Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Velayet Davaları  > Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayetin Değiştirilmesi Sebepleri Nelerdir?

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği, Çocuğun velayeti elinde bulunan tarafın bu hakkı gereğince kullanamaması, yeniden evlenmesi ve evlendiği kişinin çocuğa zarar vermesi, sorumsuzluğu, maddi yetersizlik ve ahlaki yetersizlik gibi nedenlerden dolayı velayetin değiştirilebilir yani velayet annede ise babaya, babada ise anneye geçebilir veya velayet her ikisine de verilmeyip tayin edilecek vasiye verilebilir.

Velayet Hakkı Nedir?

Boşanan çiftlerin var olan çocuklarının sorumluluk hakkının anne veya babadan birine verilmesine ve böylece çocuğun velayetini alan tarafın çocuğun üzerinde hak sahibi olmasına denir. Velayet hakkına sahip olan kişi aynı zamanda çocuğunun maddi, manevi ve ahlaki tüm değerlerinin oluşum ve gelişimlerinden sorumlu olacak olan kişidir.

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği

Velayet açısından bakıldığında, velayet düzenlendikten sonra çocuğun velayetinin yeni olaylara, sebeplere göre yeniden değiştirilmesi mümkündür.

Velayetin Değiştirilmesi Davasında Yetkili Mahkeme davalının yerleşim yeri mahkemesidir. Görevli mahkeme ise Aile Mahkemesidir.

Velayetin değiştirilmesi davası ortaya çıkan yeni olay ve sebeplere dayanarak dava  dilekçesi hazırlanarak, mahkeme harç ve masrafları yatırılarak dava açılır. Velayetin değiştirilmesi davasında taraflar iddialarını kanıtlamakla yükümlüdür.

Velayet Değişikliği Dava Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçesi hazırlanırken aşıdaki hususlar göz önünde bulundurulur. Öncelikli olarak,  Dava dilekçesinin hangi mahkemeye yazıldığını belirtmek için Mahkemenin adı yazılır.

Alt kısmına, Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri yazılır. Yazılan adresler açık ve kolay bulunur olması önemlidir. Davacı ve Davalının T.C,  isimleri ve  soy ismi  yazılır.

Dava Dilekçesinin konusu özellikle belirtilir. Davanın açık özetleri. İdda edilen konuların nasıl ispatlanacağı belirtilir.

Velayetin değiştirilmesi dava dilekçesinde en önemli kısım Dayanılan hukuki sebepler ve Açık bir şekilde talep sonuç belirtilir. (Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor