Atla

Trafik Kazası Kaza Sebepleri


Trafik Kazası Kaza Sebepleri

Trafik Kazası Kaza Sebepleri

Trafik Kazası Kaza Sebepleri

Bilimsel Veriler Işığı Altında Trafik Kazaları Verileri

Günlük hayatımızda neredeyse her gün karşılaştığımız trafik kazalarının feci sonuçlarını her gün haberlerde izlemekte ve neredeyse hepimizin bir kerecik dahi olsa başından bir kaza geçmiş bulunmaktadır.

Yıllar boyunca gerek yetkili kişiler gerek bilim insanları trafik kazalarının oluşmaması için ya da trafik kazalarının neden kaynaklandığına dair birtakım araştırmalar yaparak trafik kazalarının azalması için birtakım önlemler alarak kurallar koymuşlar ve kurallara uymayanlara müeyyide uygulayacaklarını da yine o kurallar çerçevesi içerisinde açıkça ifade etmişlerdir.

Her yıl dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne sebep olan yaralanmasına, sakat kalmasına sebep olan trafik kazalarının bilimsel istatistikler çerçevesinde baktığımızda her gün ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde-600 trafik kazası gerçekleşmektedir.

Saate oranladığımızda ise her saatte bir 27 tane trafik kazası gerçekleşmektedir. Yine bilimsel verilere baktığımızda her saat gerçekleşene bu trafik kazaları nedeni ile günde ortalama 5 ile 20 arasında ölü meydana gelirken her yıl ortalama olarak bu ölü sayısı 5 bin ile 6 bine kadar ulaşabilmektedir. Ve yine her yıl 100 ile 200 bin kişi de bu trafik kazaları nedeni ile basit ya da hayatının tümünü etkileyecek şekilde ağır olarak yaralanmaktadır.

Trafik Kazalarının Nedenleri

Trafik kazalarının en büyük etkeni yaya veya sürücü konumunda bulunsun genel anlamıyla insandır. Nedenleri sıraladığımızda insan dahil şunları görmekteyiz.

Sürücü faktörü

Yaya faktörü

Yolcu faktörü

Araç faktörü

Yol faktörü

 

Trafik Kazası Kazası nedenleri nelerdir

İnsan Faktörüne Bağlı Trafik Kazalarının Nedenleri:

Acemilik: sürücü belgesi alan birey ehliyeti almanın verdiği özgüven ile daha arabaya ve trafiğe alışmadan yola çıkmakta ve dikkatli kullanması gereken aracı ustalıkla kullandığını zannederek kazalara neden olmaktadır.

Dikkatsizlik: hem sürücü açısından he de yaya açısından hem de bunu yolcu açısından ele almamız gerekmektedir. Sürücü açısından baktığımızda sürücü yola odaklanması gerekirken odak noktasını başka yöne çevirmesi ve yolda olması gereken dikkatini verememesi nedeniyle trafik kazalarına neden olmaktadır.

Günümüzde dikkatsizliğin en büyük nedenlerine baktığımızda özellikle 25 yaş altında gençlerin araç kullanırken telefonla konuşmaları, mesajlaşmaları örnek verilebilir.

Özellikle acemi sürücülerin dikkatsizlikten kaynaklanan kazaları daha fazladır. Yaya açısından incelediğimizde ise yaya yolda trafik durumunu kontrol etmeden karşıdan karşıya geçmesi trafik kazalarına sebep olmaktadır. Yolcu açısından da yolcu sürücü koltuğundaki kişinin dikkatini konuşarak, onunla muhabbet edere dağıtmaktadır.

Uykusuzluk: bireyin dikkatini dağıtan ve bilincini kaybetmesine sebep olan olaylardan biri de uykusuzluktur. Uzun süre uyku ihtiyacını gideremeyen kişi yola çıktığında araç kullanımı sırasında uyuyakalabilmekte bu nedenle de trafik kazasına sebep olabilmektedir.

Trafik Kazası Kaza Sebepleri Hatalı sollama

Aşırı hız: kamu spotu olarak da televizyonlarda sıklıkla söylenen aşırı hız bireyi varacağı yere erkenden ulaştırmamaktadır. Aksine bireyin ölümüne sebep olabilecek trafik kazasına sebep olmaktadır.

Aşırı hız bireyin dikkatinin de dağılmasına neden olduğundan dolayı birey araç üzerindeki hakimiyetini aşırı hızda daha kolay kaybedebilmektedir. Bu nedenle baktığımızda aşırı hız trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biridir.

Trafik Kazası Kaza Sebepleri

Trafik Kazası Kaza Sebepleri Fazla yük taşımak

Alkollü araç kullanmak: hareketlerini kontrol altına alamayan alkollü kişi aracı kontrol etmekte zorlanacak ve kazalara sebep olabilecektir. Alkollü araç kullanımı arıca ceza hukuku açısından da önem arz etmekte ve bir suç oluşturmaktadır. Bir kişi yaralandığında ya da öldüğünde TCK kapsamı altında değerlendirilen bir suç meydana gelmektedir.

Bazı ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmak: özellikle psikiyatri alanında tedavi amaçlı kullanılan olan anti-depresan gibi beyinsel fonksiyonları etkileyen ilaçlar bireyi uykulu ve yorgun bir duruma getirebilmekte ve hatta bireyin irade hakimiyetini de etkileyebilmektedir.

Bazı hastalık krizleri: epilepsi krizleri örnek verilebilir. Epilepsi hastaları araç kullanımı sırasında krize girdiklerinde araç üzerindeki hakimiyetlerini doğal olarak kaybedecekler ve bu da kazaya neden olabilecektir. Bu nedenle epilepsi hastaları uzun yolculuklara çıkmamalı ve ilerlemiş seviyedeki bireyler araç kullanmaktan kaçınmalıdır.

Trafik kurallarını dikkate almamak: hem sürücüler hem de yayalar için konulan birtakım trafik kuralları vardır. Bu trafik kuralları bireylerin günlük yaşantısını düzene sokmak ve kazalara mahal vermemek için konulan kuralladır.

Rutin araç bakımını yaptırmamak.  Ankara Avukat diğer makaleler için göz atınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik mevzuatı uyarınca sürücü ve yolcuların araçların kullanılması sırasında koruyucu tertibatları kullanması zorunludur. Araçlarla gerek sürücü gerekse de yolcu olarak seyir halinde iken zorunlu olan koruyucu ekipmanların kullanılmaması zararın doğmasına veya artmasına sebebiyet veren etkenlerdendir.

Özellikle de motorsiklet gibi bir araçla seyir halinde iken mevzuata göre sürücülerin takmak zorunda olduğu koruma başlığı (kask) hayati öneme sahiptir. Bu nedenle davacıların desteği muris sürücünün kaza anında kasksız olduğunun anlaşılması halinde müterafik kusuru bulunduğundan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 52. maddesi gereğince tazminattan indirim yapılıp yapılmaması hususu değerlendirilmelidir.

Somut olayda düzenlenmiş kaza tespit tutanağında motorsiklet sürücüsü olan murisin kask takıp takmadığı belli değildir, ölü muayene tutanağında da murisin ölüm nedenleri arasında kafa travmasının olduğu anlaşılmıştır.

Davalı vekili, davacıların desteğinin sürücüsü olduğu motorsiklet ile seyri sırasında kaskının bulunmadığını iddia etmiştir. Mahkemece davalının bu savunması kararın gerekçe kısmında tartışılmamış, bu konuda olumlu-olumsuz bir karar verilmemiştir.

Bu durumda mahkemece davalının ileri sürdüğü iddialarının gerçekliği araştırılarak gerçek ise davacıların desteğinin kasksız olarak motorsiklet kullanması davranışının zararını artırıcı bir etken olup olmadığı konusunda BK’nun 44. maddesi gereğince müterafik kusurunun bulunup bulunmadığının araştırılması ve hükmün gerekçesinde tartışılması gerekmekte olup yazılı şekilde eksik inceleme ile karar verilmesi doğru görülmemiş kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak