Atla

Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası


Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası

Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası

Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası

A. ZİMMETE PARA GEÇİRME SUÇU, B. ZİMMETE PARA GEÇİRME SUÇUNUN CEZASI

YARGITAY ZİMMETE PARA GEÇİRME SUÇU

T.C. YARGITAY 5.Ceza Dairesi Esas:  2012/11490 Karar: 2014/218 Karar Tarihi: 09.01.2014 ZİMMET SUÇU - HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILIP BIRAKILMAYACAĞININ KARAR YERİNDE TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİN GÖZETİLMEMESİNİN İSABETSİZLİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılıp bırakılmayacağının karar yerinde tartışılması gerektiğinin gözetilmemesi isabetsizdir.

5.Ceza Dairesi Esas:  2011/532 Karar: 2011/2521 Karar Tarihi: 30.03.2011 

ÖZET: Sanıkların görevden ayrıldıkları tarih itibarıyla inşaatların fiziki gerçekleşme oranları ve Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatları esas alınarak toplam inşaat maliyetinin bilirkişiden alınacak raporla saptanmasından sonra, kooperatife ait tüm dokümanların dava dosyasıyla birlikte konunun uzmanı emekli Sayıştay uzman denetçilerinden oluşan bilirkişiler kuruluna tevdii edilerek, kooperatifin gaye ve inşaatları için yapılanlar dahil, tüm giderlerinin ne kadar olduğunun belirlenip karşılaştırılması yapılarak aralarında fark olup olmadığı, alınan kredi ve borç bedelinin kooperatif işlerinde kullanılıp kullanılmadığı, kooperatifin şirkete herhangi bir borcunun bulunup bulunmadığının, var ise miktarının ne kadar olduğunun ve bunun nereden kaynaklandığının tespiti gerekir.

7.Ceza Dairesi Esas:  2011/4182 Karar: 2011/15824 Karar Tarihi: 06.07.2011

ÖZET: Zimmet suçu yanında sahtecilik suçundan ayrıca cezaya hükmolunacağına ilişkin bir düzenleme bulunmaması karşısında, sanığın zimmet eylemlerini gerçekleştirirken sahte belgeler düzenlemesi fiillerinin zimmet suçunun unsuru olarak değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden, her iki sanık hakkında evrakta sahtecilik suçundan da mahkumiyetlerine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MAHMUT HAMALOSMANOĞLU -
  10 Ağustos 2016

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • ÖNDER ERYILMAZ -
  12 Ağustos 2016

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • ESRA TUTAR -
  13 Ağustos 2016

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • GÜNEY KUŞ -
  4 Eylül 2016

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • Hale -
  23 Ocak 2017

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Nursultan -
  23 Ocak 2017

  Zimmete Para Geçirme Suçu Cezası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim .

  Cevapla
 • Fikir -
  29 Mart 2017

  Mrb lar babam BŞK Ken sekreteri aracılığıyla maaşı başka kişiye verildiği ortaya çıktı.bakanliktan müfettiş geldi ve maaşını kimin aldığı da tespit edildi açılan davada zamn geç olduğunda dawa düştü bizde itiraz hakkımızı yaptık. Alınan maaşı geri almak için açılan dawa devam ediyor, acaba dewam Eden dawamizda babamın maaşını alabilecek mıyız,cevap bekliyorum

  Cevapla
Yorum Bırak