Atla

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi


Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi ile ilgili  olarak Tüketici kredi dosya masraflarının iadesi için izleyeceği il yol bankaya müracaat etmesidir. Bankanın olumsuz cevap vermesi üzerine miktar bakımında ilçe veye il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapabilir.

Miktar bakımında tüketici mahkemesi sınırı içerisine giriyorsa tüketici direk tüketici mahkemesine dava açmak suretiyle Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesini talep edebilir.

Tüketici Banka Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi

*Tüketici mahkemesinin karlarında verilen kararın temyizi istenebilir, bu durumda tüketicinin kazanmış olduğu karardaki paranın icra müdürlüğüne repo ederek tehiri icra kararı alabilir.

*Hakem Heyeti kararlarında da genel banka müdürlükleri tüketici mahkemelerde tüketiciye karşı dava açmaktadır.

*Yukarda anlatılan tüm durumlarda bankalar tüm süreçte olumsuz kararlarar almasına rağmen, ödememe konusunda tüm hakları sonuna kadar kullanmaktadır.

*Tüketici, Dava aşamasını  avukat marifeti ile takip edilmesini tavsiye etmekteyiz.

Tüketici Masrafları Ve Diğer Haklar

Kampanyalı Satışlar

Kampanyalı olarak yapılan satışlarda ilan ve taahhüt edilen mal veya hizmetin, teslimatının zamanında yapılmaması ve fiyatın nitelik ile miktarında sözleşmeye aykırı bir davranışın olması durumunda satıcı, acente, bayi, üretici, imalatçı, temsilci ve ithalatçı zincirleme bir şekilde sorumlu olmaktadır.

Yapılan sözleşmelerde kampanya bitiş tarihi ile satın alınan mal veya hizmetin teslim veya işin yerine getirilme tarihi ve şekli ile alakalı olarak bilgilerin yazılı olması gerekmektedir. Kampanyalı satışlarda da borcun tamamı veya bir kısmını önceden ödenmesi durumunda satıcı, ödenen miktara göre gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlü olmaktadır.

Kapıdan Yapılan Satışlar

Satıcıların tüketicilerin ev veya iş yerlerinde giderek yaptıkları satışlarda

 • Tüketiciler yedi gün içerisinde malı kabul etmek veya gerekçe gösterilmeden reddedilmesi hakkına sahip olmaktadır.

 • Yedi gün içerisinde malın kabul edilmesi durumunda, satıcı belgeleri tüketicilerin el yazısı ve imza ile tarihte belirterek geçerli kılmaktadır.

 • Yedi gün içerisinde malın tüketici tarafından istenmemesi durumunda satıcı kullanımdan doğan herhangi bir maliyeti talep etme hakkı bulunmamaktadır. Satıcı malı geri almak zorunda kalmaktadır.

Tüketici Kredisi

 Bankalardan veya benzeri finans kuruluşlarından tüketici kredisi kullanılması durumunda, yapılan kredi ile alakalı olarak sözleşmesinin bir nüshasının tüketiciye verilmesi gerekmektedir. Yapılan bu sözleşme içerisinde kredi şartları tüketici aleyhine değiştirilememektedir.

Tüketici kredisinden doğan borçların tamamının veya bir kısmının önceden ödenmesi durumunda ise banka gerekli faiz ve komisyon indirimini yapmak zorundadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  OĞUZHAN YARAR -
  19 Eylül 2016

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  DUHAN CİHAN -
  20 Eylül 2016

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  Türkoğlu -
  11 Şubat 2017

  Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Tüketici Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi - Yorum
  Gülşen -
  6 Mart 2017

  Bir bankadan çekmiş olduğumu Tüketici Kredi Masraflarının Geri almak istiyorum. Bankaya müracaat ederek zorda olsa masraf dekontlarını aldım. Miktar olarak 2300 Tl. Ben nereye ne şekilde başvuru yapabilirim.

  Cevapla
Yorum Bırak