Boşanma Davalarında İspat | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Boşanma Davalarında İspat

Boşanma Davalarında İspat

Anlaşmalı olmayan boşanma davalarında taraflardan birisi mahkemeye hukuki olarak sunduğu boşanma gerekçesini ispat etmek yükümlülüğündedir.

Bu ispatın sağlanması boşanmanın gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Mahkemeye yasal olarak boşanmayı gerçekleştirebilecek şartlardan birisinin gerçekleştiğini belirtmek davanın açılması için yetmektedir. Ancak bu şartın gerçekleştiğinin ispat edilmesi gerekmektedir.

Boşanma Davasında İspat Yükü

Boşanma davasında ispat yükü, boşanma davasında veya dava dilekçesinde iddiada bulunan eşe aittir. Bu iddialar ispat edilmedikçe boşanma sebep kusur ortaya çıkmayacağından boşanmaya karar verilmez.

Yapılacak duruşmalarda boşanma davasında ispat sağlanması için tanıklar ve delillerden yararlanılmaktadır. Taraflardan davacı olan kişinin diğer kişinin evliliğin sonlandırılması konusunda yasal olarak belirtilen durumlardan birini gerçekleştirdiği mahkemeye tanık ve deliller ile ispat edilmelidir.

Bu tanık ve deliller ile evliliğin sonlandırılması ve bu konuda kusuru olan kişinin belirlenmesi mahkeme tarafından yapılmaktadır.

Boşanma Davalarında İspatı Sağlayacak Deliller

Boşanma davalarında birçok insan tanıklar ve deliller sunarak mahkemeye sunduğu boşanma nedenini ispat etmek zorundadır. Mahkeme tanıkların dinlenmesi ve delillerin incelenmesi ile boşanma işlemini gerçekleştirmekte ve kusurlu tarafı belirlemektedir.

Bu durum ile davacı taraf tazminat ve nafaka ile velayet konusunda hak talep edebilecektir. Bu sebeple ve boşanmanın gerçekleşmesi için boşanma için ispat gerekliliği oldukça önemlidir. Bu ispat içinde tanıklar yanında deliller sunulabilmektedir.

Deliller hukuki olmakla birlikte birçok farklı kaynaktan ve farklı materyaller ile sunulabilmektedir. Sunulacak delillerin mahkeme tarafından değerlendirilmesi için en önemli konu hukuki olmaları ve davacının haklılığını ortaya çıkartması gerekliliğidir.

Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspat Edilir?

Günümüzde elektronik ortam çok fazla kullanılmaktadır ve eşlerin boşanma konusunda özellikle aldatma gibi durumları bu alanın kullanımı ile fark etmektedirler.

Bu sebeple bilgisayar, cep telefonları ve farklı cihazlar ile kullanılan sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları ile sitelerin delil olarak gösterilmesi istenebilmektedir. Bu durumlarda yapılan yazışmalar ve paylaşımlar delil olarak sunulabilmekle beraber birçok konuya dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya Yüzünden Boşanma

Duruşmada boşanma davasında ispat için delil sunulmasında hukuki olmasına dikkat edilmelidir. Sosyal medya ve farklı hesaplara izinsiz girilmesi ve dokümanların alınması delil olarak sayılmayacağı gibi bir suç olacaktır.

Bu durumlarda mahkeme bilirkişi görevlendirerek bunları inceleyebilecektir. Bu konularda avukatlardan yardım alınması oldukça önemlidir.

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenebilir Mi?

Boşanma davasında telefon kayıtları dava dilekçesinde aile mahkemesinde talep edilmesi halinde mahkemece ilgili telefon şirketine yazı yazılarak detaylar istenir.

Buradaki önemli cevabı aranan konu ise kayıtların detayı nedir, konuşma detayları veya sms detayları alınır mı.

Aile mahkemesince istenen telefon ve sms kayıtları veya telefon görüşmeleri sms için debilirkişi incelemesi isteyebilir. Ankara Avukat sayfasına diğer makaleler için ulaşabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri