Ziynet Eşyasının İadesi Davası | Ankara Avukat

Ziynet Eşyasının İadesi Davası

Ziynet Eşyasının İadesi Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Günümüz dünyasında artan boşanmalar boşanma davası hususunda birçok farklı konuyu da gündeme getirerek bireylerin özellikle mal paylaşımı, mal rejimi konusunda itilaflara düşmesine sebep olmaktadır.

Bu makalede mal rejimi konusunda özellikle son zamanlarda Yargıtay içtihatlarına da fazlası ile konu olan ziynet eşyalarının iadesi davasından bahsedeceğiz.

Ziynet Eşyasının İadesi Davası

Türk örf ve adetlerine baktığımızda yeni evlenen bireylere birtakım altın bilezikleri çeyrek altınlar vs. gibi parasal değeri yüksek ziynet eşyaları takılmaktadır.

Gene örf ve adetlerimize baktığımızda bu ziynet eşyaları daha çok gelenlere takılmakta olup onun kullanımı alanına girerek maliki gelinler olmaktadır. Boşanma evresine gelindiğinde ise ziynet eşyalarının paylaşımı sorun olmaktadır.

Gelin ziynet eşyalarının kendisine ait olduğu iddia ederken davanın diğer tarafında olan eş de malın ortak kullanım araçlarına satılarak verildiğini iddia eder genellikle. Biz de bu makalede ziynet eşyalarının kime ait olduğunu inceleyeceğiz. Yargıtay kendisine konu olan ziynet eşyalarının iadesi davasında tartışmaya pek de açık olmayan ve oldukça mantıklı bir içtihat vermiştir.

Ziynet Eşyasının İadesi Davası Yargıtay Kararları

Yargıtay’a göre geline takılmış olan ziynet eşyaları geline bağışlama iradesi ile takıldığından dolayı mal rejimi kapsamında değerlendirilmeyerek malikinin gelin olduğunu bu nedenle boşanma evresinde ziynet eşyaları evlenme sürecinde satılmış olsalar dahi bedellerinin karşı eşten geline ödenmesi gerektiğini fakat kocanın bu ziynet eşyalarını satarak ortak amaçlar için harcandığını ispat etmesi durumunda vermesi için bir sebep olmadığını dile getirmiştir.

Yargıtay’ın içtihadını özetlersek maddeler halinde şunu söyleyebiliriz:

  1. Düğün sırasında takılan ziynet eşyaları geline aittir.
  2. Boşanma sırasında geline kocasından ziynet eşyalarının bedelini ayrı bir dava ile de isteyebileceği gibi boşanma davası sırasında da talep edebilir.
  3. Koca eğer ortak amaçlar uğruna -örneğin bal ayı, düğün masrafları, ev ihtiyaçları gibi- harcandığını ispat ederse bu durumda ödemekle mükellef değildir.
  4. İspat Medeni Usul Kanununa göre her türlü şekilde gerçekleştirilebilir. Yemin, tanık ve buna bezer deliller geçerli sayılacaktır.

Gerek boşanma davasında gerekse ziynet eşyalarının iadesi davası sürecinde taraflar davanın daha hızlı sonuca varması için boşanma avukatı ile çalışmaları gerekmektedir.

Hukuk eğitimi alarak bu konunu ilmi üzerinde yoğunlaşmış boşanma avukatları bu hususta bireylerin yıpranmadan hızlıca davanın sonuçlanması için çalışmalarını sürdüreceklerdir.

Ankara avukat bürolarına baktığımızda da boşanma avukatlarından oldukça deneyimli avukatlar yer almaktadır. Bu avukatlar ile dava süreçleri daha hızlı ve daha kolay geçecektir.

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır? – Ziynet Eşyasının İadesi Davası

Ziynet Eşyasının İadesi Davası dava dilekçesi hazırlanırken avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz. Ziynet Eşyasının İadesi Davasın dava dilekçesi ve davanın ispatı önemlidir. Ziynet Eşyasının İadesi Davası dava dilekçesi hazırlanırken ana başlıkları şekline yazılır.

Dava Dilekçesi Örneği – Ziynet Eşyasının İadesi Davası

… AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI                           :

TC KİMLİK NUMARASI     :

ADRES                             :

VEKİLİ                             : Avukat İlkay UYAR KABA

ADRES                           : Strazburg Cad. No:10 D:9-10-11-12 ÇANKAYA ANKARA

DAVALI                          :

ADRESİ                          :

DAVA DEĞERİ                :

KONU                             :

AÇIKLAMALAR               :   Ziynet Eşyasının İadesi Davası

Diğer makalelerimize Ankara avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

179 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri