Boşanma Davasında Otel Kayıtları | Ankara Avukat

Boşanma Davasında Otel Kayıtları

Boşanma Davasında Otel Kayıtları

Boşanma Davasında Otel Kayıtları Ne İşe yarar? Boşanma davasında boşanmaya sebep olayların ispat edilmesi halinde aile mahkemesi karar verilmektedir. Bu nedenle zina ve aldatmaya dayalı boşanma davalarında delil ve ispat davanın kabul edilmesinde etken olacaktır.

Boşanma davasında özellikle aldatma ve zina davasında otel kayıtların istenmesi dava dilekçesinde talep edilmesi ile mümkündür. Otel kayıtlarının istenmesi iki şekilde olabilmektedir. Eğer otel ismi biliniyorsa ilgili otelden, bilinmiyorsa emniyet müdürlüğünde talep edilmektedir.

Otel kayıtlarının önemini belirtmek için yargıtayın vermiş olduğu bir kararda; Boşanma davasında aile mahkemesince yapılan yargılama ile toplanan delillerden, davalı erkeğin evlilik devam ederken, sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı, ayrı ayrı zamanlarda … isimli kadınlarla otellerde kaldığı,

Dosya arasına alınan telefon konuşma kayıtlarında da birden fazla kadınla mutad sayıdan fazla konuşma kayıtlarının bulunduğu ayrıca sosyal medya hesabından da erkeğin başka kadınlarla duygusal içerikli yazışmalar yaptığı anlaşılmaktadır. Bu durumda davacı kadının zinaya dayalı boşanma davasının kabul edilmesi gerekirken, yetersiz gerekçe ile reddine karar verilmesi doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir şeklinde karar vermiştir.

Yine başka bir kararda; Mahkeme “davacı-davalı erkeğin sadakat yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği anlaşılmış ise de davacı-davalı erkeğin, başka bir kadınla fiilen karı koca hayatı sabit görülmediğinden ve Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesindeki şartların oluşmadığı” gerekçesi ile zina hukuksal sebebine dayalı boşanma davasının reddine karar verilmiştir.

Yapılan itirazın incelenmesinde, dosya arasında bulunan, erkeğin … isimli bir kadınla …, … ve …’a gidiş geliş uçak biletleri ve bu yerlerdeki otel kayıtları itibari ile zina eyleminin ispatlandığı gözetilerek, davalı-davacı kadının da boşanma davasının kabulüne karar verilmesi gerekirken, davanın reddedilmesi doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir şeklinde karar vermiştir.

Boşanma Davasında Otel Kayıtları | Aldatma Otel Kaydı İle İspatlanır Mı?

Boşanma Davasında Otel Kayıtları | Bilindiği gibi hukuk, “ispat sanatı” demektir. Her şey ispatlı, belgeli, açık ve net olmalıdır. Çünkü hukukun görevi “bir kişiyi” değil, “herkesi” korumaktır.

Aldatmanın da çalakalem ispat edilmesi elbette mümkün değildir. Ancak, yine de öteki durumlara göre aldatmanın varlığını fiili anlamda ispat etmek son derece zordur. Bu nedenle, hukukumuzca bir “karine” konulmuştur.

Buna göre, eşlerden birinin karşı cinsle olağan dışı bir tutumla birlikteliğinin varlığı, mesajlar, OTELE GİRİŞ ÇIKIŞ KAYITLARI, fotoğraflar bile zinanın varlığı için kanıt oluşturabilir. Yani, yazımızın başında belirttiğimiz sorunun cevabı, “evet” şeklinde olmalıdır.

Aldatma Sebebiyle Boşanmaya Delil İspat

Boşanma Davasında Otel Kayıtları | Türk Medeni Kanunu, yukarıda belirttiğimiz gibi birçok boşanma sebebine hükmetmiştir. Ancak, bu sebeplerden bazıları kesin, bazıları ise nisbi dediğimiz türden boşanma sebepleri oluşturmaktadır.

Kesin boşanma sebepleri, varlığı halinde yargıca herhangi bir takdir ve düşünme yetkisine yer bırakmaksızın boşanmayı gerçekleştirmeyi gerekli kılan sebeplerdir. Yani, daha öz bir tabirle, bu sebeplerin varlığı halinde, taraflardan mağdur olanın isteği üzerine boşanmadan kaçış yoktur. Bunlar;  zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme, terk etmedir.

Belirtelim ki, bu yazının da konusunu oluşturan “zina”, toplumumuzda “aldatma” olarak da bilinen bir boşanma sebebi olarak karşımıza çıkar. Bunun, KARŞI CİNSİYETE karşı, en az bir defa işlenmiş olması gerekir.

Önemle hatırlatalım ki, zinadan haberdar olan öteki eşin bir “af” beyanında bulunması ya da hak düşürücü süre içerisinde boşanma davası açmaması, “zina” sebebiyle boşanma davası açma hakkını kaybetmesine yol açar. Ancak başka bir sebep dolayısı ile dava açması halen mümkündür.

Otel kamera kayıtları ne kadar saklanır sorusunda ise teknik bir konu olup kamera kayıtlarının istenmesi hâkimin oluruna bağlıdır. Aile mahkeme otel kayıtları veya mahkeme kararı ile otel kayıtları istenebilmektedir. Otel kayıtları emniyette ne kadar saklanır veya kaç yıl geriye dönük istenir sorusuna verilecek cevap 5 yıl olarak belirtebiliriz.

Boşanma davasında otel kayıtları istenebilir mi merak edilen sorusuna, yukarıda anlattığımız üzere istenebileceği cevabını verebiliriz. Otel kayıtlarını kimler görebilir ya da otel kayıtları kimlere verilir sorusuna ise Mahkeme kararı olmadan kişisel haklar ve gizlilik nedeniyle kişi dışında 3 şahıslara bu bilgiler verilmez.

Otel kayıtlarının ne kadar saklanması emniyetin ihtiyacı doğrultusunda geri dönük en az 5 yıl saklanmaktadır. Bunun dışında otel kayıtlarını sildirme durumu söz konusu olamaz. Otel kayıtlarının emniyete bildirilmesi zorunlu olup, bu işlemi ihlal edilmesi halinde Otel işletmesine idari para cezası ve kapatma cezası ile karşı karşıya kalabilir.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

5.582 Görüntülenme

2 SORULAR

  1. Nur Yılmaz dedi ki:

    öncelikle iyi çalışmalar .benim sormak istediğim bende eşimin sadaketsizlik yaptığını düşünüyorum. ve içlerinde tanıdığım arkadaşlar da var.. Öncelikle telefon kayıtları gibi delillerle ispatlanırsa ben diğer kişilerede dava açabilirmiyim?

  2. Filiz Ş. dedi ki:

    Eşimin bir otele giriş yaptığını öğrendim otele gidip o geceye ait kayıtları izleyebilirmiyim bu mümkünmü

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri