Atla

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı


3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

3600 gün prim günü şartlarını getirilmiş ve SGK belge alınması durumunda 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı dayanarak kıdem tazminatı talep edilir.

İşçinin 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı dayanarak  fesih etmiş ise, daha sonrasında  başka iş yeri ile  iş görüşmesi yapması yaş hariç emeklilik koşullarının oluşması karşısında kıdem tazminatını engelleyen bir durum değildir.

Yeni iş yerine fesihten sonra işe başlaması tazminat hakkını zedelemez. İş yerinden ayrıldıktan sonra başka bir firmada çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi iş kanununda kendisine verilmiş 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı hakkını kullanmıştır.

Kanunda tanınan bu hakkın amacı, iş yerinde çalışarak yıpranan ve bu arada sigortalılık yılı ile prim ödeme süresine ait yükümlülükleri tamamlayan işçinin, emeklilik için bir yaşı beklemesine gerek olmadan iş sözleşmesini aktif sonlandırabilmesi ne imkan tanımaktır. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkında İşçinin Talebi Ve Mahkeme Kararı

Bir başka örnek kararda Davacı vekili dava dilekçesinde özetle; davacının  sözleşmesini 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim günü şartları sağlayarak 3. Noterliğinin ihtarnamesi ile emekliliğe hak kazanması nedeni ile feshettiğini, kıdem tazminatı ve çilik alacaklarının kendisine ödenmediğini belirterek kıdem tazminatı, fazla çalışma, ulusal bayram genel tatil ve yıllık izin ücreti alacakların davalıdan tahsilini talep etmtir.

Mahkemece, davacının  sözleşmesini 15 yıllık sigortalılık süresi ile 3600 prim günü şartlarını sağladığı gerekçesiyle feshettiği kıdem tazminatına hak kazandığı, fazla mesai yaptığı, ulusal bayram ve genel tatillerde çalıştığı, ancak karşılığının ödendiğinin ve yıllık izinlerinin kullandırıldığı ya da ücretinin ödendiğinin verence ispatlanamadığı,

Davacının 01.06.1994 tarihinde ….- yerinde e girdiği, aynı yeri tarafından 31.07.2010 tarihinde ten çıkış bildirgesi verildiği ve …….'ın ortak olduğu şirketten yeniden 12.10.2010 tarihinde e gir bildirgesi verildiği, kıdeme esas süresinin 15.08.1994-21.05.2014 tarihleri arasındaki toplam çalışma süresi dikkate alınarak kabul edildiği, ödenen kıdem tazminatı hesaplanan tazminattan düşüldüğü gerekçesi ile davanın kısmen kabulüne karar verilmtir.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu karara yapılan itirazı değerlendiren istinaf mahkemesi Davacının fazla mesai, ulusal bayram genel tatil ücreti alacaklarını tanık beyanları ile ispatladığı anlaşılmıştır. Mahkemece çinin çalışma şekline ve in düzenlenmesine ve hesaplanan fazla çalışma ve ulusal bayram genel tatil alacağı miktarına göre yapmış olduğu hakkaniyet indirimi oranı yerindedir şeklinde karar vermiştir.

Yargıtay Kararı - 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı

KIDEM TAZMİNATI ALACAĞININ ÖDETİLMESİ İSTEMİ - DAVALININ KANUNUN KENDİSİNE VERDİĞİ EMEKLİLİK HAKKINI KULLANDIĞI.

İŞÇİNİN EMEKLİLİK İÇİN BİR YAŞI BEKLEMESİNE GEREK OLMADAN İŞ SÖZLEŞMESİNİ AKTİF SONLANDIRABİLME SİNE İMKAN TANINDIĞI - HÜKMÜN BOZULMASI.

Tazminat Hesaplama Araçları

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama


Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra "Hesapla" butonuna basınız. Verileriniz alanında uzman personellerimiz tarafından değerlendirilecek ve size 24 Saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • 3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı - Yorum
    HEDİYE COŞAR -
    7 Ağustos 2016

    3600 Prim Gün Sayısı Kıdem Tazminatı Hakkı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

    Cevapla
Yorum Bırak