Atla

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği


Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Evlilik toplumumuzda oldukça önemli ve kutsal görül ve müessese olmaktadır. Ancak buna rağmen bazı durumlarda eşler evliliği sonlandırmak istemektedir.

Her ne kadar evliliklerin uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi istense bile bazı durumlarda bitirilmesi eşler açısından en doğru karar olarak görülebilmektedir.

Bu durumlarda iki tarafında boşanmayı istemesi ile sürecin daha fazla uzamadan bitirilmesi için anlaşmalı boşanma davaları açılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Nasıl Olmalı

Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda iki tarafında ortak olarak hazırlandıkları dilekçe Aile Mahkemesine sunulmaktadır.

Eşlerin bu şekilde anlaşmalı boşanabilmeleri konusunda aralarında anlaşmış olmaları yanında bir yılın üzerinde bir evlilikleri de olmalıdır.

Bir yıldan az süreli evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün olmamaktadır. Boşanmak konusunda her konuda anlaşabilen eşler hazırladıkları anlaşmalı boşanma dilekçesi ile dava açabilmektedir.

Bu dilekçe yanında tarafların ayrıca bir anlaşmalı boşanma protokolü de hazırlaması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda mahkeme sunulacak olan dilekçe, iki tarafında boşanmayı istediği ve bu konudaki tüm hukuki durumlar için anlaştıklarını belirttikleri bir dilekçe olmaktadır.

Davanın açılmasında oldukça önemli olan bu dilekçenin başarılı bir şekilde hazırlanması konusunda dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır.

Bu konuların başında boşanmanın iki tarafında isteği doğrultusunda olmasıdır. Taraflardan birisinin boşanma konusunda tereddütleri varsa veya istemiyorsa anlaşmalı boşanma davası açılmamaktadır.

Hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesinde eşlerin isimleri, T.C.  Kimlik numaraları, açık adresleri (bu adreslere tebligat yapılacaktır) ve boşanmak istediklerini bu dilekçeye yazmaları gerekmektedir.

Hazırlanacak olan dilekçe iki ayrı nüsha şeklinde hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesini eşlerden en az birinin ıslak imzalı şekilde sunması gerekmektedir. Bu dilekçeler bilgisayarda, daktiloda ve elle yazıla bilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği Nedir

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği hazırlanırken, Anlaşmalı boşanma davalarında mahkemeye sunulacak olan bu dilekçelere gerekli özenin gösterilmesi oldukça önemlidir. Mahkemeye sunulacak bu dilekçe konusunda İnternet üzerinden bulunabilecek olan standart örnekler ile hazırlanması sorun yaratabilmektedir.

 

Hazırlanacak dilekçenin tamamen eşlere ve evliliğe göre hazırlanması gerekmektedir. Bu durumda her boşanma davasında farklı içerik yazılması gerekmektedir. Bu sebeple standart olarak hazırlanan dilekçeler veya yazımda yapılacak hata veya yanlışlar mahkemenin dilekçeyi ve davayı kabul etmemesine neden olabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinin Hazırlanması Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği, Anlaşmalı Boşanma davalarında genel olarak eşlerin kısa sürede boşanarak oldukça zor olan bu süreci kısa sürede tamamlamasını istemeleri ile yapılmaktadır. Bu sürecin düşünüldüğü gibi kısa sürmesi konusunda tüm işlemlerin başarılı yapılması belirleyici olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

 

Hazırlanacak dilekçenin eksik veya hatalı olması mahkemenin davayı kabul etmemesi veya çekişmeli davaya çevirmesi sonuçları olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için dilekçenin hukuki olarak bilinçli ve şekil ile usul yönünden hatasız olması gerekmektedir.

Bu gibi bilgilerin ise avukatlarda bulunduğu düşünüldüğünde bu konuda bir yardım alınması kaçınılmaz olmaktadır. Bir avukattan yardım alınması davanın istenilen sürede tamamlanmasını sağlayabilmektedir.

nlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe ÖrneğiMakalede Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği örnek ve bilgi için verilmiştir. Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği hazırlanmasında avukat desteği alınız. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği - Yorum
  NECMİ DERİNÖZ -
  5 Ağustos 2016

  Çok beğendim, tebrik ederim. Başarılar.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği - Yorum
  EZGİ AKBAY -
  6 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
Yorum Bırak