Atla

Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır


Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır

Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır

Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır?

Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır Tazminatı genel olarak tanımladığımızda bireyin kendisine maddi veya manevi olarak zara verdiği kişiye zararın giderilmesini talep etmesi doğrultusunda açtığı davalardır.

Eğer kişi maddi anlamda bir zara uğramışsa bu maddi zararın giderilmesi. İçin açtığı davaya maddi tazminat davası, ruhen zarar görmüş, kişilik hakları zedelenmiş ise bu nedenle bir tazminat davası açtığı takdirde manevi tazminat davası denilir. Bireylerin genellikle Borçlar hukuku, İş ve Güvenlik Hukuku ve Aile Hukukunda boşanma davalarında tazminat davası açtığını görmekteyiz.

Boşanma davası sürecinde tazminat davalarını incelersek şu hükümlere ulaşabiliriz:

Boşanma Davasında Maddi Manevi Tazminat Davaları

Evlilik birliğinin hukuki olarak bitmesini sağlayan boşanma davalarını ardından bireylerin zararın giderilmesi için açtığı tazminat davarının açılması için en gerekli şart bir tarafın kusurlu olması gerekmektedir.

 

Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır

Yani bireylerin anlaşmalı boşanma sonucu tazminat davası açma hakları olmadığı gibi ağır kusurlu olan eşin kusuru ona binaen daha az olan eşe tazminat davası açması da düşünülemez.

Kanun koyucu da kusur az olanın ya da hiç olmayanın tazminat davası açabileceğine hükmetmiştir. Peki maddi ve manevi tazminat davalarında süreç nasıl işler ve neye göre tazminatın bedeli belirlenir?

Maddi Tazminat Davalarında Tazminatın Bedeli

Medeni Kanunda hüküm altına alınan maddi tazminat davası açma hakkı kusuru az olana veya hiç olmayana tanınmaktadır. Maddi tazminat davaları boşanma davalarından sonra ayrı bir şekilde çıkabileceği gibi boşanma esnasında bunun hakime bildirilmesi takdirinde hakim boşanma davasının nihai kararından sonra da tazminata hükmedebilir.

Maddi tazminat davasının açılmasının sebebi bireyin mevcut ya da beklenen menfaatten yoksun kalması nedeni ile açılır. Hakim maddi tazminata hükmederken dava sürecinde bireylerin vakıa ile ilgili anlattıklarına, kusuru az olan tarafın kusurunun ne kadar olduğuna, boşanma sebebinin büyüklüğüne ve kaybolan menfaatin değerine bakarak tazminata hükmeder.

 

Manevi Tazminat Davalarında Tazminatın Bedeli

Boşanma davası nedeniyle kişilik hakları saldırıya uğrayan taraf kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat talebinde bulunabilir diyerek kanun koyucu boşanma davasında manevi tazminatın da hükmedebileceğini öngörmüştür.

Manevi tazminata hükmederken hakim kendisine tanına takdir yetkisini olayların gidişatını düşünerek ve boşanmaya sebep olan konunun birey üzerindeki vahametini göz önüne alarak tarafların kusurluluk derecelerini değerlendirerek karar verecektir. Bu tazminat davasını açan tarafın kusursuz veya daha az kusurlu taraf olması gerekmektedir ayrıca. Bu tazminatın istenmesinde de birey boşanma davasında bunu dile getirebileceği gibi boşanma davasından sonra da yeni bir dava açarak dile getirebilir.

Boşanma Tazminatı
Boşanma Tazminatı Nasıl Talep Edilir?

Boşanma Davası Tazminatında Nüfus kaydı getirtilir. Boşanma davasındaki eşlerin mali araştırması yapılır. Tazminat alınabilmesi için,  Davada kusuru ispat etmek için sürülen belgeler incelenir.

Boşanma davasına eşlerin Kusuru araştırılır. Tarafların mali ve sosyal durumları araştırılır. Bilirkişi mütalaası alınır. Manevi tazminat olarak mutlaka belli bir paraya hükmedilir (TMK.m: 174/H)

Yargıtay Kararı : Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır?

2.Hukuk Dairesi Esas:  2013/18440 Karar: 2014/42 Karar Tarihi: 13.01.2014 BOŞANMA DAVASI - EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASINA SEBEP OLAN OLAYLARDA AĞIR YA DA EŞİT KUSURLU OLMADIĞI - 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır - Yorum
  BALKİ AKYÜZ -
  5 Ağustos 2016

  Adalet devletin amacıdır. Sivil toplumun amacıdır. Adalet için daima mücadele edilecektir.

  Cevapla
 • Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır - Yorum
  BAHAR DÜNDAR -
  12 Ağustos 2016

  Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır - Yorum
  ESMA ÖKTE -
  14 Ağustos 2016

  Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
 • Boşanma Tazminatı Nasıl Alınır - Yorum
  Öcal -
  31 Ocak 2017

  2013 yilinda bosanmam kesinlesti.Mahkeme bana 50.000 lira tazminati karara bagladi.Bu sene icinde bana odeyecegi tazminat hakkinda gayri menkulları icin satisi icraya verdim. Kisa sureli bir evlim oldu.bundan bir oğlum oldu.ama evligim yurumedi.bu yuzden sana tazminat odemem diyor boyle bir durum olabilir mi simdi bilgi verirsniz sevinirm

  Cevapla
Yorum Bırak