Atla

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti


Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici hak aram konusunda yapmış olduğu başvuru ve dava aşamalarında karşı taraf olan yani tüketiciden haksız olarak kesilen dosya masrafı, kredi kartı aidatları v.b masrafları ödememek için Tüketici yıldırma, dava açma gibi yapılan işlemlerle hak aramayı engellemeye çalışmaktadır. Banka tüketiciye karşı tüm işlemleri avukat ile takip ettiğinden, tüketici bu konuda eksik bilgi sahibi olduğundan, geri adım atmaktadır. Oysa ki bu konularda Tüketiciye bir çok konuda destek sağlayan Tüketici dernekleri ve Tüketici avukatı bulunmakta ve bu yerlerden hukuki destek alabilmektedir. Kaldı ki bankaların yapmış olduğu itirazlar, açmış olduğu davalarrın tümünü yerel ve yargıtay kararları doğrultusunda kaybetmektedirler. Yukarda anlatılan bilgiler doğrultusunda bankaların dava açması Tüketicinin haksız olduğunu göstermemektedir. Dolayısıyla Tüketici bankanın açımış olduğu davayı gerek kendisi veya avukat ile takip etmesi durumunda haklı çıkacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcrası

Tüketici davaları genellikle ticaret ve alışveriş konularında çıkmaktadır. Tüketici hakem heyetine bandan alınan kredi ve masrafların iadesi için başvuru ve şikayet yapılar. Açılan davalar çoğunlukla tüketici lehine sonuçlanmaktadır. Tüketici hakem heyeti kararlarının icrası derhal geçerlilik kazanmaktadır. Bu sebeple tüketici davalarının birçoğu kısa sürede tamamlanmaktadır. Tüketici hakem heyeti kararlarının bağlayıcılığı mahkeme kadar geçerlidir. Tüketici hakem heyetlerinin kurulma amacı tüketiciyi korumak olduğu kadar, yerel mahkemelerde oluşacak zaman kaybı ve yoğunlaşmayı da engellemektir. Tüketici hakem heyeti kararı ilamlı olarak davalıya iletilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarının icrası kolayca giderilebilmektedir.

Tüketici mahkemesi kararlarının icrası gerçekleştirildiği andan itibaren davalı tüketiciye karşı doğan borcunu ödemekle yükümlüdür. Davalının mahkemeye başvurusu sonunda mahkemenin karar kıldığı tazminat bedeli davalıdan talep edilir. Verilen süre içerisinde talep edilen tutarın davalıya ödenmemesi durumunda davalının mal varlığına icra tedbiri konma hakkı vardır. İcra sonrası tüketicinin hakem heyeti kararına itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz halinde tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Tüketici mahkemelerinin verecekleri kararlar kesindir. Ve uygulanma zorunluluğu vardır. Hakem heyetine itiraz eden kişi bir üst mahkemeye başvurabilir. Tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleri, tüketicilerin haklarını korumak üzere kurulmuş ve hukuk kurallarınca yetkilendirilmiş hukuki mercilerdir. Tüketiciler ile mal ve hizmet arz eder halde bulunan kuruluşluların haklarını birbirine karşı korumak bu kurumların görevidir. Bu kurumlar sayesinde rekabet ortamı ve sağlıklı alışveriş ortamı korunmakta ve devamlılığı sağlanmaktadır.

Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır? Şikayet Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyetine, tüketici mahkemesine yazacağınız bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Ayrıca bu mahkemeye başvururken hiçbir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü bu dava tüm dilekçe ve harç masraflarından muaf tutulmuştur. Bu nedenle dava başlangıcında ya da bitiminde bir bedel ödemek zorunda kalmazsınız.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti - Yorum
    TÜRKÜLER GÜLDEN -
    5 Ağustos 2016

    Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

    Cevapla
Yorum Bırak