Atla

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması


Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması

YOKSULLUK NAFAKASININ KALDIRILMASI, TEDBİR NAFAKASININ KALDIRILMASI, İŞTİRAK NAFAKASININ KALDIRILMASI

Nafaka davaları aile hukukunda en çok gündemde kalan ve açılan davalardandır. Nafaka davalarından genel olarak bahsedecek olursak nafakanın kaldırılması davası venafakanın artırılması davalarıdır. Boşanmanın mali sonuçlarından biri nafakadır. Nafakanın kelime olarak, geçinmek için gerekli olan şeylerin tümü, geçimlik anlamına gelmektir.

Aile hukukunda nafaka birbirinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere, mahkeme kararıyla bağlanan aylı ifade eder. Nafaka davalarını üç başlık altında ele alabiliriz. Bunlar;

İştirak Nafakası (Çocukların bakımı için gerekli olan nafaka)

Tedbir Nafakası (Eşlerin bakım ve geçimi için gerekli olan nafaka)

Yoksulluk Nafakası (Boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olan eşe diğer eş tarafından verilen nafaka)

Konuyla bağlantılı olması sebebiyle nafaka davası nasıl açılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.

Yargıtay Kararı - Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması

NAFAKANIN KALDIRILMASI ASGARİ ÜCRET 
3.Hukuk Dairesi Esas:  2010/903 Karar: 2010/2144 Karar Tarihi: 15.02.2010
 
ÖZET: Bu nedenle davalının asgari ücretle çalışsa bile yoksulluğun ortadan kalkmayacağı, bu durumun sadece nafaka miktarının tayininde rol oynayacağı anlaşılmakla yoksulluk nafakasının kaldırılması yönünde karar verilmesi doğru görülmemiştir. Mahkemece davanın reddi gerekmektedir.

NAFAKANIN KALDIRILMASI YARGITAY KARARI

Hukuk Genel Kurulu Esas:  2010/2-680 Karar: 2011/39

 Karar Tarihi: 09.02.2011 Karar: 2011/39 ÖZET: Davacı dava dilekçesinde delillerini bildirmiştir. Davacı tanıklarının dinlenilmesinden vazgeçmiştir. Davacının, tanıkları dinlenmeden ve dayandığı dava dosyası getirtilmeden, tüm deliller birlikte değerlendirilmeden, eksik inceleme ile hüküm tesisi usul ve yasaya aykırıdır.

NAFAKANIN ARTIRILMASI YARGITAY KARARI

3.Hukuk Dairesi Esas:  2010/11887 Karar: 2010/16694 Karar Tarihi: 14.10.2010

 ÖZET: Davacı, mevcut iştirak nafakasının bile davalı tarafça ödenmediğini ve artırılması gerektiğini ileri sürerek dava açtığına göre durumun değişmediğinin tespiti ve buna göre nafaka takdir edilmesi isteminde hukuki yararı bulunmaktadır. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları; küçüğün yaşı, sağlık, eğitim vs. ihtiyaçlarındaki artış oranında etkilenip değiştiğinden, protokolle artışı sulh belirlenen nafaka miktarının yeterli olup olmadığı da tartışılıp hakkaniyet ölçüsünde önceki nafakanın artırılarak hüküm altına alınması gerekir.

NAFAKANIN ARTIRILMASI

3.Hukuk Dairesi Esas:  2008/17983 Karar: 2008/19741 Karar Tarihi: 17.11.2008

 ÖZET: Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumları, nafakanın niteliği ve özellikle ekonomik göstergelerdeki değişim ile DİE'nin yayınladığı TEFE (ÜFE) artış oranı nazara alındığında takdir edilen miktar az olup, hakkaniyet ilkesine uygun bulunmamış ise de bu hususun düzeltilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün düzeltilmesine ve düzeltilmiş şekliyle onanmasına, karar verilmiştir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  ZEKİYE OZULU -
  15 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  HAVVA KASAP -
  16 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  TUTKU ÜLKÜ -
  6 Ekim 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  DİCLE BÜYÜKKALAY -
  19 Ekim 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  MEVLÜT YEĞEN -
  20 Ekim 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması - Yorum
  Sena -
  25 Şubat 2017

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Artırılması Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak