Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir? Boşanma davası için maddi tazminat talebi için kanunen düzenlenmiş olan şartların karşılanması halinde maddi ya da manevi tazminat davası açılabilir.

Bu durum Türk Medeni Kanunu’nun 174. Maddesine göre düzenlenmiştir. Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir:

  • Şayet boşanma sebebiyle menfaatlerin zedelenmesi söz konusu ise daha az kusurlu olan taraf, daha çok kusurlu taraftan tazminat talep edebilir.
  • Şayet boşanmaya yol açan durumlar sebebiyle kişilik haklarına saldırı söz konusu olmuş ise bu noktada tazminat talep edilebilir.

Tazminat talep ederken karşı tarafın ekonomik durumu dikkate alınmaktadır. Kişiyi bir anda sebepsiz yere zenginleştirecek bir tazminat talep edilemez. Aynı şekilde karşı tarafı da bir anda fakirleştirecek tazminat talep edilmesi söz konusu değildir.

Boşanmada Maddi Tazminat Şartları

Boşanmada tazminat 2019 için yasalara göre belirlenen unsurlar ve şartlar söz konusudur.

Maddi ve manevi ortaklıkla başlayan evlilik birliğinin sonlanması durumunda ekonomik olarak taraflar etkilenmektedir. Bundan dolayı da daha az kusurlu olan taraf tazminat talep edebilir. Tazminat talep etmek için şartlar ise:

  • Maddi tazminat talep eden tarafın, ilişkinin sonlanmasında daha az kusurlu olması gerekir.
  • Maddi tazminat talebinden bulunan tarafın, boşanmaya yol açan sebeplerde (zina, şiddet vs.) kusursuz olması gerekmektedir.
  • Evlilik birliğinin sonlandırılması sonucunda maddi tazminat talebinde bulunmak için menfaatlerine zarar verilmiş olması gerekmektedir.

Boşanma Davasının Her Aşamasında Tazminat Talep Edilebilir mi?

Boşanmada tazminat ve nafaka 2019 için dava devam ederken ya da ayrı bir dava şeklinde dava açılabilir. Tazminat için davadan talepte bulunulması gerekmektedir.

Boşanma davasındaki durumlar nedeni ile dava dilekçesinde ya da cevap dilekçesinde talep edilmemiş olan maddi ve manevi tazminat taleplerinin boşanma kesinleştikten sonra bir yıl içerisinde ayrı bir dava olarak açılması mümkündür.

Tazminat davalarında kişilerin tek şansı vardır. Bundan dolayı dilekçeyi doğru hazırlamak, uygun şekilde davayı yönetmek önemlidir. Hak kayıplarının yaşanmaması içn mutlaka bir avukat ile çalışmak gerekmektedir. Bu davalar Aile Mahkemeleri kapsamında görülmektedir.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir? Boşanma davası açılırken maddi tazminat gerekçeleri nelerdir, Boşanma Davalarında Maddi Tazminat isteme gerekçeleri nelerdir şeklinde sorular sıkça sorulan sorular arasında yerini almaktadadır.

Boşanma  kararı ile eşler arasındaki evlilik birliği sona erer. Boşanma eşler açısından birtakım sonuçlar doğurur. Makalemizin konusuda boşanmanın mali sonuçlarından maddi tazminat talebidir.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat

Hangi Durumlarda İsteneceği TMK’nın 174. maddesinde düzenlenmiştir. Davanın boşanma ile sonuçlanması ve kesinleşmesi ile birlikte eşlerin birbirlerine karşı olan hak ve yükümlülükleri de ortadan kalkar.

Boşanma ile kişisel ve mali durumlarında önemli değişiklikler olur. Boşanma durumunda eşler evlilik sürecinde kendilerine sunduğu maddi imkanlardan mahrum kalabilmektedirler.

Kanun koyucu boşanma neticesinde, evliliğin getirdiği maddi imkanlardan mahrum kalan eşe belirli koşullarda maddi tazminat isteme hakki vermiştir.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Ne Zaman İstenir?

Boşanma davalarında maddi tazminat boşanmanın ferisi niteliğinde olduğunda dava açılırken ayrıca harç alınmaz. Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Talebi edilmesi durumunda Aile hakimi boşanma sebep olan olaylarda kusur değerlendirmesi yaparak, maddi tazminat talep eden eşin az kusurlu veya kusursuz olmasını arayacaktır.

Boşanma davasında kusur olgusu boşanmaya sebep olan olaylarda az kusurlu veya kusur olması demektir. Boşanma davasında kusur sayılan aldatma konusu içerisinde aldatma boşanma davası nasıl açılır bilgi için okuyabilirsiniz.

Tazminat bir zararın sonucudur. Zarar kavramının içerisinede maddi ve manevi zarar girer. Maddi zarar kısaca karşılığı maddi (para ile) olarak hesaplanarak, tanzim edilebilen zarar olarak açıklayabiliriz.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat talep edebilmek için şartları sıralayacak olursak; boşanmaya karar verilmesi gerekir. Bir zararın oluşması gerekmektedir. Ayrıca tazminat isteyen eşin kusursuz olması gerekmektedir.

Boşanma ile zarar arasında illiyet bağının olması gerekmektedir. Zararın hukuka aykırı bir eylem sonucu doğmuş olması gerekmektedir. Kusursuz eşin evlilik birliği içinde evlilik nedeniyle elde etmiş olduğu ve evlilik birliği sürmesi durumunda elde etmeye devam edeceği yararlar onun, varolan ve beklenen çıkarlarıdır.

Tazminata karar verebilmek için zarar olması gerekmektedir. Boşanma sonucu eşin boşanma neticesinde mahrumiyet yaşamasına, maddi kayıp yaşanması, tazminat talebinde maddi tazminata konu edilebilir.

Boşanma nedeniyle maddi tazminata karar verilebilmesi için, bu tazminat davada istenmiş ve talep edilmiş olmalıdır. Ankara Avukat sayfasına bakabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

35 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri