Atla

Boşanma Davası Nereye Başvurulur


Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur veya nasıl açılır sorusunu cevaplarken en önemli konulara değinmekte fayda vardır. Boşanma kararı zaten insana vermiş olduğu sıkıntı, moral bozukluğu ile ilgili olarak hukuksal nasıl bir yol izleme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda izlenecek yol, hukuki aşamalar doğru bilinmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Boşanmaya karar verilmesi durumunda, yapılması gereken öncelik avukat desteği alınmasıdır.

 

Boşanma Davası İçin Nereye Başvurulur

Avukat desteği ile ilgili olarak hukuki açıdan izlenecek yol, boşanma davası nasıl açılır, boşanma ile ilgili olarak tehlike varsa koruma talebi, boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olması gerektiğini, çocukla ilgili velayet durumu, nafaka talebi, boşanma sebebiyle tazminat durumu, boşanma sonucu mal paylaşımı nasıl olmalı gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Maddi durumun yetersiz olması durumunda bulunduğunuz il barosuna müracaat edilerek adli yardım adı altında ücretsiz avukat desteği de talep edebilirsiniz. Barolardan Adli yardım talep edilebilmesi için şartlarında ayrıca incelenmesi gerekmektedir.

Boşanma Hangi Mahkemeye Açılır - Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Yerleşim yerinde ki mahkemede açılır. Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davalarına bakmakla görevli Mahkeme Aile Mahkemesidir.

 

BOŞANMA DAVASI BAŞVURU VE DAVA AÇMA SEBEPLERİ

Boşanma davası açmak için başvuru yaparken boşanma davasını sebeplerinden bahsedecek olursak, zina aldatma nedeniyle, hayata kast nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranışlar, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle, terk nedeniyle, akıl hastalığı nedeniyle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve Anlaşmalı Boşanma sebeplerine dayanılarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davası için başvuru yaparak dava açılma şartlarından en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı bulunmaktadır.

Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Yargıtay Kararı - Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014/24689 Karar: 2015/10824 Karar Tarihi: 13.05.2015

Boşanma Davası Nereye Başvurulur BOŞANMA DAVASI - DAVAYA AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA BAKILMASI GEREĞİ. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ OLARAK YARGILAMAYA DEVAM EDİLİP KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Davaya "Aile Mahkemesi" sıfatıyla bakılması gerekirken, bu husus düşünülmeden Asliye Hukuk Mahkemesi olarak yargılamaya devam edilip, yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

Ayrıca diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AYHAN KESMEZ -
  11 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Nereye Başvurulur hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • ŞENAY BİRİNCİ -
  13 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Nereye Başvurulur Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak