Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İş hukuku işçi alacakları genel itibarıyla dava başında alacak kalemlerin belirli mi veya belirsiz bir alacak davası mı olduğunu belirlemek kural olarak doğru ve mümkün değildir. Bu nedenlerle iş hukuku kaynaklı işçi alacak davalarında belirsiz alacak davasının açılabilmesi için gerekli dava şartların oluşmasına bağlıdır. Eğer bu şartlar oluşmuşsa, iş hukukunda da belirsiz alacak davası açılabilir, yoksa açılamaz. | Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İşçi Alacak davası İş hukukunda işçi alacaklarının belirsiz mi nasıl açılacağı zaman zaman farklı görüşler ve kararlar ortaya çıkmaktadır. Belirsiz alacak davası HMK nun 107.maddesinde açık bir şekilde hazırlanmıştır.

Bu durum incelendiğinde işçi alacakları davasının açıldığı tarihte alacak miktarını tam ve net olarak belirlenmesi bizim açımızda da belirsiz alacak olduğunu belirtmek gerekir.

Çünkü dava esnasında işçi alacaklarının tam ve doğru olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı,  ya da bunun imkânsız olduğu hallerde alacaklının hukuki ilişkiyi ve asgari bir miktar yada uygun bir para miktarı belirtmek suretiyle belirsiz alacak davası açılabileceği düzenlenmiştir. Bunun yanında belirsiz alacak davası açacak taraf, davayı açarken belirleyebildiği miktarı belirtmelidir.

Bunun üzerinden harcını yatırarak davasını açmalıdır. İşçi davalarında zaten talep edilecek miktarların bir çoğuda ödenen ücretin ihtilaflı olduğu bunun yanında iş sözleşmesinin haklı mı haksız mı kim tarafından fesh ettiği bilirkişi ve tanık ifadeleri ile ispatlandığı bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle işçinin tazminat ve alacaklara hak kazanıp kazanılmamaya dair ispat meselesi olup, bunun belirsiz alacak davası açan davacının davanın başında belirleyebildiği miktarı belirterek davayı açması en doğru karardır. | Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

Yargıtay ve İstinaf Kararı – Belirsiz Alacak Davası İşçi Alacakları

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI – SOMUT OLAYDA DAVACININ ÇALIŞMA SÜRESİ VE ÜCRETİNİ BİLMEKTE OLDUĞU – BELİRSİZ ALACAK DAVASI AÇILMASINDA HUKUKİ YARAR BULUNMADIĞINDAN DAVANIN USULDEN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Somut olayda davacı, çalışma süresi ve ücretini bilmektedir. Bu sebeple dava konusu ücret alacağının miktarını belirleyebilme imkanına sahip olup, belirsiz alacak davası açılmasında hukuki yarar bulunmadığından davanın usulden reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor