Atla

Vasi Tayini Davası


Vasi Tayini Davası

Vasi Tayini Davası

Vasi Tayini Davası

Vesayeti gerektiren haller;  Küçüklük,  Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı,  Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim, Özgürlüğü bağlayıcı ceza,  Vesayet altına alınacak kişinin kendi istemi. Bir kimse dinlenilmeden; savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetimi veya isteği sebebiyle kısıtlanamaz. Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle kısıtlamaya ancak resmi sağlık kurulu raporu üzerine karar verilebilir. Hakim, kurul raporunu göz önünde tutarak kısıtlanması istenen kişiyi dinleyebilir.    

VASİ TAYİN DAVASI NASIL AÇILIR, VASİ DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 • *Vasi Tayini için  sulh hukuk mahkemesine hitaben dilekçe başlığı yazılır.
 • *Dava davalı olarak hasımsız açılır.
 • *Dava Konusu olarak Hangi hastaneden özürlü raporu alındığı ve kimin için vasiliğin tayini istendiği dilekçede açık olarak belirtilir.
 • *Açıklamalar kısmında Özürlü raporun tarih, sayı ve davanın açıklamaları gerekçeleri yazılır. ' Vasi tayini isteyen kişinin (kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b) olan .... ....'in ... Hastanesince özürlü sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilmiştir.'  Yine ek olarak '(kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b)'in sakatlığından dolayı zaruri ihtiyaclarını tek başına giderememesi sebebiylr  iş bu davanın açılması zorunlu olmuştur. ' şeklinde belirtilir.
 • *Hukuki Sebepler bölümüne; M.K ilgili hükümleri, sair mevzuat yazılarak Deliller kısmına ..... Hastanasınden alınan Özürlü Kurul Rapor Örneği.
 • *Sonuç ve Talep olarak da: 'Yukarıda kısaca izah ettiğimiz nedenlerle sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilen .... .... adına tasarrufları yapabilmesi için . (kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b) yi vasi olarak tayin edilmesini saygı ile arz ve talep ederim.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Vasi Tayini Davası - Yorum
  AYBİKE GÜNALAN -
  5 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir

  Cevapla
 • Vasi Tayini Davası - Yorum
  RENAN HARMANKAYA -
  5 Ağustos 2016

  Çok beğendim, tebrik ederim. Başarılar.

  Cevapla
 • Vasi Tayini Davası - Yorum
  HAKKI ÜNALDI -
  10 Ağustos 2016

  Vasi Tayini Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak