Atla

Yabancıların Mal Edinme Hakkı


Yabancıların Mal Edinme Hakkı

Yabancıların Mal Edinme Hakkı

Yabancıların Mal Edinme Hakkı

2644 Sayılı Tapu Kanunu'nda yer alan 35. Madde gereğince, 6302 Sayılı Kanun soncunda yapılan değişiklikle beraber, ülkemizde yer alan yabancı uyruğa sahip olan bireyler artık taşınmaz mal edinme hakkına sahipler.

Bakanlar Kurulu tarafından ülkemizde taşınmaz mal edinip edinemeyecek olan tüm ülke vatandaşları belirleniyor. Bu kural gereğince, her ülke vatandaşı ülkemizde taşınmaz mal edinme hakkına sahip değildir.

Yalnızca Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ülkelerin vatandaşları taşınmaz mal edinebilir.

Bakanlar Kurulu tarafından toplamda 183 ülke vatandaşının Türkiye'de taşınmaz mal edinmesine olanak sağlanıyor ve hak tanınıyor. Türkiye'de taşınmaz mal edinebilen ülkelerin hangi ülke ve vatandaşları olduğunu öğrenebilmek için Türkiye Cumhuriyeti Büyük elçilikleri ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden bilgi almak gerekiyor.

 

Yabancıların Mal Edinme Hakkı

 

Bilgiler doğrultusunda, Suriyeli vatandaşlar hariç, Arap ve İslam ülkelerine ait vatandaşların ülkemizde taşınmaz mal edinme hakkı mevcuttur. Buna rağmen, gizlilik esas alındığından ötürü, 183 ülkenin hangi ülkeler olduğu dair açık bir bildiri yayınlanamaz ve liste gösterilemez.

 

Yabancı uyruğa sahip olan bireyler, taşınmaz mal üzerinde yapacakları işlemleri en az iki yıl içerisinde Bakanlık onayı önüne getirmeleri gerekiyor. Yabancı uyruğa sahip olan bireyler tıpkı Türkiye vatandaşları gibi, mal ve mülklerini taşımak ya da devretmek için mutlaka Tapu Müdürlüğü'ne senet ve tescil yaptırması gerekiyor.

 

 

Yabancı uyruklu bireylerin Tapu Kanunu'nda yer alan 35. Madde gereğince yalnızca 300 dönüm alan satın alabildikleri biliniyor. Bu sayı Bakanlar Kurulu'nun izni sonucunda en fazla iki katına kadar çıkarılabiliyor.

 

Yabancıların Türkiyede Mal Edinme Hakkı

Bu rakamlar sonucunda, Türkiye'de barınmakta olan yabancı uyruklu kişiler en fazla 600 dönüm alan satın alabiliyorlar ya da mal edinebiliyorlar.

Tapu Kanununda yer alan aynı madde gereğince, yabancı uyruklu vatandaşların askeri bölgelerden ya da güvenlik bölgelerinden herhangi bir mal satın alması ya da kiralamasına da izin verilmez.

 

Bu konuya ek olan ve önemli hale gelen bir diğer sınırlama ise, yabancı uyruklu gerçek kişiler tarafından özel mülkiyet olan ilçelerin yüz ölçümlerinde yalnızca %10'luk bir kısımda taşınmaz mal edinebilirler.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak