Atla

Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet


Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet

Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet

Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde çocukların koruma altında kalması. Ve yasal olarak temsil edilebilmesinin mümkün olabilmesi için hukuki hak olarak velayet sistemi uygulanmaktadır.

Çeşitli durumlara bağlı olarak çocukların gelişimlerinin sağlıklı olması ve tüm gereksinimlerinin en iyi şekilde karşılanması ve iyi aile ilişkilerine sahip olacak biçimde yetiştirilebilmesinin sağlanabilmesinin hedeflendiği velayet düzenlemelerine göre yetişkin olmayan çocuk veya çocukların velayetleri otomatik şekilde anne ve babasına aittir.

Hukuki çerçevede yasal bir durumun söz konusu olmaması durumunda anne ve babadan çocukların velayetinin alınabilmesi mümkün değildir. Evlilik birliğinin devamı oldukça çocuk ya da çocukların velayeti anne ve babada kalır. Ancak anne ya da babadan herhangi birisinin vefatı söz konusu olursa çocuk ya da çocukların velayeti hayatta kalan ebeveyne geçmektedir.

Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet

Anne ve babanın ikisinin birden vefatı söz konusu olması durumunda ise yasal mirasçılarına çocuğun velayeti verilirken, anne ve babanın evlilik birliğini sürdürememeleri dolayısı ile boşanmaları halinde ise çocuk ya da çocukların velayetinin kimde olacağı Aile Mahkemesi hakimi tarafından karar verilmektedir.

Anne ve babanın çocuk ya da çocukları ile ilgilenmemeleri ve gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamamaları durumunda hukuki olarak devletin duruma el atması üzerine çocuk ya da çocuklar bir bakıcı ailenin yanına verilir ya da devletin çocuk kurumları bünyesi altında koruma altına alınır.

Boşanma Davasında Aldatma Velayeti Etkiler Mi

Aldatma hususları detaylı incelenmekle beraber, boşanmada aldatmanın olması velayet konusunda belirleyici değildir. Aldatan eşe velayet verilir mi,  Evet Kocasını aldatan eş velayeti alabilir. Ancak yaşanan olayların içinde çocuğun velayetini etkiliyen ciddi tehlike ve menfati zedeleyecek durum varsa farklı karar verilebilir.

Boşanma Davası Devam Ederken Velayet Kimde Olur?

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde evlilik birliğini sürdürememeleri dolayısı ile gerekli koşullar altında Aile Mahkemesi’ne başvuru gerçekleştirilmesiyle başlayan boşanma davası süresi içerisinde çocuk ya da çocukların velayeti doğrudan anne ve babada kalır.

Bu süreç içerisinde çocuk ya da çocuklar eşlerden  birisinin himayesi altında kalırken bu eş genellikle anne olmaktadır. Bu süreç boşanma davası sonuçlanıp,

hakim tarafından boşanma kararı verilmesi üzerine çocuk ya da çocukların velayetinin hangi tarafta olacağına karar vermesine kadar devam eder.

Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet Kararı

Velayet Şartları Nelerdir? Kimler Velayeti Alabilir?

Çocukların menfaatlerinin göz önünde bulundurularak çeşitli kriterler eşliğinde Aile Mahkemesi tarafından boşanma davaları ardından çocuk ya da çocukların velayetinin hangi tarafa verileceği kararı alınırken göz önünde bulundurulan kriterler;

*Çocuk ya da çocukların menfaatlerini en iyi koruyabilecek taraf olunması

*Çocuk ya da çocukların hangi taraf ile daha yakın ve duygusal ilişki kurabileceği

*Çocuk ya da çocukların sağlıklı ve düzenli bir yaşam standardına hangi taraf ile ulaşabileceği

*Çocuk ya da çocukların hangi tarafta kardeşlerinden ayrı düşmeyecek ve daha sağlam duygusal bağlar kurabileceği gibi pek çok maddeden oluşmaktadır.

Velayette Çocuğun İstekleri

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde çocukların ya da çocuğun velayetinin. Belirlenmesi sırasında çocuğun konuya dair görüşleri ve kiminle kalmak istediğine büyük bir önem gösterilmektedir.

Türk Medeni Kanunu kapsamında Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davalarında. Hakim tarafından çocuk ya da çocuklara kimle kalmak istedikleri yönünde bir soru yöneltilerek, isteği öğrenilir. Bu çerçevede hakim tarafından çocuk ya da çocukların dile getirdikleri ile birlikte diğer hususları göz önünde bulundurarak, velayetin hangi tarafa verileceği kararını vermektedir.

Bir sonraki makalemiz olan aldatma boşanma davası nasıl açılır konusunu okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Boşanma davası içerisinde aldatma, zina gibi olayların yaşanmasında, boşanma kararının nasıl olacağı, aldatma konusunun ispatı ve çocuğun velayeti önemli sorun ve konulardır. Bu konuda verilmiş istinaf kararını özet olarak sunulmuştur.

"Davalının sadakatsizliğini ve kusurlu diğer davranışlarını affettiği, davalının önceki kusurlu davranışlarının hükme esas alınamayacağı, davalının terör örgütüne katıldığı ve uyuşturucu madde kullandığı iddialarının da ispat edilemediği,

Tarafların bir araya gelmesinden sonra davalının evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği, eşine ve çocuklarına destek olmadığı, zaman zaman evdeki elektrik ve suyun borcundan dolayı kesildiği,

Taraflar arasındaki evliliğin temelinden sarsıldığı, evlilik birliğindeki yükümlülüklerini yerine getirmeyen davalının tam kusurlu olduğu, davacının kusurlu davranışının ispat edilemediği anlaşılmıştır."

"TMK'nun 166/1 maddesi uyarınca BOŞANMALARINA, .... velayetlerinin davacı anneye verilmesine...."

BOŞANMA DAVALARINDA VELAYET KONUSUNDA HAKİMİN GEÇİCİ ÖNLEMLERİ

Boşanma sürecinde aldatma olması durumunda velayet ile ilgili konularda aile mahkemesi hakimi geçici önlemler alabilir. Velayet konusunda en önemli geçici önlemler velayetin geçici olarak anneye veya babaya verilmesi, velayeti verilmeyen eşe ise geçici olarak kişisel ilişki kurulmasına karar verebilir. 

Geçici kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya bu hakların kötüye kullanılması, veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezlerse veya önemli sebepler varsa geçici ilişki kurmayı red edebilir yada geçici velayet kendilerinden alınabilir.

Boşanma davasında aldatma olsa dahi çocuğun üstün menfaati önemlidir. Olayın durumuna göre aldatma etkili olabilir. En önemli konu çocuğun güvenliği ve huzurlu bir ortamda yetişmesidir.

Eğer birden fazla çocuk varsa, aile hakimi, bu olumsuz ortamdan çocukların daha az etkilenmeleri için kardeşleri birbirinden ayırmamaya dikkat ederler.

Herşeyden Önce Olayların geldiği Noktaya bakılmadan

Ana baba ve çocuk, ailenin huzur ve bütünlüğünün gerektirdiği şekilde birbirlerine yardım etmek, saygı ve anlayış göstermek ve aile onurunu menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür.

Kocasını aldatan eş velayeti alabilir. Ama olayların içinde çocuğun velayetini etkiliyen ciddi tehlike ve menfati zedeleyecek durum varsa farklı karar verilebilir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet - Yorum
  GÖKHAN ANADOL -
  12 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet - Yorum
  YÜSRA CAVALI -
  12 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Sırasında Aldatma Nedeniyle açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet - Yorum
  SEVİ METİN -
  18 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet - Yorum
  SEVGİ OĞUZHAN -
  20 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Açtım. Uzun zamandır Aldatma Var. Zamanaşımı süresi var mı? belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Sırasında Aldatma Velayet - Yorum
  NİL GÖRGÜLÜ -
  6 Kasım 2016

  Avukat hanım merhabalar, 3 yıllık evliyim. Eşim beni sürekli aldatmakta.Bu kişiler ile sosyal medyada çekilmiş resimleri var. Bu resimleri mahkemeye sunmam durumunda boşanma gerçekleşirmi? Onurum ve şerefimi zedeleyen eş için maddi manevi tazminat alabilir miyim?

  Cevapla
Yorum Bırak