Atla

Boşanma Davalarında İspat


Boşanma Davalarında İspat

Boşanma Davalarında İspat

Boşanma Davalarında İspat

Anlaşmalı olmayan boşanma davalarında taraflardan birisi mahkemeye hukuki olarak sunduğu boşanma gerekçesini ispat etmek yükümlülüğündedir. Bu ispatın sağlanması boşanmanın gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Mahkemeye yasal olarak boşanmayı gerçekleştirebilecek şartlardan birisinin gerçekleştiğini belirtmek davanın açılması için yetmektedir. Ancak bu şartın gerçekleştiğinin ispat edilmesi gerekmektedir. Yapılacak duruşmalarda boşanma davasında ispat sağlanması için tanıklar ve delillerden yararlanılmaktadır. Taraflardan davacı olan kişinin diğer kişinin evliliğin sonlandırılması konusunda yasal olarak belirtilen durumlardan birini gerçekleştirdiği mahkemeye tanık ve deliller ile ispat edilmelidir. Bu tanık ve deliller ile evliliğin sonlandırılması ve bu konuda kusuru olan kişinin belirlenmesi mahkeme tarafından yapılmaktadır.

Boşanma Davalarında İspatı Sağlayacak Deliller

Boşanma davalarında birçok insan tanıklar ve deliller sunarak mahkemeye sunduğu boşanma nedenini ispat etmek zorundadır. Mahkeme tanıkların dinlenmesi ve delillerin incelenmesi ile boşanma işlemini gerçekleştirmekte ve kusurlu tarafı belirlemektedir. Bu durum ile davacı taraf tazminat ve nafaka ile velayet konusunda hak talep edebilecektir. Bu sebeple ve boşanmanın gerçekleşmesi için boşanma için ispat gerekliliği oldukça önemlidir. Bu ispat içinde tanıklar yanında deliller sunulabilmektedir. Deliller hukuki olmakla birlikte birçok farklı kaynaktan ve farklı materyaller ile sunulabilmektedir. Sunulacak delillerin mahkeme tarafından değerlendirilmesi için en önemli konu hukuki olmaları ve davacının haklılığını ortaya çıkartması gerekliliğidir.

İspat İçin Sosyal Medyadan Delil Sunulması

Günümüzde elektronik ortam çok fazla kullanılmaktadır ve eşlerin boşanma konusunda özellikle aldatma gibi durumları bu alanın kullanımı ile fark etmektedirler. Bu sebeple bilgisayar, cep telefonları ve farklı cihazlar ile kullanılan sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları ile sitelerin delil olarak gösterilmesi istenebilmektedir. Bu durumlarda yapılan yazışmalar ve paylaşımlar delil olarak sunulabilmekle beraber birçok konuya dikkat edilmelidir. Duruşmada boşanma davasında ispat için delil sunulmasında hukuki olmasına dikkat edilmelidir. Sosyal medya ve farklı hesaplara izinsiz girilmesi ve dokümanların alınması delil olarak sayılmayacağı gibi bir suç olacaktır. Bu durumlarda mahkeme bilirkişi görevlendirerek bunları inceleyebilecektir. Bu konularda avukatlardan yardım alınması oldukça önemlidir. Bunun yanında telefon görüşmeleri sms için de aynı durum geçerli olmaktadır.Ankara Avukat
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak