Atla

Anlaşmalı Boşanma Davaları


Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Kanunlarımızda boşanma davaları şekil ve usul yönünden değişiklik gösterebilmektedir. Boşanma davasının açılmasında eşler anlaşmalı boşanma davaları veya çekişmeli boşanma davaları açabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Nedir

Eşler arasında yapılacak olan anlaşmalı boşanmalar tarafların aralarında ortaklaşa aldıkları bir karar ile evlilik birliğinin sonlandırılması demektir.

Yapılacak anlaşmalı boşanma davalarında her iki eşinde boşanmayı istemesi, boşanma ile ortaya çıkacak olan maddi ve manevi sonuçlar konusunda uzlaşması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak olan boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları olarak kabul edilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davalarının kısa sürede sonuçlanabilmesi eşlerin bu davaları tercih etmesini sağlamaktadır. Ancak bu davaların açılmasında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu davaların açılmasındaki şartlar ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanun'da belirtilmiş olan anlaşmalı boşanma şartları ile belirlenmiştir.

İlgili kanunun belirlemiş olduğu anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmemesi durumunda bu davaların açılması mümkün olmayacaktır. Bu durumda açılacak boşanma davaları çekişmeli boşanma davaları olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarının Şartları Nelerdir?

Türk Medeni Kanunda aşağıda belirtilmiş olan şartlar anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda gerekli görülmektedir.

 • Evliliğini sonlandırmak için iki tarafında bu konuda rıza göstermesi durumunda anlaşmalı boşanma davaları açılabilmesi için en az bir yıl evli olunması gerekmektedir. Bir yıldan az süre olan evlilikler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadır.
 • Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşler maddi ve manevi olarak tüm konularda anlaşma ve uzlaşma içerisinde olmalıdır. Bu şekilde hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü mahkemeye sunulmalıdır. Hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü her açıdan bu davalar için oldukça önemlidir.
 • Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların davaya katılmaları zorunludur. Bu zorunluluk eşlerin boşanmak konusundaki niyetlerinin ve hazırlanan protokol konusunda anlaştıklarının mahkeme tarafından teyit edilmesidir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Nasıl Açılır?

Boşanmak isteyen eşlerin anlaşmalı boşanma davaları açmasının en büyük nedeni boşanmaların hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi olmaktadır.

Tarafların bu sebeple tercih ettikleri anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda hazırlanacak olan dilekçe ile mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda görevli olan mahkemeler Aile Mahkemeleri olmaktadır. Bu davalar için yetkili olan mahkemeler ise eşlerin son altı ayda oturdukları yerdeki Aile Mahkemeleri olmaktadır.

Oturulan yerde Aile Mahkemesi olmaması durumunda Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulması mümkün olabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının açılması konusunda anlaşmış olan eşler son altı ay içerisinde oturdukları yerdeki Aile Mahkemesine veya Asliye Hukuk Mahkemesine başvurmaları gerekmektedir.

Eşlerin son altı ay içerisinde ayrı yerlerde yaşamaya başlaması durumunda ise davalının bulunduğu yerdeki mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Boşanmak isteyen eşlerin mahkemeye başvurması ve anlaşmalı boşanma davası açması konusunda mahkemeye bir dava dilekçesi sunması gerekmektedir. Bu sebeple dava açılacağı zaman bir anlaşmalı boşanma dilekçesinin hazırlanması gerekmektedir.

Mahkemenin davayı kabul ederek duruşma tarihi vermesi için hazırlanacak bu dilekçenin şekil ve usul yönünden doğru olması eksik ve hatalı olmaması gerekmektedir.

Bu durum dilekçelerin hazırlanması dikkat edilmesi huşular olduğunu göstermektedir. Dava dilekçelerinin internet gibi ortamlarda bulunan şablonlar üzerinden hazırlanması mahkeme tarafından kabul edilmemesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Her boşanma davası birbirinden ayrı davalardır.

Bu davaların sorunsuz bir şekilde açılmasında ve zaman kaybedilmemesinde bu konu oldukça önemlidir. Bunun sağlanması konusunda da uzman bir avukattan yardım alınması gerekmektedir. Böyle bir avukat ile tüm bilgiler doğru şekilde yazılarak boşanma dilekçeleri şekil ve usul yönünden doğru olarak hazırlanabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Ve Başvuru Hakkında Avukat Ve Danışmanlık
Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarında dilekçe kadar önemli olan ve hatta davanın en önemli noktası olan, anlaşmalı boşanma protokolleridir. Bu protokollerin hazırlanmasında hukuki bilgiler gerekmektedir. Genel olarak ne yazılması gerektiği bilinse bile hukuka aykırı anlaşmalar mahkeme tarafından kabul edilmeyecektir.

Bu sebeple içeriğin hukuka uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokollerinde boşanma isteği, nafaka miktarı, velayet konusu, velayeti almayacak tarafın çocuğu görme zamanları, mal paylaşımı ile maddi ve manevi tazminat tutarları yazılmalıdır. Bu protokolün hazırlanmasında atlanan ve düşünülmeyen ayrıntılar hak mahrumiyetine neden olabilmektedir.

Böyle bir durum ile karşılaşmamak ve boşanmanın uzamadan gerçekleştirilmesi konusunda mutlaka uzman bir avukattan yardım alınması gerekmektedir. Özellikle bu protokollerin hazırlanmasında avukat yardımı çok önemlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanma Davaları - Yorum
  EYÜPCAN ÇİLOĞLU -
  12 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davaları - Yorum
  Tanbaşı -
  17 Şubat 2017

  ben 2015yılında boşanma davası açtım bir yıllık evliydik ve ilk celsede karşılıklı birsey talep etmediğimiz için vs hakim boşandı kararı verdi ama daha sonra biz barıştık ve karar kağıdını almadık daha sonra ben hamile kaldım şuan 5 aylık hamileyim ve eşim geçenki tartışmamızda bu ay gidip kararı almış bende sormak için kaleme gittiğimde aldığını öğrendim ve bende kararı imzalayıp aldım ama şuan pişmanım vazgeçmek istiyorum ne yapmam gerek nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
Yorum Bırak