Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir? ⚖️

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir? Boşanma davası açılırken maddi tazminat gerekçeleri nelerdir, Boşanma Davalarında Maddi Tazminat isteme gerekçeleri nelerdir şeklinde sorular sıkça sorulan sorular arasında yerini almaktadadır.

Boşanma  kararı ile eşler arasındaki evlilik birliği sona erer. Boşanma eşler açısından birtakım sonuçlar doğurur. Makalemizin konusuda boşanmanın mali sonuçlarından maddi tazminat talebidir.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat

Hangi Durumlarda İsteneceği TMK’nın 174. maddesinde düzenlenmiştir. Davanın boşanma ile sonuçlanması ve kesinleşmesi ile birlikte eşlerin birbirlerine karşı olan hak ve yükümlülükleri de ortadan kalkar.

Boşanma ile kişisel ve mali durumlarında önemli değişiklikler olur. Boşanma durumunda eşler evlilik sürecinde kendilerine sunduğu maddi imkanlardan mahrum kalabilmektedirler.

Kanun koyucu boşanma neticesinde, evliliğin getirdiği maddi imkanlardan mahrum kalan eşe belirli koşullarda maddi tazminat isteme hakki vermiştir.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Ne Zaman İstenir?

Boşanma davalarında maddi tazminat boşanmanın ferisi niteliğinde olduğunda dava açılırken ayrıca harç alınmaz. Boşanma Davalarında Maddi Tazminat Talebi edilmesi durumunda Aile hakimi boşanma sebep olan olaylarda kusur değerlendirmesi yaparak, maddi tazminat talep eden eşin az kusurlu veya kusursuz olmasını arayacaktır.

Boşanma davasında kusur olgusu boşanmaya sebep olan olaylarda az kusurlu veya kusur olması demektir. Boşanma davasında kusur sayılan aldatma konusu içerisinde aldatma boşanma davası nasıl açılır bilgi için okuyabilirsiniz.

Tazminat bir zararın sonucudur. Zarar kavramının içerisinede maddi ve manevi zarar girer. Maddi zarar kısaca karşılığı maddi (para ile) olarak hesaplanarak, tanzim edilebilen zarar olarak açıklayabiliriz.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat talep edebilmek için şartları sıralayacak olursak; boşanmaya karar verilmesi gerekir. Bir zararın oluşması gerekmektedir. Ayrıca tazminat isteyen eşin kusursuz olması gerekmektedir.

Boşanma ile zarar arasında illiyet bağının olması gerekmektedir. Zararın hukuka aykırı bir eylem sonucu doğmuş olması gerekmektedir. Kusursuz eşin evlilik birliği içinde evlilik nedeniyle elde etmiş olduğu ve evlilik birliği sürmesi durumunda elde etmeye devam edeceği yararlar onun, varolan ve beklenen çıkarlarıdır.

Tazminata karar verebilmek için zarar olması gerekmektedir. Boşanma sonucu eşin boşanma neticesinde mahrumiyet yaşamasına, maddi kayıp yaşanması, tazminat talebinde maddi tazminata konu edilebilir.

Boşanma nedeniyle maddi tazminata karar verilebilmesi için, bu tazminat davada istenmiş ve talep edilmiş olmalıdır. Ankara Avukat sayfasına bakabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor