Atla

Trafik Kazası Davasında Yetkili Mahkeme


Trafik Kazası Davasında Yetkili Mahkeme

Trafik Kazası Davasında Yetkili Mahkeme

Trafik Kazası Davasında Yetkili Mahkeme

Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan zararın karşılanması adına açılan davalardır. Trafik kazası maddi manevi tazminat davaları açılabilir. Trafik kazası tazminat davasında yetkili mahkeme, davalının ya da sigorta acentesinin bulunduğu yer mahkemesidir. Trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği ile bir dilekçe yazılarak mahkemeye başvurulabileceği gibi kendi belirlediğiniz bir avukatı görevlendirerek de davayı başlatmanız mümkündür. Trafik kazası tazminat davası zamanaşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Olaydan yani trafik kazasından 5 yıldan fazla bir süre geçmiş ise dava açmak mümkün olmayacaktır. Yani kaza tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde mahkemeye başvurmadığınız takdirde yasal haklardan yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Trafik Kazası Davasında Görevli Mahkeme, trafik kazaları neticesinde açılacak maddi ve manevi tazminat davaları Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Bunun yanı sıra davalının sıfatı ve kazanın meydana gelişine göre teşebbüs sahiplerinin devreye girme durumu hallerinde Asliye Ticaret Mahkemeleri de görevli olacaktır. İşbu nedenle görevli mahkemenin tayininin somut olaya bakılarak yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Trafik Kazası Davasında Yetkili Mahkeme, trafik kazaları neticesinde açılacak maddi ve manevi tazminat davaları haksız fiilin meydana geldiği yer mahkemelerinde görülecektir. Fakat Karayolları Trafik Kanunu'nun 110. maddesine göre ‘motorlu araç kazalarından dolayı hukuki sorumluluğa ilişkin

davalar, sigortacının merkez veya sigorta sözleşmesini yapan acentelerin bulunduğu yer mahkemelerinde birinde açılabileceği gibi, kazanın vuku bulduğu yer mahkemesinde de açılabilir' denilmektedir. İşbu nedenle davacı şahıs, davasını dilediği yetkili mahkemede açabilecektir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak