Atla

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır


Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır

Vefat eden murisin vasiyetnamesi yoksa sorusundan başlangıç yapılırsaMirasçılık halleri belli olmasının ardından her bir miras bırakan kişi açısından tek tek olacak biçimde terekenin tespiti dava açılması gerekliliği bulunuyor.

Bu söz konusu tespit davalarında gerekli olan incelemeler ve tespitin gerçekleştirilmesi sonucunda edilebilen mal varlığı mirasçılar arasında  payları oranları üzerinden gerçekleştiriliyor.

Vasiyetname Varsa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde varlığının kimlere teslim edileceği şeklindeki işlemi kaleme almış olduğu sözleşme vasiyetname olarak nitelendirilir.

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde mirasa söz konusu olan varlığını kimlere ve nasıl teslim edileceği yönündeki işlemi belirten sözleşme vasiyetname olarak nitelendirilirken, vefat etmiş kişinin yakınlarına ve yasal hak sahiplerine bırakmış olduğu malın birden fazla kişiye kalması halinde mirasçılar arasında miras paylaşımı gerçekleştirilebiliyor.

Söz konusu mirasa ilişkin olarak mirasçılar arasında mal varlığı içerisinde yer alan tüm hak ve borçları kapsamına alan bir ortaklık durumu oluşuyor.

Vasiyetname Varsa Miras Paylaşımı Yapılışı

Vasiyetname, geçerlilik teşkil edip, etmemesi göz önünde bulundurulmadan 1 ay içerisinde murisin yerleşim yeri sulh hakimi tarafından açılmakta ve söz konusu  mirasçılara ve yasal hak sahiplerine yönelik olarak okunmaktadır.

Bilinen mirasçılar ve diğer ilgili kişiler vasiyetname açılışı esnasında istemeleri halinde hazır bulunmak üzere çağrılmaktadırlar. Miras bırakan kişinin sonrada tespit edilen vasiyetnamesi ile ilgili olarak normal vasiyetnamelerdeki işlemin aynısı uygulanır.

Mirasta hak sahipliği bulunan kişilerin her birine gideri terekeye ait olacak şekilde vasiyetnamenin kendilerine ilişkin olarak bölümünün bir örneği hakim tarafından tebliğ edilir.

Bu noktada eğer söz konusu mirasçının nerede bulunduğu ile ilgili olarak bilgi bulunmuyor ise vasiyetnamenin o mirasçı ile ilgili olan bölümünün tebliği, ilan yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Vasiyet Nedir Nasıl Yazılır?

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde mal varlığını kimlere teslim edileceğine vasiyet kavramı kullanılırken, bu durumun resmi şekilde kaleme alınmış durumunda ise vasiyetname kavramı kullanılmaktadır.

Miras sözleşmesinin geçerlilik kazanabilmesi açısından vasiyetname gibi resmi biçimde düzenlenmiş olması gerekliliği bulunuyor. Miras sözleşmesi, murisin ve miras bırakılan kişilerin aynı anda noter huzurunda dilediklerini belirttikleri sözleşme imzasıyla gerçekleştiriliyor.

Kendisine miras bırakılan birey, miras bırakan kişi yaşamakta iken vefat etmesi durumunda ise söz konusu olan anlaşmanın iptali uygulanıyor.

Vasiyetnamenin İptali Davası Nasıl Açılır

Resmi vasiyetname ile ilgili olarak 2 adet tanığın bulunması koşu bulunur. Vasiyetname hazırlığı noktasında bazı kişiler, resmi görevli memur ve tanık olabilme hakkına sahip olamadığının da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu kişiler ise fiil ehliyeti bulunmayan kişiler, miras bırakanın eşi, alt ve üst soy kan hısımları olan kişiler, kardeşleri ve bunların eşleri şeklinde belirtilmektedir. Vasiyetnamenin kişinin el yazısı ile araya başka bir el yazısı girmeyecek biçimde yer, tarih ve saat detaylarına yer verilerek imzalanması sayesinde hazırlanabilmektedir.  

Okuma yazması bulunmayan kişilerin ise vasiyetname hazırlığı için mutlaka resmi kurumlara başvuru gerçekleştirmesi gerekliliği bulunuyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır - Yorum
  GÜLİZ BAŞPINAR -
  26 Ağustos 2016

  Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır - Yorum
  KOREL ESKİMEN -
  8 Kasım 2016

  Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
Yorum Bırak