Atla

Velayet Davaları


Velayet Davaları

Velayet Davaları

Velayet Davaları

Çocukların korunması ve hukuki olarak yasal zeminde temsilinin sağlanması için düzenlenmiş olan haklar velayet hakları olarak tanımlanmıştır. Çocuğun gelişimi ve büyümesi için bu noktada ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmış olduğu hayat standartları yüksek olan bir yerde yetişmesi gerekmektedir.

Yetişkin olmayan çocuklar için velayet doğrudan anne ve babanın sahip olduğu bir hak olmaktadır. Hukuki bir zorunluluk ortaya çıkmadıkça velayetlerin anne ve babadan alınması mümkün değildir. Anne ve babanın ortak şekilde sahip oldukları velayet hakkı ise yalnızca anne ve babanın evlilik birlikteliklerinin sürdüğü zamana kadar devam etmektedir.

Evlilik birliğinin sona ermesinin dışında bir de anne veya babadan herhangi birinin hayatını kaybetmesi halinde velayet hakkının anne ya da babadan birinde kalması söz konusu olabiliyor.

Anne ve babanın boşanması halinde ise boşanma davalarının içinde görülmekte olan velayet haklarının kime verileceği konusunda hakim tarafından bir karar verilmektedir. Anne ve babaların evli olmadığı durumlarda çocuğun velayeti anneye ait olmaktadır.

Ancak anne çocuğun menfaatleri düşünüldüğünde bunu karşılamayacak bir konumda bulunuyor veya hayatını kaybetmiş durumda ise velayet babaya verilmekte ya da mahkeme tarafından çocuk için belirlenmiş olan vasiye verilmektedir.

Hem anne hem de babanın çocuğun çıkarları gözetildiğinde ikisinin yanında da kalması uygun görülmüyorsa ve bunun kötü sonuçlara yol açabileceği öngörülüyorsa bu durumda çocuk bir başka ailenin yanına ya da bir kuruma yerleştirilir.

Boşanma Sonrası Velayet Kimde Kalır?

Boşanma davalarında çocukların velayetinin hangi eşte kalacağı noktasında karar veren hakimin çocuğun menfaatlerini düşünerek bir hüküm vermesi gerekmektedir.

Bu açıdan hakim çocuğun sadece yaşayacağı ortamı değil aynı zamanda eğitim hayatının nasıl olabileceğini ve çocukların ilerideki hayatlarında ne tür isteklerinin olabileceğini de değerlendirmesi söz konusu olmaktadır. Mahkeme tarafından eşlerden hangisinin çocuğa daha iyi bir hayat vereceği noktasında inceleme yapılarak karar verilmesi mümkün olmaktadır.

Velayet Değişikliği Davaları

Boşanma davalarının içinde alınmış olan velayet kararları kesin hüküm niteliği taşımayan kararlardandır. Çocukların menfaatlerinin son derece önemli olduğu velayet kararlarında velayet hakkına sahip olan kişinin yaşam koşullarının değiştirilmesi nedeniyle başka kişiler velayet değişikliğinin yapılması yönünde taleplerini iletebilirler.

Velayet hakkını kendisine almak isteyen kişinin bu aşamada çocuk açısından velayet değişikliğinin yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Hakim çocuğun çıkarlarını gözeterek değişiklik kararını verebilir.

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Nasıl Olur

Evlilikte Velayet Hakkı

Boşanmanın ardından velayet hakkını elde etmiş olan kişinin tekrar evlenmesi halinde diğer eşin velayet değişikliği için bir talep ortaya koyması mahkeme tarafından yeterli bir gerekçe sayılmamaktadır.

Ancak velayet değişikliğini talep eden kişiler yeni kurulan evlilik kurumu içinde kendi çocuğunun üvey çocuklarla anlaşamadığını ya da üvey anne veya babasından görebileceği zararları ve menfaatleri gerekçe göstererek velayet değişikliğinin yapılmasına mahkemeyi inandırması mümkün olabiliyor.

Bu süreçte bir velayet avukatı ile sürecin yönetilmesi değişiklik talebinde bulunan kişinin yararına olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Velayet Davaları - Yorum
  ZEYNEP GÜNDÜZ -
  12 Ağustos 2016

  Velayet Davaları Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Velayet Davaları - Yorum
  SU KARABAY -
  17 Ağustos 2016

  Velayet Davaları Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
Yorum Bırak