Atla

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi


Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

 • *Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi ile ilgili  olarak Tüketici kredi dosya masraflarının iadesi için izleyeceği il yol bankaya müracaat etmesidir. Bankanın olumsuz cevap vermesi üzerine miktar bakımında ilçe veye il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapabilir. Miktar bakımında tüketici mahkemesi sınırı içerisine giriyorsa tüketici direk tüketici mahkemesine dava açmak suretiyle Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesini talep edebilir.

 • *Tüketici kredisi, tüketicilerin bir mal veya hizmet edinmek amacıyla kredi verenden nakit olarak aldıkları kredidir. Tüketici kredisi sözleşmesinin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez. (4077 S. K. m. 10)

TÜKETİCİ KREDİ MASRLARINI NASIL GERİ İSTEYEBİLİR?

 • *Tüketici olarak, Krediyi hangi bankadan kullandıysanız, kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ödediğiniz dosya masraflarının iadesi talep edilmelidir. Bu gönderilen dilekçenin tahhütlü veya noter aracılığı ile gönderilmesi uygundur. Tüketicinin göndermiş olduğu dilekçeye karşılık genel müdürlük işlem koyar ve masraflarını iade edebilir. İade etmesi durumunda sorun kalmayacaktır.
 • *Tüketicinin Banka genel müdürlüğüne göndermiş olduğu dilekçeye rağmen paranın iadesi yapılmıyorsa; tüketici bu durum karşısında uygulayacağı iki yöntem bulunmaktadır.
 • *Tüketici Dosya masrafı miktarı 2.200. TLnin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine 2.200- 3.300 Tl arasında ise İl tüketici Hakem heyetine dilekçe ile başvurunuz..
 • *Yada  Dosya masrafı 3.300. TL'nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır.
 • *Tüketici Mahkemelerine veya Hakem heyetlerine başvurulması sonucu, alınan karar bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüklerine müracaat edilerek bankaya karşı icra takibine başvurularak, icra marifetiyle paranın tahsiline ve geri ödenmesini isteyebilir.
 • *Tüketici mahkemesinin karlarında verilen kararın temyizi istenebilir, bu durumda tüketicinin kazanmış olduğu karardaki paranın icra müdürlüğüne repo ederek tehiri icra kararı alabilir.
 • *Hakem Heyeti kararlarında da genel banka müdürlükleri tüketici mahkemelerde tüketiciye karşı dava açmaktadır.
 • *Yukarda anlatılan tüm durumlarda bankalar tüm süreçte olumsuz kararlarar almasına rağmen, ödememe konusunda tüm hakları sonuna kadar kullanmaktadır.
 • *Tüketici, Dava aşamasını  avukat marifeti ile takip edilmesini tavsiye etmekteyiz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  OĞUZHAN YARAR -
  19 Eylül 2016

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  DUHAN CİHAN -
  20 Eylül 2016

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  Türkoğlu -
  11 Şubat 2017

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  Gülşen -
  6 Mart 2017

  Bir bankadan çekmiş olduğumu Tüketici Kredi Masraflarının Geri almak istiyorum. Bankaya müracaat ederek zorda olsa masraf dekontlarını aldım. Miktar olarak 2300 Tl. Ben nereye ne şekilde başvuru yapabilirim.

  Cevapla
Yorum Bırak