Atla

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme


Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Nerede AçılırYaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme davası Yerleşim Yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesinde Açılır.Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Kime Karşı AçılırYaş düzeltme davasını Kişi eğer reşit ise kendisi, Eğer reşit değilse Velisi veya Vasisi Dava açma hakkına sahiptirDoğum Tarihinde Ay ve Gün Yazılmamış ise Ne zaman Doğmuş SayılırDoğum tarihinde ay ve gün yazılmamış ise kişi Yılın Temmuz ayının Birinci gününde doğmuş sayılır. Ay yazılmış eğer gün yazılmamış ise hangi ay ise o ayın birinci günü doğmuş sayılırKişi Kaç Defa Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Açar ?Kişi Yaş Tashihi Davasını sadece ve sadece bir kez açabilir. Çünkü açılan ilk davada Mahkemece gerçek Doğum tarihi tespit edildiğinden bir daha dava açma hakkı bulunmamaktadır.Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Ne Zaman Açılır ?Kişi gerek doğumdan gerekse Gizli Nüfustan Nüfus kütüğüne kaydı yapılanlar her zaman dava açma hakkına sahiptir. Bu dava hakkında Zamanaşım süresi yoktur. Kişi Genel Yazım Suretiyle Nüfusa kaydedilmiş ise 18 yaşını bitirdikten veya Nüfus Cüzdanını aldığı tarihten itibaren altıay içerisinde dava açılabilir.Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Açma Şartları Nelerdir ?Yaşı düzeltilmesi istenen kişinin dış görünüşü Nüfus kayıdındaki doğum tarihine uymamalıdır. Kişi Yaşını büyütmek istiyorsa büyütmek istediği yaşta Nüfus kayıdında kardeşi bulunmaması gerekmektedir Hastane ve Doğumevi gibi kurumda kayıdı olmamalıdır. kişi daha önce Yaş Tashihi (Düzeltme) Davası açmamış olması gerekmektedir.Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Genel BilgilerYaş Tashihi (Düzeltme) Davasında Mahkemece Nüfus Kayıtları getirtilir. Kişinin aynı yaşta ikiz olup olmadığı ve anne-babanın evlenme tarihleri araştırılır. Yaş büyütmek istenen kişi Mahkece hazır bulundurularak Dış görünüşü incelenir. Kemik yaşının tesbiti için Mahkeme Taş teşekküllü hastaneye sevk ederek Kemik Radyografisi ne dayanan rapor alınır Toplanan deliller çerçevesinde mahkme nihai kararını verir.Yaş Tashihi Davası    Yaş Düzeltme Davası   Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası

Yargıtay Kararı - Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

T.C. YARGITAY 20.Hukuk Dairesi Esas: 2015/5606 Karar: 2015/10920 Karar Tarihi: 11.11.2015NÜFUS KAYDINDA YAŞ TASHİHİ İSTEMİ - YARGI YERİNİN BELİRLENMESİ - DAVACININ TALEBİNİN ÇEKİŞMESİZ YARGI KAPSAMINDA OLMADIĞI - ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN YARGI YERİ OLARAK BELİRLENMESİNE KARAR VERİLDİĞİT.C. YARGITAY 18.Hukuk Dairesi Esas: 2011/10742 Karar: 2012/2287 Karar Tarihi: 06.03.2012YAŞ TASHİHİ DAVASI - BİR KİMSENİN DOĞMADAN ÖNCE NÜFUSA TESCİLİ MÜMKÜN OLMADIĞI - DOĞUM TARİHİNİN DÜZELTİLMESİNİN NÜFUS KAYITLARINDA ÇELİŞKİ MEYDANA GETİRDİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI ÖZET: Somut olayda, P. E.'in nüfusa 13.05.1994 tarihinde tescil edildiği görülmüştür. Bir kimsenin doğmadan önce nüfusa tescili mümkün olmadığı halde, doğum tarihinin 03.05.1996 olarak düzeltilmesi nüfus kayıtlarında çelişki meydana getirmektedir.ar verildi.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • TURGAY MANSUR -
  24 Ağustos 2016

  Yaş Tashihi (Düzeltme) Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Namlı -
  12 Aralık 2016

  Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak