Atla

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği


Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayetin değiştirilmesi sebepleri nelerdir?

Çocuğun velayeti elinde bulunan tarafın bu hakkı gereğince kullanamaması, yeniden evlenmesi ve evlendiği kişinin çocuğa zarar vermesi, sorumsuzluğu, maddi yetersizlik ve ahlaki yetersizlik gibi nedenlerden dolayı velayetin değiştirilebilir yani velayet annede ise babaya, babada ise anneye geçebilir veya velayet her ikisine de verilmeyip tayin edilecek vasiye verilebilir.

Velayet hakkı nedir?

Boşanan çiftlerin var olan çocuklarının sorumluluk hakkının anne veya babadan birine verilmesine ve böylece çocuğun velayetini alan tarafın çocuğun üzerinde hak sahibi olmasına denir. Velayet hakkına sahip olan kişi aynı zamanda çocuğunun maddi, manevi ve ahlaki tüm değerlerinin oluşum ve gelişimlerinden sorumlu olacak olan kişidir.

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayet açısından bakıldığında, velayet düzenlendikten sonra çocuğun velayetinin yeni olaylara, sebeplere göre yeniden değiştirilmesi mümkündür.

Velayetin Değiştirilmesi Davasında Yetkili Mahkeme davalının yerleşim yeri mahkemesidir. Görevli mahkeme ise Aile Mahkemesidir. 

Velayetin değiştirilmesi davası ortaya çıkan yeni olay ve sebeplere dayanarak dava  dilekçesi hazırlanarak, mahkeme harç ve masrafları yatırılarak dava açılır. Velayetin değiştirilmesi davasında taraflar iddialarını kanıtlamakla yükümlüdür. 
 

velayetin değiştirilmesi şartları

Velayet Değişikliği Dava Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçesi hazırlanırken aşıdaki hususlar göz önünde bulundurulur. Öncelikli olarak,  Dava dilekçesinin hangi mahkemeye yazıldığını belirtmek için Mahkemenin adı yazılır. 

Alt kısmına, Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri yazılır. Yazılan adresler açık ve kolay bulunur olması önemlidir. Davacı ve Davalının T.C,  isimleri ve  soy ismi  yazılır.

Dava Dilekçesinin konusu özellikle belirtilir. Davanın açık özetleri. İdda edilen konuların nasıl ispatlanacağı belirtilir. 

Velayetin değiştirilmesi dava dilekçesinde en önemli kısım Dayanılan hukuki sebepler ve Açık bir şekilde talep sonuç belirtilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği - Yorum
    VELAYET HAKKI ?? - ANKARA
    26 Kasım 2017

    Velayet davası açarken dava dilekçesinin önemli olduğunu biliyorum. Bu neden dava dilekçesinde bana yardımcı olurmusunuz.

    Cevapla
Yorum Bırak