Atla

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali


Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali açılacak dava ile mümkün olabilen bir durumdur. Nafakanın bağlanan taraf, nafakayı alma şartları ortadan kalktığı tespit edilmesi durumunda, nafaka ödeyen taraf Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali için dava açabilir. 

Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali için açılacak davaya konu olacak konulardan örnek verecek olursak nafaka alan tarafın belirli bir gelire sahip olması, asgari ücretten yüksek yeni bir işe girmesi, başkası ile evli gibi yaşaması gibi durumlarda Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali davası açılabilir.

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Davasında  Yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması davasında Nafaka davası mirasçılıktaki sıra göz önünde tutularak açılır.

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir. Nafakanın, yükümlülerin bir veya bir kaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa hakim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir. Dava, nafaka alacaklısına bakmakta olan resmi veya kamuya yararlı kurumlar tarafından da açılabilir.

Yargıtay Kararı - Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2016/2639 Karar: 2016/3463 Karar Tarihi: 09.03.2016

İŞTİRAK NAFAKASININ KALDIRILMASI İSTEMİ - DAVACININ NAFAKANIN KALDIRILMASI TALEBİNİN ŞARTLARININ OLUŞUP OLUŞMADIĞI DEĞERLENDİRİLEREK SONUCUNA GÖRE BİR KARAR VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece; daha evvel ...Asliye Hukuk Mahkemesi'nin ilamı ile müşterek çocuklar lehine hükmedilen kırkar TL iştirak nafakalarının yüzer TL'ye çıkartılmasına karar verildiği ve bu kararın kesinleştiği gözönünde bulundurularak, davacının nafakanın kaldırılması talebinin şartlarının oluşup oluşmadığı değerlendirilerek, sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ve yukarıdaki gerekçe ile davanın kabulü doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali - Yorum
  ZÜRBİYE KARAGÖLLÜ -
  12 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali - Yorum
  CEYLİN ERGÜN -
  14 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali - Yorum
  FATMANUR AYDINKAL -
  30 Ekim 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  1 Kasım 2016

  Yoksulluk nafakasının kaldırılması zor davalardan biridir. Ama nafakanın hakkaniyet sınırlarını aşması sebebiyle uygun bir miktara indirilmesine isteyebilirsiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak