Atla

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları


Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İş hukuku işçi alacakları genel itibarıyla dava başında alacak kalemlerin belirli mi veya belirsiz bir alacak davası mı olduğunu belirlemek kural olarak doğru ve mümkün değildir. Bu nedenlerle iş hukuku kaynaklı işçi alacak davalarında belirsiz alacak davasının açılabilmesi,  için gerekli dava şartların oluşmasına bağlıdır. Eğer bu şartlar oluşmuşsa, iş hukukunda da belirsiz alacak davası açılabilir, yoksa açılamaz.

İşçi Alacak davası İş hukukunda işçi alacaklarının belirsizmi nasıl açılacağı zaman zaman farklı görüşler ve kararlar ortaya çıkmaktadır. Belirsiz alacak davası HMK nun 107.maddesinde açık bir şekilde hazırlanmıştır.

Bu durum incelendiğinde işçi alacakları davasının açıldığı tarihte alacak miktarını tam ve net olarak belirlenmesi bizim açımızda da belirsiz alacak olduğunu belirtmek gerekir.

Çünkü dava esnasında işçi alacaklarının tam ve doğru olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı,  ya da bunun imkânsız olduğu hallerde alacaklının hukuki ilişkiyi ve asgari bir miktar yada uygunb bir para miktarı belirtmek suretiyle belirsiz alacak davası açılabileceği düzenlenmiştir. Bunun yanında belirsiz alacak davası açacak taraf, davayı açarken belirleyebildiği miktarı belirtmelidir.

Bunun üzerinden harcını yatırarak davasını açmalıdır. İşçi davalarında zaten talep edilecek miktarların bir çoğuda ödenen ücretin ihtilaflı olduğu bunun yanında iş söşlemesinin haklı mı haksız mı kim tarafından fesh ettiği bilirkişi ve tanık ifadeleri ile ispatlandığı bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle işçinin tazminat ve alacaklara hak kazanıp kazanılmamaya dair ispat meselesi olup, bunun belirsiz alacak davası açan davacının davanın başında belirleyebildiği miktarı belirterek davayı açması en doğru karardır.

Yargıtay Ve İstinaf Kararı - Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - SOMUT OLAYDA DAVACININ ÇALIŞMA SÜRESİ VE ÜCRETİNİ BİLMEKTE OLDUĞU - BELİRSİZ ALACAK DAVASI AÇILMASINDA HUKUKİ YARAR BULUNMADIĞINDAN DAVANIN USULDEN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Somut olayda davacı, çalışma süresi ve ücretini bilmektedir. Bu sebeple dava konusu ücret alacağının miktarını belirleyebilme imkanına sahip olup, belirsiz alacak davası açılmasında hukuki yarar bulunmadığından davanın usulden reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

 

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları - Yorum
    HİLAL ERENEL -
    9 Kasım 2016

    Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

    Cevapla
Yorum Bırak