Atla

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali


Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali açılacak dava ile mümkün olabilen bir durumdur. Nafakanın bağlanan taraf, nafakayı alma şartları ortadan kalktığı tespit edilmesi durumunda, nafaka ödeyen taraf Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali için dava açabilir. 

Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali için açılacak davaya konu olacak konulardan örnek verecek olursak nafaka alan tarafın belirli bir gelire sahip olması, asgari ücretten yüksek yeni bir işe girmesi, başkası ile evli gibi yaşaması gibi durumlarda Yoksulluk Nafakasının kaldırılması iptali davası açılabilir.

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Davasında  Yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması davasında  Nafaka davası, mirasçılıktaki sıra göz önünde tutularak açılır.

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir. Nafakanın, yükümlülerin bir veya bir kaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa hakim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir. Dava, nafaka alacaklısına bakmakta olan resmi veya kamuya yararlı kurumlar tarafından da açılabilir.

Yargıtay Kararı - Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2016/2639 Karar: 2016/3463 Karar Tarihi: 09.03.2016

İŞTİRAK NAFAKASININ KALDIRILMASI İSTEMİ - DAVACININ NAFAKANIN KALDIRILMASI TALEBİNİN ŞARTLARININ OLUŞUP OLUŞMADIĞI DEĞERLENDİRİLEREK SONUCUNA GÖRE BİR KARAR VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece; daha evvel ...Asliye Hukuk Mahkemesi'nin ilamı ile müşterek çocuklar lehine hükmedilen kırkar TL iştirak nafakalarının yüzer TL'ye çıkartılmasına karar verildiği ve bu kararın kesinleştiği gözönünde bulundurularak, davacının nafakanın kaldırılması talebinin şartlarının oluşup oluşmadığı değerlendirilerek, sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ve yukarıdaki gerekçe ile davanın kabulü doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ZÜRBİYE KARAGÖLLÜ -
  12 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • CEYLİN ERGÜN -
  14 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • FATMANUR AYDINKAL -
  30 Ekim 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  1 Kasım 2016

  Yoksulluk nafakasının kaldırılması zor davalardan biridir. Ama nafakanın hakkaniyet sınırlarını aşması sebebiyle uygun bir miktara indirilmesine isteyebilirsiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak