Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur veya nasıl açılır sorusunu cevaplarken en önemli konulara değinmekte fayda vardır. Boşanma kararı zaten insana vermiş olduğu sıkıntı, moral bozukluğu ile ilgili olarak hukuksal nasıl bir yol izleme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda izlenecek yol, hukuki aşamalar doğru bilinmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Boşanmaya karar verilmesi durumunda, yapılması gereken öncelik avukat desteği alınmasıdır.

 

Boşanma davasının açılma aşamasında öncelikle eşlerin bu kararın doğru olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir. Hatta bu konuda büromuza başvuru yapan eşlere özellikle bu soru kendilerine sorulmakta, ve konun netleşmesi halinde boşanmaya karar verilmesi gerektiğinin önemi her zaman bütün eşlere vurgulanmaktadır. Hatta eşlerin boşanma davasına karar vermeden gerekirse, aile danışmanları, aile büyüklerinden bilgi ve yardım almaları önemli olmaktadır.

 

Boşanma davası başvuru öncesi önemli bir konuda boşanma sebebinin net ve ispatlanır olması gerekmektedir. Mutlu değilim ben boşanmak istiyorum demek davanın olumlu sonuçlanmasına sebep değildir. Boşanma sebebi ise yargıtay örnek kararlarına konu olmuş, örneğin aldatmaya dayanan, eşin sorumluluklarını yerine getirmemesi, eşe ve çocuklarına şiddet uygulaması, eve gelmemek, aşırı alkol almak, kumar oynamak, suç işlemek gibi bir çok örnek gösterilebilinir.

 

Bu hususlar doğrultusunda boşanmaya karar verilerek, boşanma sebebi de var ise, boşanma işlemine nasıl başlanacağı, nereye başvuru yapacağı önem kazanmaktadır. Boşanma dava dilekçesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz aile mahkemesine başvuru yapılarak, mahkeme masraf ve harçlarının peşin ödenmesi durumunda açılmış olacaktır. Yada avukat desteği alınarak veya kendisine resimli boşanma için özel vekalet verilerek takip edilmesi istenebilmektedir. Bu durumda avukat sizin adınıza dava dilekçesi hazırlayarak ve sizin onayınıza sunarak dava dilekçesi ile aile mahkemesine başvuru yaparak açmış olacaktır.

 

Boşanma davalarına bakmakla görevli mahkemesi aile mahkemesidir. Aile mahkemesi her yerde kurulmamış olabilir. Bu durumda Asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi yetkisini kullanarak davaya bakla görevli olabilmektedir.

 

Avukat desteği ile ilgili olarak hukuki açıdan izlenecek yol, boşanma davası nasıl açılır, boşanma ile ilgili olarak tehlike varsa koruma talebi, boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olması gerektiğini, çocukla ilgili velayet durumu, nafaka talebi, boşanma sebebiyle tazminat durumu, boşanma sonucu mal paylaşımı nasıl olmalı gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Maddi durumun yetersiz olması durumunda bulunduğunuz il barosuna müracaat edilerek adli yardım adı altında ücretsiz avukat desteği de talep edebilirsiniz. Barolardan Adli yardım talep edilebilmesi için şartlarında ayrıca incelenmesi gerekmektedir. | Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

 

Boşanma Hangi Mahkemeye Açılır – Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

 

Boşanma Davası Yerleşim yerinde ki mahkemede açılır. Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davalarına bakmakla görevli Mahkeme Aile Mahkemesidir. | Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

 

Boşanma Davası Başvuru ve Dava Açma Sebepleri

 

Boşanma davası açmak için başvuru yaparken boşanma davasını sebeplerinden bahsedecek olursak, zina aldatma nedeniyle, hayata kast nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranışlar, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle, terk nedeniyle, akıl hastalığı nedeniyle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve Anlaşmalı Boşanma sebeplerine dayanılarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma davası açılır.

 

Anlaşmalı boşanma davası için başvuru yaparak dava açılma şartlarından en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı bulunmaktadır. | Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

 

Yargıtay Kararı – Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

 

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014/24689 Karar: 2015/10824 Karar Tarihi: 13.05.2015

Boşanma Davası Nereye Başvurulur BOŞANMA DAVASI – DAVAYA AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA BAKILMASI GEREĞİ. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ OLARAK YARGILAMAYA DEVAM EDİLİP KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU

Ayrıca diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

0 Yorum

Yorum Bırak