Atla

Boşanma Davasında Nereye Başvurulur


Boşanma Davasında Nereye Başvurulur

Boşanma Davasında Nereye Başvurulur

Boşanma Davasında Nereye Başvurulur?

Yapılan evliliklerinden memnun olmayan ve evliliklerini sonlandırmak isteyen kişiler 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun ilgili hükümlerine göre haklı bir boşanma nedenine sahip olmaları durumunda boşanma davaları açabileceklerdir. Açılacak boşanma davaları ile evliliğin resmi olarak bitirilmesi mümkün olmaktadır. Böyle bir süreç konusunda tarafların bilmek istedikleri bazı konular bulunmaktadır. Bunlar; boşanma davasının nasıl açılacağı, boşanma davası için nereye başvurulacağı, boşanma davasının maliyetinin ne kadar olduğu ve boşanma davalarının ne kadar sürdüğü gibi konular olmaktadır. Boşanma davasında boşanmanın açılmasının kararının verilmesinden sonra bu hukuki sürecin nasıl ve ne şekilde yürütüleceği de belirlenmelidir. Boşanma Davası Nasıl Açılır ve Nereye Başvurulur? Boşanma davası açmak isteyen eşlerin boşanma davasının açılması için gerekli evrakları toplayarak ikamet adreslerinden bulunan Aile Mahkemelerine boşanma davası istemi ile başvurmaları gerekmektedir. Boşanma davaları konusunda görevli olan mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerine yapılacak başvurularda hangi Aile Mahkemesine başvurulacağı konusunda karışıklık yapılabilmekte ve yetkisiz mahkemelere başvurular yapılabilmektedir. Bu konuda hata yapılmaması için boşanma konusunda yetkili olan Aile Mahkemesi belirlenmelidir. Boşanma davalarında yetkili olan mahkeme son altı ay ikamet edilen yerde bulunan Aile Mahkemeleri olmaktadır. Boşanma davasının açılması konusunda nereye başvuru yapılacağı merak eden kişilerin doğru ve yetkili mahkemelere başvuru yapmaları oldukça önemlidir ve bunun bilinmesi gerekmektedir. Yetkisiz mahkemelere yapılan başvurular zaman kaybına neden olacaktır. Boşanma davaları oldukça karışık ve birçok hukuki prosedürü olan davalardır. Bu sebeple boşanma davalarının nasıl açılacağı kadar ne şekilde ve nasıl bu hukuki sürecin yürütüleceği de önemlidir. Boşanma davasının açılması ile yapılması gereken hukuki prosedürlerin yanlış ve hatalı şekilde yapılması veya atlanması durumunda dava süresi uzayabilir, hak kayıpları olabilir veya dava reddedilebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için boşanma sürecinin konusunda uzman olan bir avukata bırakılması en iyi tercih olacaktır. Boşanma davalarında kanuni olarak bir avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ve kısa sürede istenilen kararın alınması için avukatlar oldukça önemlidir. Bu sebeple avukatlar boşanma davası için zorunluluk değil bir gereklilik olmaktadır. Boşanma davasında boşanmanın açılması konusunda bilgi toplayan ve ne şekilde su sürecin başlatılacağını öğrenmek isteyen kişilerin, sürecin başlatılma şekli ve durumunun tüm süreci etkileyeceği bilinmelidir. Başlangıçta yapılacak hata ve yanlışlar süreci oldukça sorunlu bir hale getirebilmektedir.

Boşanma Davasında Nereye Başvurulur ve Süreç Nasıl Yürütülür?

Boşanma davasında boşanmanın nasıl açılacağı ve boşanma davasında nereye başvurulacağı bu davaları açmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Açılacak boşanma davasında boşanma isteğinin hukuki bir temele oturtulması gerekmektedir. Bunun sağlanmaması durumunda davaların reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple boşanma davalarının açılması konusunda uzman bir avukata gidilerek gerekli bilgilerin alınması ve hukuki sürecin avukat ile başlatılması en doğru karar olacaktır. Boşanma davalarının sorunsuz, başarılı ve kısa sürede tamamlanabilmesi konusunda avukatlar oldukça önemlidir. Sürecin başlangıcında boşanmanın hukuki temelinin oluşturulması ve dava dilekçesinin doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun yapılması konusunda hukuki olarak boşanmalarda gerekli şartlar bilinmelidir. Türk Medeni Kanun içerisinde boşanma konusunda haklı sebepler sıralanmıştır. Bunlardan ispat edilecek ve evlilik içerisinde geçerli olan sebebin seçilmesi ve boşanmanın bu temel üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak