Atla

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat


Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Velayet Kime Verilir

Genel kanı ve aynı zamanda uygulama da daha fazla yer alan durum, çocukların psikolojik ve karakteristik gelişimlerin de, annelerin daha fazla katkıda bulunduğu yönündedir. Özellikle 7 yaş altında olan çocukların, annelerine daha fazla ihtiyacı olduğu ve buna paralel olarak, alınacak velayet kararında etkili bir kriter olduğu bilinir. Bununla birlikte velayetin hangi tarafa verileceğinin en önemli kriteri, çocuğun her açıdan en yüksek menfaatlerini sağlayabilecek tarafın seçilmesidir.

Bu konuda hukuk sistemimiz, Hakimlere geniş yetkiler tanımış, çocuğun menfaatlerini üst düzeyde koruması sağlanmıştır. Boşanma davası açıldığında, ayrıca velayet davası açılmasına gerek olmaz.

Davanın açılmasıyla birlikte, Hakim çocuk için öncelikle dava süresince tedbir nafakası bağlar, ardından boşanma sonucunda velayetle birlikte iştirak nafakası ödenmesini hükmeder.

Velayet Davası Açılırken Neler Gereklidir

Bir boşanma davasında sıklıkla tarafların anlaşamadığı, bazı durumlarda birbirleri için koz olarak kullanabildiği ve çoğunlukla yaşanan olumsuz olayların bir sonucu olarak ihmal edilen eşlerin çocuklarının tüm hakları, Mahkeme tarafından en üst düzeyde hassasiyetle ele alınır.

Boşanmanın sonucunda da çocukların her açıdan çıkarları gözetilerek velayetin hangi tarafta olacağı belirlenir. Yurtdışında ki vatandaşlarımızın Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat ile ilgili sorunları ile ilgili olarak Miras Nafaka Velayet Tazminat davası açabilirler. Yurtdışında almanya, ingiltere, fransa, avusturya, abd, romanya, da yaşayan vatandaşlarımız miras, nafaka, velayet ve tazminat davaları ile ilgili Türkiye'de bulunan avukata vekalet vermesi ile takip edilebileceği gibi, hukuksal destekte alabilirler.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak