Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tazminat Hukuku  > Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası, Trafik kazalarının gerçekleşmesinin ardından kazaya karışan kişiler maddi ve manevi zararlarla karşılaşabiliyorlar. Hukuki yoldan kişiler uğradıkları zararın kendilerine iade edilmesi adına haklarını korumak için tazminat davaları açabilmektedir. Bu tazminat davalarının açılmasında gerekçe olarak beden bütünlüğünün bozulması gibi gerekçeler öne sürülebileceği gibi aynı zamanda mal kayıpları da gerekçe gösterilebilmektedir.

Sadece maddi kayıplarla sonuçlanan veya kazada mağdur olan kişinin yaşamına kaza sonrasında da devam ettiği durumlar kişinin davaları kendisinin bizzat açarak hak talebinde bulunması söz konusu oluyor. Ancak eğer kazalar ölümlü bir şekilde gerçekleşmişse bu durumda mutlaka ölen kişinin yakınlarının tazminat talebinde bulunması gerekmektedir.

Maddi olarak taleplerin iletilmiş olduğu maddi tazminat davalarında kişiler vücut bütünlüğünü bozan durumların ortaya çıkması halinde yaşadıkları iş gücü kayıplarının karşılığını almayı istiyorlar. Tazminat davaları doğrudan kazaya karışan ve kazada daha fazla ve tamamen kusurlu olan kişilere karşı açılmalıdır.

Kişilerin haklarının korunması adına mutlaka tazminat miktarlarının doğru bir şekilde belirlenmesine dikkat edilmelidir. Bu süreç mahkeme tarafından görevlendirilmiş olan bilirkişiler tarafından kazaya ilişkin bir rapor hazırlanması şeklinde gerçekleşmektedir. Tazminata dahil edilecek zararların ekonomik açıdan değerlerinin belirlenmesinin ardından mahkeme kararları ile birlikte ödemelerin yapılması söz konusu olabiliyor.

Trafik kazalarının ölümlü bir şekilde sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan zararlarla ilgili olarak hayatını kaybeden kişilerin taleplerini dile getirmesi mümkün olmadığından dolayı bu kişinin yakınlarının tazminat davaları açma yoluna gitmesi söz konusu olabiliyor. Bu noktada ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma gerekçesiyle davalarını açabilmektedir.

Destekten yoksun kalma gerekçe gösterildiği için tazminat davasını açmaya hak kazanabilecek olan kişiler sadece ölen kişinin birinci dereceden yakınlarının değil aynı zamanda hayatını sürdürürken bakmakla yükümlü olduğu herkesin de tazminat talebinde bulunması söz konusu olabiliyor. Mahkemeler tarafından hesaplanmış olan tazminat miktarlarının bu kişilere ödenmesine karar verilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kim Tarafından Talep Edilebilir?

Trafik kazasında ölen kişinin hayatını kaybetmesi sonucunda ekonomik açından destekten yoksun kalan her kişinin maddi tazminat hakkı bulunmaktadır. Bu noktada kişilerin ölen kişiyle arasında bir akrabalık bağının bulunmasına dikkat edilmeden destekten yoksun kalan herkes için davanın açılması söz konusu olabiliyor.

Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Manevi Tazminat Davası Açılır Mı?

Trafik kazalarının ölümlü bir şekilde sonuçlanmasının ardından ölen kişinin yakınları sadece ekonomik açıdan sıkıntıya düşmelerine sebep olan destekten yoksun kalma ile karşılaşmamakta aynı zamanda da büyük bir üzüntü yaşayabilmektedirler. Bu durumun bir nebze de olsa telafi edilmesi adına mahkeme tarafından manevi tazminat bedelinin ödenmesine karar verilebiliyor. Trafik kazasından zarar gören ve kusurlu kişilerin sahip olduğu ekonomik durumlara bakılarak kişilerin tazminat miktarlarının belirlenmesi mümkün olmaktadır.

Yaralamayla Sonuçlanan Trafik Kazaları

Kaza sonrasında herhangi bir ölüm yaşanmamış olsa da yaralanmalı trafik kazalarında da hem maddi hem de manevi olarak zarara uğranılması söz konusu olabiliyor. Bu noktada tazminat miktarlarının belirlenmesinde kazadan dolayı kişinin mutlaka gerçekleştirmesi gereken tedavi süreçleri dikkate alınarak bedeller talep edilir. Kişini çalışamadığı her bir gün için ayrıca hesaplama yapılır.

Trafik Kazası Sonrası İş Göremezlik Tazminatı

Kaza sonrası iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından yaşadığı uzuv kaybı ya da belirli oranda güç kaybetme gerekçeleri ile kişilerin çalışamaması söz konusu olabiliyor. Yaşanılan zararı temini adına iş göremezlik tazminatı talep edilebilir.

Sigorta Şirketleri Nerede Devreye Girer?

Trafik kazalarının ardından maddi tazminat davası açılması yoluna gidiliyorsa bu davalara karışan kişilerin trafik sigortalarının kazaya karışan kişi ile birlikte tazminat ödemelerini yapması gerekiyor. Sigorta poliçesinde belirtilmiş rakamlara göre eğer sigorta bulunmuyorsa güvence hesabına bakılarak tazminat ödenmesi sağlanmaktadır.

Makalemizde Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası yazısı bilgi amaçlı verilmiştir. Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası hakkında geniş bilgi için Trafik Kazası Avukat desteği almanızı öneriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor