Atla

Uzlaşma Nedir


Uzlaşma Nedir

Uzlaşma Nedir

Uzlaşma Nedir

Uzlaşma, suçtan zarar gören kişi ile suçu işleyen şüpheli ile anlaşması durumundan davanın sonlandırılması işlemi olarak tanımlayabiliriz. Uzlaşma Soruşturma esnasında ilgili makamlarca mağdur ve şüpheliye uzlaşma isteyip istemedikleri sorulur.  Taraflar beraberce uzlaşma istedikleri takdirde İlgili makam bu kişileri uzlaştırmacıya göndererek uzlaşma süreci başlar.

Her iki tarafta uzlaştırmacıya ayrı ayrı başvuru yaparak istek ve taleplerini iletirler. Ortak noktada uzlaşma olması durumunda uzlaşma tamamlanarak ilgili makama bildirilir. Uzlaşmanın olması durumunda ceza soruşturması sonlandırılır. Her suçta uzlaşma mümkün değildir. İlgili suçlar ve ceza sınırına göre uzlaşma talep edilebilir.

Uzlaşma ve Arabuluculuk

Uzlaşma Teklifi Nasıl Yapılır

Uzlaşma kural olarak Savcılık aşamasında Cumhuriyet savcısının gözetiminde başlar. Uzlaşma teklif de bu makam tarafından yapılır.Uzlaşma yapılmamış ve dava açılmış ise  ilgili mahkeme hakimi teklif yapar.

Uzlaşma kabul edildiği üç gün içerisinde ilgili yere bildirilmemesi durumunda teklif red edilmiş olur.

Uzlaşma Teklifi Kabul Edersek Ne Olur

Savcılık aşamasında veya mahkeme aşamasında Uzlaşma teklinin kabul edilmesi durumunda uzlaşma iradesi başlamış olmaktadır. Uzlaştırmacı ile başlatılan uzlaştırma sürecinde mağdur olan tarafın maddi manevi zararların nasıl telafi edileceği taraflar arasında görüşülerek sonuca bağlanır.

Uzlaştırmacı Kimlerdir

Uzlaştırmacı konusunda sertifika sahip aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu kişilere uzlaştırmacı denmektedir. Uzlaştırma sürecini savcı kendisi devam edeceği gibi bir uzlaştırmacı görevlendirebilir. Yada taraflar kendileri anlaşarak avukat yada hukuk eğitimi görmüş birinin görevlendirilmesini isteyebilir.

Uzlaşma Süresi Nedir

Uzlaşma Süresi, mahkemenin sonuçlanma süresinde daha hızlıdır. Uzlaştırmacı anlaşma konusunu 30 gün içinde sonuca bağlaması gerekmektir. Lüzum görülmesi durumunda 20 gün daha uzatılır.

Uzlaşma Nedir Uzlaştırmacı Avukat
Uzlaştırma Kabul Edersem Kandırılmış Olurmuyum

Uzlaştırma savcılığın kontrolünde gerçekleşir. Anlaşmayı kabul edilmemesi durumunda süreç son bulur. Anlaşma olması durumunda, anlaşma konuların yerine getirilmedikçe uzlaşma olumlu sonuçlanmaz. Anlaşma maddeleri yerine getirilmez ise soruşturma dosyası kapanmaz.

Uzlaşmayı Kabul Edersem Suçlu Sayılırmıyım

Uzlaşmanın anlaşma ile sonuçlanması suçu kabul edilmiş sayılmaz. Anlaşma yapılan konular yerine geldiği zaman soruşturma sonlanır. Bu durumda da adli sicil kaydı oluşmaz.

Uzlaşman Teklifinin Yaptırımları Nelerdir

Uzlaşmada anlaşma şu konularda gerçekleşebilir. Taraflar hukuka dışına çıkmadan anlaşma konusunda serbestlerdir. Mağdur kişinin maddi ve manevi zararı karşılanabilir yada eski duruma getirilmesi talep edilebilir,  Mağdurdan özür dilemesi istenebilir, Kamu yada özel kurumlara bağış yapılması istenebilir yada kamu veya özel kuruşlarda faydalı işlerde bulunması sağlanabilir.

Uzlaşmanın Sonuçları Nelerdir

Uzlaşma anlaşma ile sonuçlanma durumunda, taraflar anlaşmaya varılan maddelerin yerine getirmek zordadır. Anlaşmada varılan sonuçlarda maddi ve manevi tazminat varsa hesap yatırılır, yada kamu kurum ve kuruluşlara bağış yapılması istenmişise makbuz dosyaya sunulur.

Anlaşma maddelerinin yerine getirilmesi durumunda savcılık aşamasında ise dava açılmayacak, mahkeme aşamasında ise dava kapanacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İlkay Arabuluculuk Bürosu olaral Arabuluculuk daire başkanlığı siciline kayıtlı 3 Avukat&Arabulucu avukat ile hizmet sunmaktadır. Daha Fazlası

ÖZET: Uzlaşmanın güvenlik tedbiri değil ceza sorumluluğunun alternatifi olduğu, ceza sorumluluğu olmayan kişilere ceza verilemediğinden uzlaşma hükümlerinin de uygulanmasının mümkün değildir.

Adli Tıp Kurumu raporuna göre suça sürüklenen çocuğun üzerine atılı kasten yaralama fiilinin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı ve bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olduğu ve bu nedenle ceza sorumluluğunun bulunmadığı gözetildiğinde itirazın kabulü yerine,

Yazılı şekilde reddine karar verilmesinde, isabet görülmediğinden kanun yararına bozma talebinin kabulüyle kararın bozulması gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Uzlaşma Nedir - Yorum
    Anonim -
    6 Temmuz 2017

    Ilkay hanım meraba.brnim eşim 5 yıl önce iş kazası geçirdiği firmayı mahkemeye verdi ve şu anki durum mahkemeyi kazandık fakat karşı tarafin iflas göstermesi nedeni ile parayi alamadik dün olan mahkememizde bilir kişi incelemesine karar verildi çünkü şirket başka kişiler üzerinden iş yürütüyor kasım ayında tekrar mahkeme var ve avukatın dediğine gore uzlaşma olacak peki kabul edilmez ise diye sorduğumda hüküm cezası var dedi onuda paraya çevirirler dedi bizim 350 milyarlık icra takibi var bu durumda ne yapmamiz lazım yada sonuç ne olur bilgilendirirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak