Atla

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı


3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

A. KIDEM TAZMİNAT HAKKI, B. 3600 PRİM GÜN SAYISI KIDEM TAZMİNATI HAKKI, C. KIDEM TAZMİNATI

3600 gün prim günü şartlarını getirilmiş ve SGK belge alınması durumunda 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı dayanarak kıdem tazminatı talep edilir. İşçinin 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı dayanarak  fesih etmiş ise, daha sonrasında  başka iş yeri ile  iş görüşmesi yapması yaş hariç emeklilik koşullarının oluşması karşısında kıdem tazminatını engelleyen bir durum değildir.

Yeni iş yerine fesihten sonra işe başlaması tazminat hakkını zedelemez. İş yerinden ayrıldıktan sonra başka bir firmada çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi iş kanununda  kendisine verilmiş 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı  hakkını kullanmıştır.

Kanunda tanınan bu hakkın amacı, iş yerinde çalışarak yıpranan ve bu arada sigortalılık yılı ile prim ödeme süresine ait yükümlülükleri tamamlayan işçinin, emeklilik için bir yaşı beklemesine gerek olmadan iş sözleşmesini aktif sonlandırabilmesi ne imkan tanımaktır. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanır.  

Yargıtay Kararı - 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

T.C. YARGITAY 22.Hukuk Dairesi Esas:  2012/10954 Karar: 2013/909 Karar Tarihi: 25.01.2013

KIDEM TAZMİNATI ALACAĞININ ÖDETİLMESİ İSTEMİ - DAVALININ KANUNUN KENDİSİNE VERDİĞİ EMEKLİLİK HAKKINI KULLANDIĞI - İŞÇİNİN EMEKLİLİK İÇİN BİR YAŞI BEKLEMESİNE GEREK OLMADAN İŞ SÖZLEŞMESİNİ AKTİF SONLANDIRABİLME SİNE İMKAN TANINDIĞI - HÜKMÜN BOZULMASI    

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • HEDİYE COŞAR -
    7 Ağustos 2016

    3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

    Cevapla
Yorum Bırak