Atla

Velayetin Belirlenmesinde Çocuğun Yaşı


Velayetin Belirlenmesinde Çocuğun Yaşı

Velayetin Belirlenmesinde Çocuğun Yaşı

Velayetin Belirlenmesinde Çocuğun Yaşı Önemli Mi

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde boşanma davası açabilme gerekli koşullar söz konusu olduğunda mümkün olabiliyor. Kanun dahilinde belirtilmiş olan koşulların evlilik birliği içerisinde söz konusu olması halinde.

Taraflar anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma türlerinden herhangi birisiyle boşanma davası açabilme hakkına sahip olabiliyor.

Boşanma davaları oldukça geniş bir kapsama sahip olması ile birlikte nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konular mevcuttur. Bu konular haricinde çocuk ya da çocukların velayeti açısından da önemli bir dava türüdür.

Boşanmanın gündeme gelmesi durumunda, çocuklu eşlerin en önemli sorunlarından birisi olarak ağırlıklı olarak çocuk/çocukların hangi tarafta kalacağıdır.

Velayet kendisine bırakılmamış olan tarafın, diğer eşin çocukları ne biçimde ve hangi aralıklar ile görebileceği gibi konular öne çıkıyor.

Velayet Davalarında Çocuğun "Üstün Yararı"

Modern hukuk sisteminde velayet ile ilgili olarak eşler arasında ortak karar alınabilir. Herhangi bir anlaşma sağlanmamış ise velayetin kime verileceği konusunda karar Aile Mahkemesi hakimi tarafından veriliyor.

velayetin belirlenmesi

Eşlerin özgür idaresi ile boşanma kararı verebilmesi önemlidir. Boşanmanın mali yönden oluşturacağı neticeleri ile boşanma hali ile ilgili olarak tarafların anlaşma sağlamış olmaları. Taraflar arasında kabul edilmiş düzenlemenin hakim tarafından da onaylanması zorunluluğu bulunuyor. 

Çünkü tersi durumlarda belirtilen hüküm çerçevesinde boşanma davasına ret yanıtı verilmektedir.

Velayet ile ilgili olarak taraflar arasında anlaşma bulunmaması ve mahkeme tarafından oluşturulan önerinin kabul edilmemesi halinde davaya çekişmeli boşanma şeklinde devam edilir.

Bu durumda da çocuğun velayetinin kimde olacağı mahkeme tarafından karar verilir.

Velayette Çocuğun Yaşı Ve Etkileri

Boşanma davalarındaki en önemli konulardan birisi olan çocuk/çocukların velayetinin kimde kalacağı kararıdır. 

Aile Mahkemesi hakimi tarafından velayet kararı alınırken göz önünde bulundurduğu durumlardan ilki çocuğun yaşıdır. 

Çünkü günümüz Türk hukuk sisteminde çocuğun yaşına göre de velayet kararları etkin bir şekilde belirleniyor. Buna göre;

0-3 Yaş Arası Çocukların Velayeti

Bu yaş aralığında olan çocuk/çocukların velayeti anne bakım ve şefkatine kesin gereksinim duyuyor olduklarından anneye verilir.

Yaş 0-3  grubundaki bir çocuğun anneden alınarak, babaya verilmesinin çocuk sağlığı ve kişisel gelişimi yönünden çocukta ciddi zararlar teşkil edebilir. Ancak çocuk hayatının risk altında bulunması durumunda velayet babaya verilebilir.

3-7 yaş Yaş Arası Çocukların Velayeti

Çocuğun yaşının 3 -7 yaş arasında olması halinde çocuğun anne bakım ve şefkatine daha az ihtiyaç duyuyor olduğu kabul edilmektedir.

3-7 yaş aralığındaki çocukların babaya da verilebilir durumu bu yaş grubunda ortaya daha nedenli çıkabilmektedir.

Ancak bu yaş aralığındaki çocukların babaya verilmesi de çok istisnai durumlardır. Bu noktada annenin çocuğa zarar vermesi.

Çocuğun bakımında aciz kalması ve annenin sağlık açısından kötü halde olması gibi etkenler öne çıkıyor.

Velayetin Belirlenmesinde Çocuğun Yaşı Önemli Mi

Okul Çağındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir

6-12 Yaş Arası Çocukların Velayeti (okul çağında çocuğun velayeti) Bu yaş aralığında yani okul çağında olan çocukların velayetinin tespit etmesinde yaş yine önemli bir faktör olarak görülmektedir.

Yaş faktörünün yanında tarafların çocuğa sunacağı imkanlar daha ağırlıklı göz önünde bulundurulur.

Çocuğun daha iyi bir eğitim ve gelecek elde edebilmesini mümkün kılacak eş velayet ile ilgili olarak daha önde bulunur.

Mahkeme tarafından sosyal hizmet uzmanları aracılığı ile eşlerle ilgili çocuk hakkında rapor oluşturur. Bu rapor mahkemede bağlama oluşturmasa da hakimler tarafından bu rapor çerçevesinde karar verir.

Velayet Çocuğa Sorulur mu

Türkiye' de Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde 12 yaşını tamamlamış çocukların kararının önemi vurgulanmaktadır.

Bu yaştakilerin velayeti ile ilgili karar alınmasından evvel, mahkeme tarafından bu çocuklara danışması ve onları dinlemesi gerekliliği bulunur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu bakımdan ortak çocuklarının, eğitim, kültür, yaşam koşulları bakımından kiminle yaşamak istedikleri konusunda bilgilendirilerek,

Velayet hakkındaki isteklerinin kendilerinden sorulması ve psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı özelliğindeki uzman veya uzmanlardan  oluşan heyetin görüşerek ortak çocukların anne ve baba yanındaki barınma ve yaşama şartlarınıda değerlendirir içerikte sosyal inceleme raporu alınmalı,

Kardeşlerin kural olarak zorunlu olmadıkça ayrılmaması gerektiği dikkate alınarak tüm kanıtlar ile birlikte değerlendirilip, ebeveynlerinden hangisi yanında kalmalarının çocukların menfaatine olacağı tespit edilerek sonucuna göre karar verilmelidir.

Bu hususlar nazara alınmadan, velayetle ilgili eksik araştırma ve inceleme ile yazılı şekilde düzenlemeye gidilmesi doğru görülmemiş bozmayı gerektirmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak