Boşanma Davası Tedbir Nafakası

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davası Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Tedbir Nafakası, Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma aşamasındaki eşlerin haklarından birisi de nafaka talepleridir. Boşanma davası öncesinde açılacak ayrı bir nafaka davası ile, boşanma davası aşamasında ya da boşanma davasının sonuçlanmasıyla, eşlerden maddi açıdan zor durumda olan taraflar içi aile mahkemeleri tarafından nafaka kararına hükmedilebilir. Türk Medeni Kanunu esaslarına göre, nafaka türleri ise tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası olarak 3 ana gruba ayırabiliriz.

Bu yazımızda boşanma aşamasındaki çiftlerin karşı karşıya kalabilecekleri tedbir nafakası nedir, tedbir nafakasının şartları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Tedbir Nafakası Nedir? Hangi Durumlarda Talep Edilebilir?

Adından da anlaşılacağı üzere tedbir nafakası boşanma davası sonuçlanmadan önce, dava aşaması devam ederken ya da öncesinde açılan nafaka davası ile tarafların yaşayabileceği ekonomik zorlukların geçici olarak önüne geçilmesi amacı taşımaktadır. Nafaka davalarının temel prensibi olarak zarar gören aile birliği nedeniyle mağdur duruma düşecek olan eşlerin ve çocukların barınma, eğitim, sağlık harcamaları gibi temel giderlerinin karşılanması için karşı tarafın ödeyeceği paradır.

Tedbir Nafakasının Şartları Nelerdir?

Tedbir nafakaları şekil itibariyle dava öncesinde mağdur tarafın talebiyle açılan dava neticesinde değerlendirilirken, bazen de dava aşaması sürerken de dava konusu yapılabilir. Bazı boşanma davalarında ise tarafların talepleri olmaksızın hakimlerin kendi kanaatleri doğrultusunda da tedbir nafakası ödenmesi kararlaştırılabilir. Hakimler özellikle eşlerin geçinmesi, barınması, varsa reşit olmayan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi için maddi kaynağı olmayan, ayrılık nedeniyle eşinin desteğinden de mahrum kalacak eşler için tedbir nafakasına hükmeder. Burada temel kriter eşlerin mal varlıklarının durumudur. Boşanma davası öncesinde açılan tedbir nafakası davalarında, eşlerin ayrı yaşadıklarının ispat edilmesi ve bu ayrı yaşama gerekçesinin haklı sebeplere dayanıyor olması gerekir.

Tedbir Nafakaları Boşanma Davasının Sonuçlanması İle Ortadan Kalkar

Boşanma davası sırasında hükmedilen tedbir nafakaları, boşanma davasının kesinleşmesi ile ortadan kalkar ve çoğu kez yoksulluk veya iştirak nafakasına dönüştürülür. Tedbir nafakası hakkı talep edilebilmesi adına bir zaman aşımı süresi yoktur. Her an talep edilebilen tedbir nafakası, evlilik ilişkisi hukuki olarak devam ettiği sürece istenebilir ve yenilenebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor