Atla

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları


Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları

Yaş küçültme davaları genel olarak ülkemizdeki eski dönemlerde hastanede doğum oranlarının az olması ile ortaya çıkan durumlar nedeni ile yaşın doğru bir şekilde belirlenememesi ve geç kaydettirme gibi durumlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Bu sebeple kişilerin yaşlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi ve bu tespit nedeni ile ortaya çıkacak olan hukuki sonuçların belirlenmesi ve bunlar için önlem alınması konusunda önem taşımaktadır.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları İle Birlikte?

Yaş Küçültme Davasını Türkiye'de Nüfus Kütüklerine kayıtlı olan herkes açabilmektedir. Zaman aşımı gibi bir sınırlayıcısı bulunmamaktadır. Ancak  bu davayı ancak bir kere açabilmektedir.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları

Bu sebeple asıl yaşından kaynaklanan haklarına kavuşmak isteyen kişiler yani davacıların izlenecek yolları ve hukuki anlamda yapılması gereken her şeyi eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri gerekmekte ve bu şekilde başarıya ulaşarak yaş düzeltme davalarının sorunsuz olarak görülmesini sağlamaları gerekmektedir.

Bu sebeple bu davada bir avukat ile çalışılması gerekmektedir. Yaş düzeltme konusundaki davalar için Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

Yaşın küçültülmesi konusunda kaç yaş küçültüleceği konusunda kanunlarda dış görünüş ile yaş arasında uygunluk olması ilkesi üzerinden hareket edildiği bilinmelidir. Bu durumda yaşınızın düşürülmesi konusunda kaç yaş düşürebileceğini sizin dış görünüşünüz ile alakalı bir durum olmaktadır.

Dış görünüşünüz itibari ile ortaya çıkan yaş aralığından daha küçük bir yaş talep edilir ise dava reddedilmektedir. Böyle bir durumda ikinci bir dava açılma ihtimalinin de olmayacağı unutulmamalıdır. Yaş küçültme davalarının sonucu ne olursa olsun  bir kez açılabileceği unutulmamalıdır.

Yaş nedeni ile yaşanılan hukuki sorunlardan kurtulmak için birçok insan yaş düzeltme davası olarak tabir edilen bu davalar için yargı prosedürlerinin işlemekte olduğu yaş küçültme davalarına ilgi göstermektedir.

Yapılan hukuki düzenleme olarak Nüfus Hizmetleri Kanunda yapılan yaş düzeltme davası, kişilerin eğitim ve öğretim hayatları, memur olabilmeleri, askerlik ile alakalı durumlarının düzenlenmesi ve buna benzer birçok farklı duruma etki etmektedir.

yaş küçültme nasıl yapılır

Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür?

İlk olarak başvurulan mahkeme davacının nüfus kaydını getirmektedir. Nüfus kaydı üzerinden davacının bir ikiz kardeşinin olup olmadığı, kardeşlerinin yaşları, anne ve babasının evlenme tarihleri gibi tarihler ve yaşlar araştırılmaktadır.

Davacının doğum belgeleri mahkeme tarafından istenmektedir. Şayet davacının bir doğum belgesinin bulunması durumunda dava reddedilecektir.

Resmi kayıtlar incelenir ve araştırılır. Bu yapılan araştırmalar içerisinde okul kayıtları ve erkeler için askerlik kayıtları okullardan ve askerlik şubelerinden istenmektedir.

Davacının iddia etmekte olduğu yaşının tespit edilmesi için davacının fiziksel olarak görünümü mahkeme hakimi tarafından incelenmektedir.

Davacının yaptığı iddianın yalanlanıp, yalanlanmadığı mahkeme tutanakları işlenir.

Örnek verilen yaş küçültme davası hakkında ki bir karar da; Her ne kadar 25 yaşından sonra yaş tespitinin yapılamayacağı Yargıtay uygulamalarında tespit edilmiş ise de, dosyada mevcut diploma suretinin incelenmesinden,

Davacının nüfustaki kayıtlı doğum tarihine göre 3 yaşında iken ilkokula kaydı ve 9 yaşında ilkokul dioploması almaya hak kazandığı görülmekte bunun ise hayatın olağan akışı ile bağdaşmayacağı açıktır.Bu nedenle yaş küçültmeyi kabul eden yerel mahkemenin kararı yazılan gerekçe ile ortadan kaldırılmıştır.

Aynı zamanda mahkeme hakimi davacının sağlık kurulu veya adli tıp kurumlarından kemik yaşının tespitinin yapılmasını isteye bilmektedir.

Davacının başvuruda bildirdiği tanıklar mahkemeye çağrılarak dinlenir. Mahkeme tarafından yapılan tüm değerlendirmeler ile bütün hususlar göz önüne alınarak hükme varılır.

yaş büyütme davası nasıl açılır

Yaş Küçültme Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Açılacak bu davalar için görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır. Bu davalar için yetkili mahkemeler ise davacının yani başvuru yapacak olan kişinin yerleşim yeri ile nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır.

Bir avukat aracılığı ile verilecek olan dava dilekçesi ile dava yoluna gidilmesi mümkün olabilmektedir.

Yaş Küçültme Davası Açmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Yaşını küçültmek isteyen kişilerin bu hukuki ve yasal olarak yapabilmesi için açacakları davalarda bir başvuru yapmaları ve bu başvurulara bir takım belgelerin hazırlanarak sunulması gerekmektedir.

Mahkeme tarafından istenecek olan bu belgeler aile nüfus kayıt tablosu, davacı kişinin resmi kurumlarda bulunan kayıtları,

Davacının nüfusta bulunan kayıtları, sağlık kurulu veya adli tıp kurumundan bu konuda bir rapor, davacının talebinin gerçekçiliğine dair mahkeme tutanağı, davacının bildirilmiş olduğu tanıkların hakim tarafından dinlenmiş olması gerekmektedir.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları Nelerdir?

Yaş küçültme davaları kişinin bir sefer açabileceği davalardır. Bu sebeple doğru ve hazır bir şekilde davaların açılması gerekmektedir. Bunun içinde davaların şartlarının bilinmesi gerekmektedir. Yaş küçültme konusunda dava açmak için gerekli olan şartlar;

Davacının nüfusta bir kaydının olması

Nüfusta kayıtlı olmayan kişiler bu davalara başvuru yapamaz

Davacının daha önceden yaş küçültme davası açmamış olması

Dış görünüm ile talep edilen yaşın uyumlu olması

Davacının talep ettiği yaşta kardeşinin olmaması

Makale de Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları konusunu, Ayrıca  Yaş Büyütme Davası ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz. 

Ankara Avukat, Anlaşmalı Boşanma genel sayfasından diğer konulara göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Avukatlık ve danışmanlık hizmetlerinin nasıl yapıldığını, ne gibi hazırlıkların olduğu ve danışma ücretinin nasıl ödeneceği hakkında bilgilerin yer aldığı makaleyi okuyabilirsiniz. Daha fazlası.

Aile hukuku davaları nelerdir, boşanma davasınında yer aldığı makalede merak edilen konular yer almıştır. Daha Fazlası.

İş hukuku davalarının yer aldığı makalede 2018 ocak ayından itibaren Arabulucu ile çözüm yolunun nasıl olacağı, arabuluculuk hizmetleri ve iş hukuku davaları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Daha Fazlası.

Hukuk büromuzun departmalara ayrılmış  avukat ve yardımcı personelleri tanıyabilirsiniz. Daha Fazlası.

İş Kazası Tazminat Davaları hakkında genel bilgiler yer alan makaleyi okuyabilirsiniz. Daha Fazlası.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  RENAN HARMANKAYA -
  6 Ağustos 2016

  Mrh yaş küçülkmek ile ilgili hastanede doğum olduysa reddediliyormuş. Bu doğru mu acaba ?

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  SÜMEYRA KARASATI -
  7 Ağustos 2016

  Devlet düzen içinde yönetildiğinde ancak dünyada barış tesis edilebilir. (Konfüçyüs)

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  SAFİYE KURTÇA -
  7 Ağustos 2016

  Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  CEM UĞUR -
  9 Ağustos 2016

  Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  YALMAN BALKANAL -
  16 Ağustos 2016

  Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  HULUSİ ÖNGÖREN -
  16 Eylül 2016

  Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  GÖKAY BAĞÇAALTI -
  2 Ekim 2016

  Mrb ben 1991 dogumluyum yasimi kucultmek istiyorum bu konuda ne yapabiliim dava açsam kesin yas kuculurmu?ismimide degistirmek istiyorum bu konuda ne yapabilirim…tsk

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  RANA ÇİFÇİ -
  7 Ekim 2016

  Merhaba. Kimlikte 1989 dogumluyum babam nufusa kaydımı 1 yaş buyuk kaydettirmis. Gercek dogum tarihim 1990 ben yasimi kucultmek istiyorum. Ne yapmam gerekli benim icin cok onemli. Duzeltme olma durumu nedir. Lutfen Bilgilendirirmisiniz

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  Eşe -
  20 Aralık 2016

  Mrb iyi gunler 1991 doğumluyum .askeriyenin uzman cavus luk sınavına girmek istiyorum fakat yaşım 1 yaş büyük. Bunu kendim için deyil vatan için yapmak istiyorum .uzman erlik başvuru yaptım kazanamadim bide şansımı bole denemek istiyorum .yaşımi 1 yaş kucultebiliyormuyum .yada ne yapmam gerekir .şimdiden tesekkurler

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  Ananonim -
  23 Haziran 2017

  Meb bu dava ile ilgili yardimci olurmusunuz teskr ederim simdiden acil

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  Anonim -
  30 Temmuz 2017

  iyi günler bende yaşımı kücültmek istiyorum 1991 dogumluyum myo mezunuyum astsubaylık icin astasak'tan yararlanmak istiyorum lakin yaşımdan ötürü başvuru yapamıyorum bu konuda bana yardımcı olacak kimse varmı cok sevdiğim bu mesleke gitmek istiyorum lütfen yardımcı olunuz

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları - Yorum
  S.Yani - GÜMÜŞHANE
  17 Ocak 2018

  nüfusta 1982 doğum tarihim ama 1986 olmam gerek evlenme tarihleri ailemin 1985 benden bir küçük 1987 bir kaç yıl önce başvuru yapmıştım ilçede o dememde 850 tl gibi bir param gitti rapor istenildi heyet onayladı hakim o dönemde şahit falan istedi bu yüzden sıkıntı çektim ve o dönem yeni yasa gereği 26 dan gün aldığımdan dolayı insatif kullana biliçekken kullanmadı yaş sorunu çok sıkıntı oluyor tekrar açarsam çok para gidermi ve kesin olurmu sizce

  Cevapla
Yorum Bırak