Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nereye Başvurulur konusu ile ilgili olarak açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Boşanma Davası Nereye Başvurulur veya nasıl açılır sorusunu cevaplarken en önemli konulara değinmekte fayda vardır. Boşanma kararı zaten insana vermiş olduğu sıkıntı, moral bozukluğu ile ilgili olarak hukuksal nasıl bir yol izleme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda izlenecek yol, hukuki aşamalar doğru bilinmesi ve izlenmesi gerekmektedir.

Boşanmaya karar verilmesi durumunda, yapılması gereken öncelik avukat desteği alınmasıdır. Avukat desteği ile ilgili olarak hukuki açıdan izlenecek yol, boşanma davası nasıl açılır, boşanma ile ilgili olarak tehlike varsa koruma talebi, boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olması gerektiğini, çocukla ilgili velayet durumu, nafaka talebi, boşanma sebebiyle tazminat durumu, boşanma sonucu mal paylaşımı nasıl olmalı gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Maddi durumun yetersiz olması durumunda bulunduğunuz il barosuna müracaat edilerek adli yardım adı altında ücretsiz avukat desteği de talep edebilirsiniz. Barolardan Adli yardım talep edilebilmesi için şartlarında ayrıca incelenmesi gerekmektedir.

Boşanma Hangi Mahkemeye Açılır – Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Yerleşim yerinde ki mahkemede açılır. Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davalarına bakmakla görevli Mahkeme Aile Mahkemesidir. Makale başlığındaki Boşanma Davası Nereye Başvurulur sorusunun cevabı Aile Mahkemesidir.

BOŞANMA DAVASI BAŞVURU VE DAVA AÇMA SEBEPLERİ

Boşanma davası açmak için başvuru yaparken boşanma davasını sebeplerinden bahsedecek olursak, zina aldatma nedeniyle, hayata kast nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranışlar, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle, terk nedeniyle, akıl hastalığı nedeniyle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve Anlaşmalı Boşanma sebeplerine dayanılarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davası için başvuru yaparak dava açılma şartlarından en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı bulunmaktadır.

Yargıtay Kararı – Boşanma Davası Nereye Başvurulur

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2015/24523 Karar: 2016/7966 Karar Tarihi: 19.04.2016 – Boşanma Davası Nereye Başvurulur

BOŞANMA DAVASI – YETKİLİ MAHKEMENİN EŞLERDEN BİRİNİN YERLEŞİM YERİ VEYA DAVADAN ÖNCE SON DEFA ALTI AYDAN BERİ BİRLİKTE OTURDUKLARI YER MAHKEMESİ OLDUĞU – ALMANYA MAHKEMELERİNE YETKİSİZLİK KARARI VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014/24689 Karar: 2015/10824 Karar Tarihi: 13.05.2015 – Boşanma Davası Nereye Başvurulur

BOŞANMA DAVASI – DAVAYA AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA BAKILMASI GEREĞİ. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ OLARAK YARGILAMAYA DEVAM EDİLİP KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Davaya “Aile Mahkemesi” sıfatıyla bakılması gerekirken, bu husus düşünülmeden Asliye Hukuk Mahkemesi olarak yargılamaya devam edilip, yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

Ayrıca diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.