Atla

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat


Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat

Velayet Kime Verilir?

Genel kanı ve aynı zamanda uygulama da daha fazla yer alan durum, çocukların psikolojik ve karakteristik gelişimlerin de, annelerin daha fazla katkıda bulunduğu yönündedir. Özellikle 7 yaş altında olan çocukların, annelerine daha fazla ihtiyacı olduğu ve buna paralel olarak, alınacak velayet kararında etkili bir kriter olduğu bilinir. Bununla birlikte velayetin hangi tarafa verileceğinin en önemli kriteri, çocuğun her açıdan en yüksek menfaatlerini sağlayabilecek tarafın seçilmesidir.

Bu konuda hukuk sistemimiz, Hakimlere geniş yetkiler tanımış, çocuğun menfaatlerini üst düzeyde koruması sağlanmıştır. Boşanma davası açıldığında, ayrıca velayet davası açılmasına gerek olmaz.

Davanın açılmasıyla birlikte, Hakim çocuk için öncelikle dava süresince tedbir nafakası bağlar, ardından boşanma sonucunda velayetle birlikte iştirak nafakası ödenmesini hükmeder.

Velayet Davası Açılırken Neler Gereklidir?

Bir boşanma davasında sıklıkla tarafların anlaşamadığı, bazı durumlarda birbirleri için koz olarak kullanabildiği ve çoğunlukla yaşanan olumsuz olayların bir sonucu olarak ihmal edilen eşlerin çocuklarının tüm hakları, Mahkeme tarafından en üst düzeyde hassasiyetle ele alınır.

Boşanmanın sonucunda da çocukların her açıdan çıkarları gözetilerek velayetin hangi tarafta olacağı belirlenir. Yurtdışında ki vatandaşlarımızın Türkiye Miras Nafaka Velayet Tazminat ile ilgili sorunları ile ilgili olarak Miras Nafaka Velayet Tazminat davası açabilirler. Yurtdışında almanya, ingiltere, fransa, avusturya, abd, romanya, da yaşayan vatandaşlarımız miras, nafaka, velayet ve tazminat davaları ile ilgili Türkiye'de bulunan avukata vekalet vermesi ile takip edilebileceği gibi, hukuksal destekte alabilirler.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak