Çocuğun Velayeti İcra Takibi

Çocuğun Velayeti İcra Takibi
İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi Velayetin kimde kalacağı boşanma sonrası en merak edilen konudur. Mahkeme çocuk için en iyi eğitimi ve bakımı hangi ebeveyn verecekse çocuğun da onun yanında kalmasını sağlayacaktır. Anlaşmalı velayet davası için bu konular gündeme gelmeyecek yalnızca maddi açıdan nafaka konularında mahkemenin belirlediği kurallar karara...
Çocuğun Velayeti İcra Takibi Şartları Nelerdir? Velayet davasında icra takibi kapsamında çocuk ile ilgili kararların alınması maddi açısından zorlayıcı olabilmektedir. Anlaşmalı velayet davalarında bu konuların kesinleşmesi ve bir uzlaşmaya varılması daha sağlıklı ve daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ancak anlaşma sağlanamadığı durumlarda Çocuğun Velayeti İcra Takibi durumları söz konusu olabilir. Bunun için ise mahkeme tarafından dikkat edilen konular:
  • Hakim öncelikli olarak çocuğun velayetini belirli bir yaşa kadar aksi durumlar olmadıkça anneye verme taraftarıdır. 3 yaş öncesinde tüm çocuklar anneye verilir. Fakat annenin kusurları ya da çocuğun menfaati için babaya verilmesi ya da vasi atanması da mümkündür.
  • Annenin maddi durumu yeterli değilse de babanın nafaka vererek çocuğun büyütülmesine hüküm verilebilir.

İcra Yoluyla Çocuğu Alma Masrafı

Çocuğun teslimi icra  yoluyla olursa bu noktada büyük bir maddi yükümlülük ortaya çıkabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi davanın içeriğine göre avukatınızdan alabilirsiniz. Mahkeme kararı ardından eşler anlaşarak mahkemeye başvurursa, çocuğun velayeti değişebilir. Velayeti alan taraf, şayet karşı tarafa çocuğu icra uyarıları ve önlemlerine rağmen göstermiyorsa bu noktada velayet değiştirilebilir. Bu noktada olası masraflar ise:
  • Pedagog,
  • İcra yolluğu,
  • Araç masrafı olarak özetlenebilir.
Boşanma davalarında mahkemeler, uzmanlar aracılığı ile gerekli araştırmaları yapar ve çocuğun hangi ebeveyne ihtiyacı olduğunu, çocuğun menfaatlerini göz önünde tutarak bir sonuca ulaştırır. Mahkemeler, çocuğun yaşını ve anne ve babanın tüm durumunu araştırır. İcra Yoluyla Çocuğu Görme 2019 İcra yoluyla çocuğu görme özellikle verilmiş kararlara rağmen çocuk taraf tarafından gösterilmiyorsa, başvurulabilecek bir yöntemdir. Anne ya da babanın karşı tarafa çocuğu göstermemesi halinde icra yoluna başvurulabilir. Bunun neticesinde de çocuk gösterilmemekte ısrar ediyorsa bu aşamada velayetin değiştirilmesi için dava açılabilir. Özellikle eşle yaşanan husumetler nedeniyle ceza olarak çocuk gösterilmiyorsa bu aşamada velayet hakkının kötüye kullanılması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda eş, icra memuru aracılığı ile çocuk teslimi yapılmasını sağlayarak diğer tarafın çocuk ile bağ kurmasına destek olur. Çocuk teslimi müessesi, kişisel bağ kararının yanı sıra kişi için maddi külfet de oluşturabilmektedir.

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

Çocuğun Velayeti İcra Takibi, Velayetin kimde kalacağı boşanma sonrası en merak edilen konudur. Mahkeme çocuk için en iyi eğitimi ve bakımı hangi ebeveyn verecekse çocuğun da onun yanında kalmasını sağlayacaktır. Anlaşmalı velayet davası için bu konular gündeme gelmeyecek yalnızca maddi açıdan nafaka konularında mahkemenin belirlediği kurallar karara bağlanacaktır. Ama anlaşma sağlanamayan velayet davaları için mahkeme şu konuları göz önünde tutacaktır:
  • Hakim ilk olarak çocuğun velayetini vereceği ebeveynin anne olmasını ister. Bu konuda çocuğun yaşı en belirleyici unsuru oluşturacaktır. 3 yaş ve öncesinde çocuğun anneye muhtaç olması nedeniyle ilk olarak velayet anneye sunulur. Anne kendi isteğiyle velayet hakkından vazgeçerse bu durumda baba çocuğun velayetinde hak kazanır.
  • Anne gelir konusunda sıkıntı yaşasa, hayat şartları kötü olsa dahi mahkeme bu şartların düzeltilmesinde babaya sorumluluk vererek annenin çocuğa bakmasını ister. Bu noktada annenin gayriahlâkî bir yaşantısı varsa mahkeme bu konuda çocuğun ruh ve beden sağlığını düşünerek araştırmaya ihtiyaç duyabilir.
  • Çocuk 3 yaşından sonra annenin çocuğa bakamaması ya da hasta olması veya gayriahlâkî bir yaşantı içerisine girmesi babaya da velayet hakkı sunar.
  • Çocuk okul yaşına geldiğinde artık mahkeme için en önemli şey maddi anlamda çocuğa en iyi eğitim veren taraf olacaktır. Taraflardan hangisi çocuğun ihtiyaçlarını karşılayarak en kaliteli eğitimi sunacağını kanıtlarsa velayet ona verilir.

Velayet Değişimi Nasıl Gerçekleşir?

Mahkeme kararı sonrası eşler anlaşarak mahkemeye başvurursa velayet değişebilir. Velayeti alan taraf karşı tarafa çocuğu icra uyarıları ve önlemlerine rağmen göstermiyorsa velayet değişimi için yine mahkemeye gidilebilir. İstirdat Davası, İştirak Nafakasının İcra Takibi, Çocuğun Velayetinin Annede Olması İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi ÖZET: Küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve altı yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır. Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir. İştirak nafakası, velayetin eylemli olarak kullanılmasına bağlı bir alacak olup, velayet hakkını eylemli olarak kullanmayan anne veya baba diğerinden, hükmedilen iştirak nafakasını isteyemez. Somut olayda, küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve 6 yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır. Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara