Atla

Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu


Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu

Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu

Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu

Meydana gelen bir trafik kazasında araç sahibinin, sürücüsünün ve sigorta şirketinin sorumluluğu söz konusudur.

Karayolları Trafik Kanunu meydana gelen aynı zarardan sorumlu olan kişilerin müteselsil olarak sorumlu olacaklarını belirtmektedir. Bu demek oluyor ki, taraflar meydana gelen zarardan ortaklaşa ve zincirleme olarak sorumludurlar.

Aynı zamanda Borçlar Kanunu açısından da müteselsil sorumlulukta zarar gören kişinin istediği sorumluya başvurma hakkı bulunmaktadır.

Konumuz ile alakalı olarak bir trafik kazasında zarar gören kişinin istemesi durumunda sorumlular içerisinde birine veya birkaçına veya hepsine başvurma hakkı bulunmaktadır.

Yasalarımıza göre müteselsil sorumlulukta sorumlulardan her biri borcun tamamından sorumlu olmaktadır. Ancak buradaki sorumluluk ilkesi sigorta şirketi açısından poliçede belirtilen limitler içerisinde kalmaktadır.

Yani sigorta şirketlerinin müşterek ve müteselsil sorumluluktaki miktarı kişi başına azami sorumluluk miktarı ile sınırlı olmaktadır. Sigorta şirketi eğer kusur oranına göre daha fazla bir ödeme yapmak zorunda kalırsa kazaya karışan diğer aracın sigorta şirketine rücu yapma hakkına sahip olmaktadır.

Trafik Kazasında Sigorta Davaları

Zorunlu Sigorta şirketinin Sorumluluğu

Trafik kazalarında sigorta şirketinin sorumluluğu yaptırılan sigorta şekline göre ayrı şekilde bakılması gereken bir durumdur.

Zorunlu trafik sigortalarında sigorta şirketlerinin tazminat ödeme sorumluluğu Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan teminatlar ve limitler içinde kalmalıdır.

Araç başına ve kaza başına maddi hasarlar

Kişi başına ve kaza başına sağlık giderleri

Kişi başına ve kaza başına sakatlanma ve ölüm giderleri

Belirtilen teminat türleri ve ödenecek olan tazminatlar konusunda miktarları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte olduğu için sigorta şirketlerinin sorumlulukları da bu miktarlar ile sınırlı olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Mali Sorumluluk sigortası, sigorta ettiren tarafın üçüncü kişilere verdiği karşılanmak üzere hem üçüncü kişileri hem de sigorta ettireni koruma amacı ile oluşturulmuş bir zarar sigortası türü olmaktadır.

İşletenin Karayolları Trafik Kanunun 85'inci maddesindeki sorumluluklarının karşılanmasını sağlamak üzere mali sorumluluk sigortasını yapmaları zorunlu olmaktadır.

Hazine Müsteşarlığı her yıl araç gruplarına göre teminat ve hasarın durumuna göre teminat miktarlarını belirli bazda açıklamaktadır.

Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasak olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası işletenin Karayolları Trafik Kanununa göre sorumluluğunu karşılamak üzere kurulmuş olmaktadır.

Bu sigorta türü işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları karşılamak amacı ile düzenlenmiştir.

Bu durumda trafik sigortası işleteninin üçüncü kişilere verdiği zararları karşıladığı söylenebilir. İşletenin kendisine gelen zararlar sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.

Limitin üzerinde bir zarardan sorumlu olunması mümkün değildir. Zorunlu Trafik Sigortasından faydalanma şartları ise şunlardır.

Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu Nedir

İşletenin kendisinin uğrayacağı bir zarar söz konusu olmamaktadır.

Motorlu bir aracın söz konusu olması gerekmektedir. Sigorta kapsamındaki kaza karayolunda olmalıdır. Motorlu araç işletme halinde olmalıdır.

Hatır taşıması söz konusu olmamalıdır. Zarar görenin beraberinde bulunan eşyanın zarar görmesi gerekmektedir.

Burada belirtilen zarar görenin beraberinde bulunan bagaj ve benzeri eşya dışında araçta taşınan eşyanın uğradığı zarardan işletenin sorumluluğu genel hükümlere tabi olmaktadır.

Zarar görenin bagaj ve benzeri eşyasının zarar görmesi durumunda sigortacının sorumluluğu bulunmaktadır.

Bunlar yanında aracın çalınma ve gasp edilmesinde işleten ve eylemlerinde sorumlu kişilerin kusurunun bulunması gerekmektedir.

KASKO Sigorta Şirketinin Sorumluluğu

Trafik kazalarındaki sorumluluklar konusuna bir de kasko sigortası açısından bakılmalıdır.

Kasko sigortası yaptırmak konusunda bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak trafik yoğunluğu olan şehirlerde trafik içerisinde sürüş kolaylığı olmaması ve yeterli park alanlarının olmaması kasko sigortasını gerekli kılmaktadır.

Bu araç her an her yerde risk altında olmaktadır. Kasko sigortası genel şartları ise aşağıdaki beş temele dayanmaktadır.

Aracın bir başka motorlu veya motorsuz araçla çarpışması, Araç kullanırken veya park halindeyken, başka bir aracın veya cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması

Araca üçüncü kişilerin kötü niyetli olarak zarar vermesi, Aracın yanması, Aracın çalınması ve çalınmaya uğraşılması durumu

Bu gibi durumlarda ortaya çıkan zararlara karşı olarak kasko sigortası yaptırılmaktadır.

Bu güvencelerin poliçelerde bir kaçının alınması durumu da mümkündür.

Bu şekilde dar kasko poliçesinden bahsedilebilmektedir. Bu güvencelerin yanında ek olarak birkaç güvencenin de alınması mümkündür.

Bu şekilde de genişletilmiş kasko sigortasından bahsedilmesi mümkün olacaktır. Bu temel güvenceler ile ek güvencelerin alınması durumunda da tam kasko poliçesinden bahsedilmektedir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu - Yorum
    ETHEM KAMIŞ -
    9 Ağustos 2016

    Trafik Kazasında Sigorta Şirketinin Sorumluluğu Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

    Cevapla
Yorum Bırak