Atla

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi


Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARI İLE İCRA TAKİBİ

A. Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi, B. Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır. C. Banka Masrafı İadesi Nasıl Alınır.
 • Bankalarda çekilen kredilerde  dosya masrafı adı altında kesilen paraların aşağıda yazdığımız yazıda belirtilen yargıtay kararına göre haksız olarak alındığı ve iade edilmesine karar verilmiştir. Tüketici Tüketici Hakem Heyeti Kararının kendisine tebliğ edilmesi üzerine Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi yapılır.
 • Tüketice 2.300 Tl olan masrafa kadar İlçe Tüketici hakem heyetine 2300- 3.300 TL kadar İl  Tüketici hakem heyetine müracaat ederek bankanın haksız şekilde almış olduğu paranın iadesini isteyebilir. 3.300 Tl nin üstündeki masraflar için ise Tüketici Mahkemelerine dava açarak iadesini isteyebilir.
 • Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine Müracaat edililerek sonucu olumlu çıkan Tüketiciler almış oldukları kararı Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi yaparak icra dairelerinde Bankaya karşı İcra İlamı açarak tahsil edebilirler.
 • Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi ilamlı icra niteliğinde olup, itiraz Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi olduğunda durdurma talep kabul edilmez.
 • İcra ilamını Tüketici kendi açacağı gibi, bulunduğu yerde avukata vekalet vererek de icra ilamını takip ettirebilir.

 YARGITAY KARARI

 • T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2010/11726 Karar: 2011/1870 Karar Tarihi: 10.02.2011
 • HAKEM KURULU KARARINA İTİRAZ DAVASI - SABİT FAİZLİ KONUT FİNANSMANI KREDİ SÖZLEŞMESİ - SÖZLEŞMEDE DOSYA MASRAFI ADI ALTINDA TÜKETİCİDEN HERHANGİ BİR MASRAF ALINACAĞINA DAİR HÜKÜM BULUNMAMASI - PARANIN TÜKETİCİYE İADESİ
 • ÖZET: Taraflar arasında imzalanan konut kredisi sözleşmesinde müşterinin ödeyeceği toplam borç tutarı belirtilmiş olup dosya masrafı adı altında tüketiciden herhangi bir masraf alınacağına dair hüküm bulunmamaktadır. Davacı banka taraflar arasında imzalanan tüketici kredisi sözleşmesinden dosya masrafı adı altında herhangi bir masraf alınması yolunda hüküm bulunmadığı halde tüketiciden dosya masrafı talep ettiği ve bu paranın tüketiciden tahsil edildiği uyuşmazlık konusu değildir. Taraflar arasındaki sözleşmede bu paranın alınmasına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığına göre tüketici sorunları hakem heyetinin tüketicinin talebini kabul ederek dosya masrafı adı altında alınan paranın tüketiciye iade etmesinde herhangi bir isabetsizlik bulunmamaktadır.
 • Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun açıkça bu tür sözleşmelerde haksız şart olarak kabul edilebilecek hususların tüketici ile müzakere edilip edilmediği yönünde bir uyuşmazlık var ise var ise bunun ispat yükümlülüğünü satıcı/sağlayıcıya vermiştir. Konu ile ilgili yükümlülük sağlayıcıya ait olduğu halde bu şartın tüketici ile müzakere edilerek sözleşmeye konduğunu iddia ve ispat edememiş, yasal dayanak gösterilmemiş ve banka tarafından belirlenen komisyon ücretini ve dosya masrafını gösterir makbuzlar eklenmiştir. Bu nedenle, sağlayıcının mezkur şartı tüketici ile müzakere etmediğinin kabulü gerekmiştir. Uyuşmazlık konusu tüketiciye parasal bir yükümlülük yüklediğine göre tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu açıktır. Buna göre "komisyon ücreti ve dosya masrafına" ilişkin şartın haksız şart olduğu ve bu şartında tüketiciyi bağlamadığı görüş ve kanaatine varılmış, 1.710,00 TL bedel olan tüketici talebinin kabulü gerekmiştir.
 • Bu durumda bankanın komisyon ve dosya masrafı talebini (yasal düzenleme veya sözleşmeye bağlı olarak) tüketiciden talep ve tahsil etmesi yasal olmayıp, aşağıdaki hüküm cihetine gidilmiştir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • FEHMİ BABAOĞLU -
  12 Ağustos 2016

  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • FUAT BİLİKCİ -
  12 Ağustos 2016

  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • TUĞRUL AKDOĞAN -
  14 Ağustos 2016

  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • EFSANE ÇİLEK -
  12 Eylül 2016

  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İle İcra Takibi Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
Yorum Bırak