Atla

Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır


Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır

Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır

Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır

Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır?

Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de gündelik yaşamda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur aldatma. Bu sebeple aldatmaya dayalı boşanma talepleri de en sık karşılaşılan dava türlerinden biridir. Medeni kanunumuz ve hukuk sitemimiz içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığında, davacı kesimin aldatmayı kanıtlaması beklenir.

Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

Davacı tarafın aldatma ile ilgili güçlü kanıtlara sahip olması gerekli olmakla birlikte, kanıtların nasıl elde edildiği de önemlidir. Aldatmayı gerçekleştiren eşin aldattığı kişi ile birlikte çekilmiş ve olması gerekenden daha samimi resimleri. Telefon görüşme kayıtları, telefon mesajları, yazılmış çeşitli belgeler ( mektuplar, notlar v.s. ), eş tarafından tutulmuş günlük kayıtları, sosyal medya araçları veya internet üzerinden yapılan yazışmalar, herhangi bir konaklamayı kanıtlayan konaklama bilgileri ( otel, motel, kiralık daire v.b. ), konaklama alanının kamera kayıtları, çeşitli kamera kayıtları, samimiyete tanıklık eden kişiler ve benzeri birçok unsur aldatmayı kanıtlamak için hukuk sistemimizde kabul görülür.

Bu kanıtlar oldukça güçlü ve mahkemenin sonucunu etkileyecek kanıt türlerine örnek olmakla birlikte, hukuk sistemimizde bu kanıtların kişinin bireysel hak ve özgürlüklerini ihlal edecek biçimde elde edilmiş olması geçersizliğine neden olur. Yani aldatmayı kanıtlamak için ses kayıt cihazı yerleştirmek, çeşitli ajan uygulamaları kullanarak telefonunu takip etmek, takip cihazlarıyla yerini takip etmek, gizli kamere yerleştirerek görüntülerini çekmek gibi yöntemlerle elde edilmiş olan kanıtlar mahkemede geçersiz sayılırlar.

Dahası bu tür yöntemleri kullanmanın suç teşkil etmesi, davacı tarafı oldukça zor duruma düşürebilir. Yaşamın doğal akışı içerisinde, sürece müdahale edilmeden elde edilmiş kanıtlar mahkeme tarafından geçerli kabul edilirler.

Her ne kadar eşin aldatması gibi kabul edilemez bir durum söz konusuysa bile hukuk sistemimizde aldatılan eşin bu durumu belgelemek için çeşitli hilelere başvurması da kabul edilmez. Bu tür hileler davacı kişinin suçlanmasına ve belirli cezalarla karşılaşmasına neden olabileceği gibi, aldatılma nedeniyle açılmış boşanma davası sürecini de olumsuz bir şekilde etkiler.

Aldatmalı Boşanma Davalarında Delillerin Değerlendirilmesinde Avukatın Rolü

Bu tür davalarda doğru bir yöntem izlenmesi ve gerekli kanıtların neler olabileceği gibi önemli konularda size yardımcı olacak, alanında uzmanlaşmış bir avukat olarak öne çıkar.

Hangi kanıtlar ve aldatmayla ilgili diğer detaylar ile birlikte, davanın yöntemsel süreci avukatlar tarafından daha akılcı ve sistematik olarak yönetilirler.

Avukat Aracılığı İle Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır?

Boşanma Davasının aldatmaya dayandırılarak, avukat desteği ile sonuçlanması durumunda bir çok haklara ve avantajlara sahip olmuş olacaksınız. Dava başlangıcında evden uzaklaştırma ve koruma kararı alabilirsiniz.Aldatmaya Nedeniyle boşanma davasının sonucu Avukat desteği ile lehinize gerçekleşmesini sağladığı gibi, eşinizin başvurduğu bu aldatma nedeniyle yaşadığınız sıkıntılar, üzüntülü ve kederli süreç, düşürdüğü durum gibi nedenlerden dolayı yüksek miktarlarda maddi ve manevi tazminat kazanmanızı

Boşanma Sebebi Nasıl İspatlanır

sağlanabilir. Tekerrür olmamak kaydı ile aldatma eylemindeki 3. kişilere manevi tazminat açabilirsiniz. Aldatma nedeninden dolayı mal paylaşımındaki haklarınız oranı değişecektir. Yine Velayet konusunda avatajlı hale gelebilirsiniz.

Aldatmaya Dayalı Boşanma Davaları Ne Zaman Açılır?

Aldatma durumunun öğrenilmesinden itibaren 6 ay içerisinde ilgili davayı açmanız gereklidir. Bunun yanında kanıtlar çok güçlü olsa bile, aldatmanın üzerinden 5 yıl gibi bir süre geçmişse dava hakkınız düşer. Benzer şekilde öğrenmiş olmanıza rağmen, affettiğinizi beyan etmiş olmanız veya affedildiği izlenimini verecek şekilde evliliğinizi, normal bir şekilde sürdürmenizde dava hakkınızın düşmesine neden olur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  EFKAN AKDENİZ -
  5 Ağustos 2016

  Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir.

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  CEMRE ATEŞÇİ -
  5 Ağustos 2016

  Adalet yorumlarımız saatlerimiz benzer

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  PERİHAN BIKMAZ -
  7 Ağustos 2016

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  OLGAÇ KAYNAK -
  7 Ağustos 2016

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  CEVDET EĞİLMEZ -
  9 Ağustos 2016

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  RAHİME YÜNGÜL -
  17 Ağustos 2016

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  Miraç -
  19 Aralık 2016

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  Emircan -
  23 Ocak 2017

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır - Yorum
  Tomurcuk -
  23 Ocak 2017

  Boşanma Sebebi Mahkemede Nasıl İspatlanır Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
Yorum Bırak