Atla

Vasi Tayini Davası


Vasi Tayini Davası

Vasi Tayini Davası

Vasi Tayini Davası

Vesayeti gerektiren haller;  Küçüklük,  Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı,  Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim, Özgürlüğü bağlayıcı ceza,  Vesayet altına alınacak kişinin kendi istemi. Bir kimse dinlenilmeden; savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetimi veya isteği sebebiyle kısıtlanamaz. Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle kısıtlamaya ancak resmi sağlık kurulu raporu üzerine karar verilebilir. Hakim, kurul raporunu göz önünde tutarak kısıtlanması istenen kişiyi dinleyebilir.    

VASİ TAYİN DAVASI NASIL AÇILIR, VASİ DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 • *Vasi Tayini için  sulh hukuk mahkemesine hitaben dilekçe başlığı yazılır.
 • *Dava davalı olarak hasımsız açılır.
 • *Dava Konusu olarak Hangi hastaneden özürlü raporu alındığı ve kimin için vasiliğin tayini istendiği dilekçede açık olarak belirtilir.
 • *Açıklamalar kısmında Özürlü raporun tarih, sayı ve davanın açıklamaları gerekçeleri yazılır. ' Vasi tayini isteyen kişinin (kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b) olan .... ....'in ... Hastanesince özürlü sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilmiştir.'  Yine ek olarak '(kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b)'in sakatlığından dolayı zaruri ihtiyaclarını tek başına giderememesi sebebiylr  iş bu davanın açılması zorunlu olmuştur. ' şeklinde belirtilir.
 • *Hukuki Sebepler bölümüne; M.K ilgili hükümleri, sair mevzuat yazılarak Deliller kısmına ..... Hastanasınden alınan Özürlü Kurul Rapor Örneği.
 • *Sonuç ve Talep olarak da: 'Yukarıda kısaca izah ettiğimiz nedenlerle sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilen .... .... adına tasarrufları yapabilmesi için . (kardeşi-babası-ablası-annesi, v.b) yi vasi olarak tayin edilmesini saygı ile arz ve talep ederim.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AYBİKE GÜNALAN -
  5 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir

  Cevapla
 • RENAN HARMANKAYA -
  5 Ağustos 2016

  Çok beğendim, tebrik ederim. Başarılar.

  Cevapla
 • HAKKI ÜNALDI -
  10 Ağustos 2016

  Vasi Tayini Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak