Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir? | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Boşanma Davası Nereye Başvurulur veya nasıl açılır sorusunu cevaplarken en önemli konulara değinmekte fayda vardır.

Boşanma kararı zaten insana vermiş olduğu sıkıntı, moral bozukluğu ile ilgili olarak hukuksal nasıl bir yol izleme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda izlenecek yol, hukuki aşamalar doğru bilinmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Boşanmaya karar verilmesi durumunda, yapılması gereken öncelik avukat desteği alınmasıdır.

Boşanmaya Doğru Karar Verin

Boşanma davasının açılma aşamasında öncelikle eşlerin bu kararın doğru olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir. Hatta bu konuda büromuza başvuru yapan eşlere özellikle bu soru kendilerine sorulmakta, ve konun netleşmesi halinde boşanmaya karar verilmesi gerektiğinin önemi her zaman bütün eşlere vurgulanmaktadır.

Hatta eşlerin boşanma davasına karar vermeden gerekirse, aile danışmanları, aile büyüklerinden bilgi ve yardım almaları önemli olmaktadır.

Boşanma Sebebini İspat Edilmeli

Boşanma davası başvuru öncesi önemli bir konuda boşanma sebebinin net ve ispatlanır olması gerekmektedir. Mutlu değilim ben boşanmak istiyorum demek davanın olumlu sonuçlanmasına sebep değildir.

Boşanma sebeplerinden bahsedecek olursak, zina aldatma nedeniyle, hayata kast nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranışlar.

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle, terk nedeniyle, akıl hastalığı nedeniyle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve Anlaşmalı Boşanma sebeplerine dayanılarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına göre daha kısa sürede sonuçlandığından en çok tercih edilen dava sebebidir. Anlaşmalı boşanma dava açılma şartlarından en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı bulunmaktadır.

Boşanma sebepleri bir çok yargıtay örnek kararlarına konu olmuş, avukatlarında emsal aldığı bir çok konu yer almıştır. Örneğin  aldatmalı boşanma, eşin sorumluluklarını yerine getirmemesi, eşe ve çocuklarına şiddet uygulaması, eve gelmemek, aşırı alkol almak, kumar oynamak, suç işlemek gibi bir çok örnek gösterilebilinir.

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Bu hususlar doğrultusunda boşanmaya karar verilerek, boşanma sebebi de var ise, boşanma işlemine nasıl başlanacağı, nereye başvuru yapacağı önem kazanmaktadır.

Boşanma dava dilekçesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz aile mahkemesine başvuru yapılarak, mahkeme masraf ve harçlarının peşin ödenmesi durumunda açılmış olacaktır.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır?Boşanma dilekçesini hazırlanması, Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir, dava nereye açılır hususlarında avukat desteği alınarak veya kendisine resimli boşanma için özel vekalet verilerek takip edilmesi Boşanma sürecinin doğru yürümesinin kuralıdır.

Boşanma dilekçesi hangi kuruma verilir?

Avukat ile davanıza devam etmeniz durumunda boşanma süreci inceleyerek, üst mahkemelerin belirlediği boşanma sebepleri tespit edilecek, boşanma dava dilekçesi de bu doğrultuda hazırlayacaktır. Hazırlamış olduğu boşanma dava dilekçesi sizin onayınıza sunarak aile mahkemesine verilir.

Boşanma İşlemleri İçin Nereye Başvurulur

Boşanma davalarına bakmakla görevli mahkemesi aile mahkemesidir. Aile mahkemesi her yerde kurulmamış olabilir. Bu durumda Asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi yetkisini kullanarak davaya bakla görevli olabilmektedir.

Danışmanlık Aşamasında Hangi Bilgiler Önemlidir

Boşanma davası öncesi aldığınız danışmanlık ile hukuki açıdan izlenecek yol, boşanma davası nasıl açılır, boşanma ile ilgili olarak tehlike varsa koruma talebi, boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olması gerektiğini.

Çocukla ilgili velayet durumu, nafaka talebi, boşanma sebebiyle tazminat durumu, boşanma sonucu mal paylaşımı nasıl olmalı gibi bir çok soruya cevap bulmuş olursunuz.

Boşanma Davası Nereye Başvurulur Adli Yardım Desteği 

Boşanacak eşin maddi durumun yetersiz olması durumunda bulunduğu il baro başkanlığına müracaat edilerek adli yardım adı altında ücretsiz avukat desteği talep edebilir. Barolardan Adli yardım talep edilebilmesi için şartlarında ayrıca incelenmesi gerekmektedir. 

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Boşanma Davası Yerleşim yerinde ki mahkemede açılır. Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davalarına bakmakla görevli Mahkeme Aile Mahkemesidir. 

Ayrıca diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

2.672 Görüntülenme

SORULAR

 1. FUAT dedi ki:

  Selamlar.. Bu sabah evime polis gelip eşimin boşanma davası açtığını söyledi. Aile mahkemesine gitmeliymişim. Ne yapmam gerekiyor çok saskınım açıkçası. Cevaplarsanız sevinirim tesekkürler

 2. Ömer dedi ki:

  Boşanma davası için iki farklı ilde görevliyiz. Örneğin ben Ankara o ise Gaziantep, bu durumda boşanma davası nasıl açılır ve boşanma için nereye basvuru yapmalıyız

 3. Fahriye H. dedi ki:

  Merhaba eşim boşanmak istiyor dava açıp açmadığını e devletten göremiyorum. Boşanma dilekçesini verdiyse dava ne zaman açılacaktır

 4. Pelin B. dedi ki:

  Benim annem bosandı. Babamla dilekce iptal olmus nasıl olur para almak icin

 5. Sevim V dedi ki:

  Bosanmak ıstıyorum. Ama ızlemem gereken yolu bılmıyorum. Ankara da Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir, yardım edermisiniz.

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp