Atla

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır


Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır,  Dava süresi içinde açılır ve açılmış dosya ile birleştirilir. Açılan Boşanma Davasında Karşı Dava Açma Süresi iki haftadır. Boşanmada Karşı dava açılabilmesi için, asıl davanın açılmış ve halen görülmekte olması ve karşı davada ileri sürülecek olan talep, dava ile bağın  olması gerekmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Davasında karşı dava açma süresinden bahsedecek olursak, Boşanma Davasında Karşı dava  cevap dilekçesiyle birlikte yada cevap süresi içinde (14 gün) boşanma dilekçesi verilmek suretiyle açılır. Boşanma Davalarında Açılan Karşı davaya karşı, dava açılamaz.

Boşanma karşı dava, cevap dilekçesiyle veya esasa cevap süresi içinde ayrı bir dilekçe verilmek suretiyle açılmaktadır. Süresinden sonra karşı dava açılması halinde ise, mahkeme davaların ayrılmasına karar vermektedir.

 

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır

Boşanmada Karşı Dava Açma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Boşanma davalarının mutlaka haklı bir gerekçe ile açılması söz konusu olduğundan dolayı davacılar boşanma davalarını açarlarken bu gerekçeyi sebep göstererek davaları başlatırlar.

Ancak kişiler bu noktada diğer eş tarafından kabul edilmeyecek olan bazı gerekçeleri öne sürebiliyor. Bu durumda karşı taraftaki eşin boşanma davasının gerekçesi ile ilgili olarak itiraz ettiği konulara yönelik boşanma davasına karşı dava açma hakkı bulunmaktadır. Karşı dava açma yoluna gidilmiş olan boşanma davaları artık çekişmeli boşanma davası olarak yürütülecektir. Eşler kendi haklarına sahip çıkmak adına boşanma gerekçelerini haklı bir sebebe dayandırdıkları takdirde bu durumda boşanma sonrası ortaya çıkan haklardan olan nafaka, mal paylaşımı, velayet ve tazminat gibi durumlarda da taleplerini dile getirebilirler.

 

Boşanmada Karşı Dava Süreci Nasıl İşler?

Bir boşanma davasına karşılık olarak karşı dava açmak isteyen kişiler kendi haklarını korumak ve boşanma davasında belirtilmiş olan gerekçenin gerçek olmadığını ispatlamak isterler. Bu noktada kişiler hali hazırda açılmış olan boşanma davası üzerindeki gerekçenin aslının bulunmadığını ancak ortaya atabilecekleri başka bir boşanma gerekçesinin varlığı üzerinden mahkemeye sunabilmektedirler.

Bu noktada eşlerin özellikle toplum tarafından hoş karşılanmayacak şeyleri mahkemeye taşımasında yaşadığı tereddüt karşı davaların açılmasına da sebep olabilmektedir.

 

Boşanmada Karşı Dava Açmak için Ne Yapılmalıdır?

Hakkında boşanma davası açılmış olan kişiler Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre karşı dava açma haklarını kullanmak isterlerse bu durumda bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlara sahip olmayan bir kişinin dava açma hakkı da bulunmamaktadır. Eğer gerekli şartlar bulunmuyorsa mahkeme tarafından davaların ayrı bir şekilde görülmesi söz konusu olabilmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanmada Karşı Dava Açma Şartları Nelerdir?

Karşı dava açma haklarını kullanmak isteyen kişilerin kendi haklarında açılmış olan boşanma davalarının mutlaka devam ediyor olması gerekmektedir. Söz konusu boşanma davası tamamlanmışsa bu durumda kişinin karşı dava açma hakkını kullanması da mümkün olmamaktadır.

Ayrıca kişilerin açmış olduğu boşanma karşı davalarının mutlaka boşanma davaları ile arasında bir ortaklık bağı bulunması gerekiyor. Bu boşanma talepleri ve buna etki eden gerekçelerle söz konusu olabilmektedir. Eğer bu ilişki yoksa karşı dava açma hakkı kullanılamamaktadır.

Şartların yerine getirilmemesine rağmen kişiler boşanma davası açmak istiyorlarsa bu durumda karşı dava açma yoluna gitmek yerine yeniden bir boşanma davasının açılması söz konusu olabilmektedir. Mahkeme tarafından açılmış olan bu iki davanın arasında ortak özellikler bulunuyorsa davalar birlikte görülmekte bulunmuyorsa her biri için davanın görevli mahkemelere gönderilmesi gerekmektedir.

Boşanma davasına karşı dava açmak isteyen kişilerin diğer eş tarafından açılmış olan boşanma davasına karşılık olarak bir dilekçe yazmasıyla davaların açılması mümkün olmaktadır. Eğer karşı dava açma süreleri kaçırılmışsa bu durumda mahkeme tarafından iki boşanma davasının ayrıca yürütülmesine karar verilebilir.

Karşı Dava Dilekçesi - Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

… AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE; 

DOSYA NO                               : …/… E.

CEVAP VEREN DAVALI

KARŞI DAVACI                      :

 TC KİMLİK NUMARASI      :

 ADRES                                    :

 VEKİLİ                                    :

ADRES                                     :

DAVACI KARŞI

DAVALI                                   :

 ADRESİ                                   :

 KONU                                      : Davaya cevaplarımızın ve karşı davamızın sunulmasıdır.

 DAVA DEĞERİ                      :

AÇIKLAMALAR                     :

 ESASA İLİŞKİN CEVAPLARIMIZ       :

 KARŞI DAVAMIZ :

 1-) Davacı karşı davalı ....................... bilgiyi sunacaklardır.

2-) Davacı karşı davalının ............................... bundan böyle devam ettirmesine olanak kalmamıştır.

HUKUKİ NEDENLER      :

HUKUKİ DELİLLER        :

SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda açıklanan nedenlerle, 

EKLER                                : 

 Davalı – Karşı Davacı Vekili Av.İlkay UYAR KABA

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır - Yorum
  EMİRCAN SEVİMKAN -
  10 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır - Yorum
  ATIL POTUK -
  16 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır - Yorum
  SELAHADDİN ALHAS -
  21 Ekim 2016

  Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır, bir süresi var mı, ispat konusunda ne yapmalıyım.

  Cevapla
Yorum Bırak