Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır? Anlaşmalı boşanma davasına uygun dilekçe örneği hazırlanırken mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir avukattan destek alınmalıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında dilekçe, oldukça önemlidir.

Usulüne uygun bir boşanma dilekçesi hazırlanması sayesinde boşanma talebi mahkeme tarafından kabul edilir. Ancak uygun olmayan durumlarda dava reddedilebilir ya da boşanma davası çekişmeli olarak devam edebilir.

Bundan dolayı Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği mutlaka alanında profesyonel ve uzman avukatlar ile hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanma davasında dilekçe hazırlarken:

  • Eşlerin ad ve soyadları,
  • TC kimlik numarası,
  • Anlaşma boşanma dilekçesinde boşanma sebepleri,
  • Boşanma protokolü bulunmalıdır.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi iki eş tarafından da imzalanabilir ya da tek bir eş tarafından imzalanabilir. Anlaşmalı boşanma dilekçelerinde hukuki bazı terimler kullanılmaktadır. Bundan dolayı da mutlaka avukat görüşü almak gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma dilekçeleri 2 farklı nüsha olmak durumundadır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir?

Anlaşmalı boşanma dilekçe örneği 2019 hazırlandıktan sonra Aile Mahkemesine verilmektedir. Adliye vezneleri kapsamında tüm harç ve masraflar da yatırılmaktadır.

Eşler, anlaşmalı boşanma dilekçeleri hazırlarken mutlaka uzman bir avukattan destek almayı düşünmelidir. Anlaşmalı boşanma davalarında iki eşin de aynı konularda uzlaşmaları gerekmektedir. Eşlerin boşanmayı istiyor olmaları durumunda, eşlerden biri bulundukları yer aile mahkemesine, şayet aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine bu dilekçeleri teslim etmelidir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2019

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlandıktan sonra uygun bir dilekçe hazırlanıp, avukatsız olarak da mahkemeye verilebilir. Taraflar dilerse avukatsız olarak çalışabilir ancak mahkemeye verilecek olan dilekçede terimlerin ve maddelerin de belirtilmiş olması gerekmektedir. Bundan dolayı da kişilerin dilekçe hazırlarken en azından hukuk danışmanlığı alması önerilmektedir.

Boşanma protokolünün uygun olmaması ya da dilekçenin usulüne uygun olarak hazırlanmaması halinde boşanma davası reddedilmektedir. Reddedilmesinin ardından üç sene boyunca aynı sebeplerle boşanma davası açılamamaktadır. Alanında uzman bir avukat ile boşanma dilekçesini hazırlamak bu sebep oldukça önemlidir.

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken, diğer eşe de haber vermek ve tüm mal rejimleri ve müşterek çocukların velayeti, tazminat konusunda uzlaşılması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Evlilik toplumumuzda oldukça önemli ve kutsal görül ve müessese olmaktadır. Ancak buna rağmen bazı durumlarda eşler evliliği sonlandırmak istemektedir.

Her ne kadar evliliklerin uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi istense bile bazı durumlarda bitirilmesi eşler açısından en doğru karar olarak görülebilmektedir.

Bu durumlarda iki tarafında boşanmayı istemesi ile sürecin daha fazla uzamadan bitirilmesi için anlaşmalı boşanma davaları açılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Nasıl Olmalı?

Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda iki tarafında ortak olarak hazırlandıkları dilekçe Aile Mahkemesine sunulmaktadır.

Eşlerin bu şekilde anlaşmalı boşanabilmeleri konusunda aralarında anlaşmış olmaları yanında bir yılın üzerinde bir evlilikleri de olmalıdır.

Bir yıldan az süreli evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün olmamaktadır. Boşanmak konusunda her konuda anlaşabilen eşler hazırladıkları anlaşmalı boşanma dilekçesi ile dava açabilmektedir.

Bu dilekçe yanında tarafların ayrıca bir anlaşmalı boşanma protokolü de hazırlaması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda mahkeme sunulacak olan dilekçe, iki tarafında boşanmayı istediği ve bu konudaki tüm hukuki durumlar için anlaştıklarını belirttikleri bir dilekçe olmaktadır.

Davanın açılmasında oldukça önemli olan bu dilekçenin başarılı bir şekilde hazırlanması konusunda dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır.

Bu konuların başında boşanmanın iki tarafında isteği doğrultusunda olmasıdır. Taraflardan birisinin boşanma konusunda tereddütleri varsa veya istemiyorsa anlaşmalı boşanma davası açılmamaktadır.

Hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesinde eşlerin isimleri, T.C. Kimlik numaraları, açık adresleri (bu adreslere tebligat yapılacaktır) ve boşanmak istediklerini bu dilekçeye yazmaları gerekmektedir.

Hazırlanacak olan dilekçe iki ayrı nüsha şeklinde hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesini eşlerden en az birinin ıslak imzalı şekilde sunması gerekmektedir. Bu dilekçeler bilgisayarda, daktiloda ve elle yazıla bilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği hazırlanırken, Anlaşmalı boşanma davalarında mahkemeye sunulacak olan bu dilekçelere gerekli özenin gösterilmesi oldukça önemlidir. Mahkemeye sunulacak bu dilekçe konusunda İnternet üzerinden bulunabilecek olan standart örnekler ile hazırlanması sorun yaratabilmektedir.

Hazırlanacak dilekçenin tamamen eşlere ve evliliğe göre hazırlanması gerekmektedir. Bu durumda her boşanma davasında farklı içerik yazılması gerekmektedir. Bu sebeple standart olarak hazırlanan dilekçeler veya yazımda yapılacak hata veya yanlışlar mahkemenin dilekçeyi ve davayı kabul etmemesine neden olabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinin Hazırlanması Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği, Anlaşmalı Boşanma davalarında genel olarak eşlerin kısa sürede boşanarak oldukça zor olan bu süreci kısa sürede tamamlamasını istemeleri ile yapılmaktadır. Bu sürecin düşünüldüğü gibi kısa sürmesi konusunda tüm işlemlerin başarılı yapılması belirleyici olmaktadır.

Hazırlanacak dilekçenin eksik veya hatalı olması mahkemenin davayı kabul etmemesi veya çekişmeli davaya çevirmesi sonuçları olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için dilekçenin hukuki olarak bilinçli ve şekil ile usul yönünden hatasız olması gerekmektedir.

Bu gibi bilgilerin ise avukatlarda bulunduğu düşünüldüğünde bu konuda bir yardım alınması kaçınılmaz olmaktadır. Bir avukattan yardım alınması davanın istenilen sürede tamamlanmasını sağlayabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Makalede Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği örnek ve bilgi için verilmiştir. Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği hazırlanmasında avukat desteği alınız. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

144 Görüntülenme

2 SORULAR

  1. NECMİ DERİNÖZ dedi ki:

    Çok beğendim, tebrik ederim. Başarılar.

  2. EZGİ AKBAY dedi ki:

    Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri