneb -
  9 Mart 2017

  Ticareti Terk Suçu Ve Cezası Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak