Atla

Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi


Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi Türk Medeni Kanunu boşanma davalarını birtakım hususları dikkate alarak çeşitlere ayırmıştır. Genel boşanma davası sebepleri ve özel boşanma davası sebepleri olmak üzere 2 şekildedir.

Boşanma nedenlerinden biri de anlaşmalı boşanmadır. Anlaşmalı boşanma davasını tanımlamak gerekirse hukuka uygun bir şekilde evlilik birliğini gerçekleştiren bireylerin çekişmeli dava görülmeden anlaşmaya dayanarak belli şartlar altında gerçekleştirdikleri boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için bireylerin en az 1 yıl evli kalmış olmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanacak çiftlerin maddi ve manevi bütün hakları ve hususlar altında anlaşmış olmaları ve boşanma protokolü gerçekleştirmiş olmaları gerekir.

Ve davaya her 2 tarafında katılması gerekmektedir. Türk hukuk sisteminde dava açılması için bireyin hangi dava olursa olsun dilekçe ile başvurması gerekir her ne kadar bir vekil aracılığıyla davayı takip etme gibi bir zorunluluğu olmasa da bireyin dava açması için konulmuş şartlara ve özelliklere uygun bir dilekçe ile davayı açmış olması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı Nedir

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası diğer boşanma davaların oranla daha hızlı sonuca ulaştırılan davalar arasındadır.

Bireylerin her hususta anlaşarak geldiği boşanma davasına bakan mahkeme ya Asliye hukuk mahkemesi ( genel mahkemedir) ya da bulunduğu yerde Aile mahkemesi tarafından görülmektedir. Anlaşmalı Boşanma Protokolü için makaleyi okuyabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Boşanma dilekçesi boşanma davasının temelini oluşturur. Ve Hukuk Muhakemesi Kanunun 119. Maddesine ifade edilen hususlara göre hazırlanmalıdır.

Bu hususlar teknik anlamda prosedürleri içerdiği kadar bireyin neden anlaşmalı boşanma davası açtığını içeren konuları hususları ve istemlerini de ifade ettiğinden oldukça önemli bir husustur.

Türk hukuk sistemini incelediğimizde yukarıda da ifade ettiğim üzere bir vekil aracılığıyla başvurma zorunluluğu yoktur.

Örneğin Almanya'da dava açmak isteyen bir birey avukat aracılığı ile davayı açmak zorundayken. Ülkemizde birey birsel hareket ederek davayı vekil olmadan da rahatlıkla açabilecektir.

Fakat hukuk eğitimi almamış ve hakları ile dava sürecinde gerçekleşecekleri tam anlamı ile bilmeyen birey birsel davayı açtığında haklarını tam anlamıyla bilmediği için koruyamayacak ve hak kaybına uğraya bilecektir.

Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şart Mı

Özellikle dilekçe yazarken bireyin teknik anlamda bilgisi olan bir birey ile beraber yazması gerekir. Anlaşmalı boşanma davası şartlarından biri olan boşanma protokolünün de hazırlanması bireyin en dikkat etmesi gereken hususlardan biridir.

Özellikle birey miras davalarında ve bu anlaşmalı boşanma protokolü hazırlarken bilinçsiz veya bilgisiz olduğu takdirde hak kaybına uğrayabilmektedir. Bu nedenle bireyin anlaşmalı boşanma davalarında bir avukat ile davayı açması kendisi açısından en makul olan bir davranış olacaktır.

Sonuç olarak bütün makaleyi kısaca özetlersek şunları özetleyebiliriz: en az 1 yıl evli kalmış bireylerin. Maddi ve manevi tüm sonuçlarını hazırlayarak buna boşanma protokolü denir, anlaşarak boşanma davası açmalarına anlaşmalı boşanma davası denir.

Çekişmesiz gerçekleşen bu dava için hazırlanacak olan dilekçe ve boşanma protokolü bireyin hak kaybına uğramaması ve hukuki sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlaması amacıyla aile hukukunda uzman bir vekil aracılığıyla davayı açması gerekse de bu zorunlu değildir. Birey vekil aracılığı olmadan da davayı rahatlıkla açabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Anlaşmalı Boşanma Başvuru Dilekçesi - Yorum
    Berk -
    19 Şubat 2017

    İlkay hanım merhabalar eşimle biz anlaşma yaptık ve anlaşmalı boşanma davası açmaya karar verdik. Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırladık ama tereddüt içerisindeyiz. Size göndersek bir kontrol edebilirmisiniz.

    Cevapla
Yorum Bırak